W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dotycząca Priorytetu 2 – Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze”

Składając podpis pod wnioskiem o dofinansowane wnioskodawca oświadcza, że znane są mu zasady
i warunki przyznawania pomocy wynikające z prawa krajowego i unijnego, w tym z przepisów rozporządzenia UE nr 508/20141.

Dla Priorytetu 2 istnieje specyficzny warunek wynikający z przepisu art. 10 ust.1 lit. d rozporządzenia UE nr 508/20141, zgodnie z którym do wsparcia w ramach EFMR nie dopuszcza się żadnych wniosków składanych przez podmiot, jeżeli właściwa instytucja stwierdziła, że dany podmiot popełnił którekolwiek z przestępstw określonych w art. 3 i 4 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/99/WE, w przypadku gdy składany wniosek dotyczy wsparcia na mocy rozdziału II, tytułu V niniejszego rozporządzenia.

Jak wynika z zacytowanego przepisu, w ramach Priorytetu 2 pomocy nie otrzyma podmiot, wobec którego prawomocnie zostało orzeczone, że popełnił przestępstwo przeciwko środowisku (w polskim prawodawstwie przestępstwa te zostały określone w przepisach rangi ustawowej, m.in. w Rozdziale XXII Kodeksu karnego).

Agencja, podczas oceny wniosku, weryfikuje tę kwestię w oparciu o informację uzyskaną z Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego (BI KRK), w trybie wynikającym z przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym2.

W wyjątkowych sytuacjach może się zdarzyć, że w odniesieniu do danego wnioskodawcy/beneficjenta Priorytetu 2, Agencja nie uzyska jednak informacji z BI KRK, np. z powodu braku możliwości potwierdzenia przez BI KRK tożsamości osoby fizycznej, której ma dotyczyć informacja.

Wówczas, wnioskodawca/beneficjent zostanie poproszony o dostarczenie zaświadczenia z Biura Informacyjnego KRK, a Agencja szczegółowo poinstruuje, jak samodzielnie wystąpić do Biura Informacyjnego KRK. Co do zasady, w składanym wniosku do BI KRK o wydanie zaświadczenia, poza danymi identyfikacyjnymi, należało będzie odpowiednio oznaczyć:

  • rodzaj danych

- dla osoby fizycznej - Kartoteka karna,

- dla podmiotu zbiorowego (podmiot inny niż osoba fizyczna) - Kartoteka podmiotu zbiorowego;

  • zakres danych, tj. przestępstwa określone w art. 3 i 4 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/99/WE, które w polskim prawodawstwie zostały zaimplementowane w przepisach rangi ustawowej.

Ogólne wiadomości na temat uzyskiwania informacji z BI KRK można również znaleźć na stronie link:
https://www.gov.pl/web/krajowy-rejestr-karny/uzyskanie-informacji-z-krajowego-rejestru-karnego-droga-tradycyjna

https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web.

1rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2328/2003, (WE) nr 861/2006, (WE) nr 1198/2006 i (WE) nr 791/2007 oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1255/2011 (Dz. Urz. UE L 149 z 20.05.2014, str. 1, z późn. zm.)

2art. 6 ust. 1 pkt 9 i ust. 2 ustawy z dnia 24.05.2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2023 r., poz. 159)

{"register":{"columns":[]}}