W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
kolor

Harmonogram naborów WNIOSKÓW O PRZYZNANIE POMOCY PROW 2014-2020 i.... Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Zapraszamy do zapoznawania się z informacjami o każdym rodzaju operacji w ramach: DZIAŁANIE 7; w ramach: PODDZIAŁANIE 7.2 "Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii" w ramach: PODZIAŁANIE 7.4 "Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury" w ramach: PODDZIAŁANIE 7.6 "Wsparcie badań i inwestycji związanych z utrzymaniem, odbudową i poprawą stanu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi, krajobrazu  wiejskiego i miejsc o wysokiej wartości przyrodniczej, w tym dotyczące powiązanych aspektów społeczno-gospodarczych oraz środków w zakresie świadomości środowiskowej " objęte (PROW) Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

 

  1. Czy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy spełnia warunek z § 4 pkt 6 rozporządzenia MRiRW z dnia 14 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałaniaWsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 526 oraz z 2022 r. poz. 285)?

Zgodnie z zapisami ww. rozporządzenia jednym z warunków przyznania pomocy jest spójność operacji z dokumentem strategicznym dotyczącym obszaru, na którym jest planowana realizacja operacji, określającym strategię rozwoju oraz obszary lub cele lokalnej polityki rozwoju.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy nie spełnia powyższych warunków przyznania pomocy, ponieważ jest dokumentem określającym
w sposób ogólny politykę przestrzenną i lokalne zasady zagospodarowania gminy, bez określenia konkretnych ram czasowych.

 

  1. Czy koszty związane z odnawialnymi źródłami energii mogą stanowić koszt kwalifikowalny?

Zgodnie z zapisami rozporządzenia wykonawczego do kosztów kwalifikowalnych operacji zalicza się koszty związane z zakresem np. budowy/przebudowy oczyszczalni ścieków, czy stacji uzdatniania wody/ujęcia wody. Koszty związane z odnawialnymi źródłami energii mogą stanowić koszt kwalifikowalny pod warunkiem, że koszty te nie stanowią odrębnej operacji, nie są jedynym kosztem operacji, są racjonalne, uzasadnione zakresem operacji oraz niezbędne do osiągnięcia jej celu.

  1. Czy podmiotowi może być przyznana pomoc w przypadku operacji, w ramach której została rozwiązana umowa o przyznaniu pomocy, a nowy wniosek będzie zawierał dodatkowy zakres oprócz tego, który zawierała inwestycja bądź zmianie ulegną parametry operacji (np. długość sieci kanalizacyjnej)?

W przypadku operacji, w ramach której została rozwiązana umowa o przyznaniu pomocy, a zostanie złożony wniosek o przyznanie pomocy z rozszerzonym zakresem/zmienionymi parametrami operacji, pomocy na operację dotyczącą tej inwestycji nie przyznaje się, zgodnie z zapisami § 3 rozporządzenia wykonawczego.

  1. Czy warunek wskazany w § 4 pkt 8 rozporządzenia – suma kosztów całkowitych operacji nie przekroczy dwukrotności wysokości pomocy na te operację ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, dotyczy w przypadku ubiegania się o przyznanie pomocy z dodatkowych zasobów, o których mowa w art. 58a ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r.?   

Omawiany warunek dotyczy również przypadku ubiegania się o przyznanie pomocy z dodatkowych zasobów, o których mowa w art. 58a ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005.        

 

  1. Jak ocenić spełnienie kryterium powiązania operacji polegającej na budowie lub przebudowie podziemnych zbiorników wodnych z tworzeniem pasywnej infrastruktury szerokopasmowej lub funkcjonowaniem tej sieć na obszarze realizacji operacji?

Spełnienie kryterium dotyczącego powiązania operacji z tworzeniem pasywnej infrastruktury szerokopasmowej lub funkcjonowaniem tej sieć na obszarze realizacji operacji, w przypadku operacji polegającej na budowie lub przebudowie podziemnych zbiorników retencyjnych, gdzie nie mamy do czynienia z inwestycją liniową, obszar realizacji operacji powiązany z inwestycjami dotyczącymi infrastruktury szerokopasmowej, nie powinien być utożsamiany jedynie z obszarem, na którym wykonywane są roboty budowlane tylko z całym obszarem miejscowości.

 

  1. Czy analiza efektywności kosztowej dotyczy również operacji polegającej na budowie lub przebudowie podziemnych zbiorników retencyjnych?

Analiza efektywności kosztowej jest załącznikiem obligatoryjnym również w przypadku operacji polegającej na budowie lub przebudowie podziemnych zbiorników retencyjnych.

W przypadku operacji związanych z budową/przebudową podziemnych zbiorników retencyjnych wykonana analiza powinna mieć charakter uproszczony, z której będzie wynikać optymalna wielkość planowanego zbiornika pod względem zapewnienia wymaganej pojemności retencyjnej dla gromadzenia wód z danej powierzchni oraz rodzaj zastosowanej technologii.

 

  1. Jakie koszty, w przypadku budowy lub przebudowy podziemnych zbiorników retencyjnych, można uznać za kwalifikowalne? 

Zgodnie z zapisami rozporządzenia wykonawczego do kosztów kwalifikowalnych operacji zalicza się koszty budowy lub przebudowy podziemnych zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności co najmniej 100m3 albo budowy takich zbiorników wraz budową lub przebudową systemu kanalizacji deszczowej lub infrastruktury towarzyszącej umożliwiającej ich prawidłowe funkcjonowanie.

Koszty poniesione przez beneficjenta w związku z realizacją operacji mogą być uznane za koszty kwalifikowalne operacji i podlegać refundacji, jeżeli są racjonalne, uzasadnione zakresem operacji oraz niezbędne do osiągnięcia jej celu.

Do kosztów kwalifikowalnych nie zalicza się montażu rynien na budynkach czy systemów nawadniania, które umożliwiłby wykorzystanie zgromadzonej wody np. na cele podlewania boiska.

{"register":{"columns":[]}}