W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o działaniu

Warunki uzyskania pomocy:

Pomoc przyznaje się na inwestycje, które:

  1. przyczyniają się do oszczędzania energii lub zmniejszania oddziaływania na środowisko, w tym unieszkodliwianie odpadów, w ramach nich zalicza się koszty:

 

  • zakupu, budowy, odbudowy, rozbudowy, przebudowy, adaptacji lub wymiany urządzeń przyczyniających się do oszczędzania energii lub redukujących negatywne oddziaływanie na środowisko,
  • budowy lub modernizacji oczyszczalni ścieków,
  • zakupu i wprowadzania proekologicznych projektów technologicznych,
  • zakupu specjalistycznych środków transportu zewnętrznego.
  1. poprawiają bezpieczeństwo, higienę, zdrowie i warunki pracy, w ramach nich zalicza się koszty:
  • budowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu pomieszczeń przetwórstwa i pomocniczych lub zaplecza socjalnego dla pracowników zakładów przetwórstwa produktów rybnych,
  • zakupu urządzeń lub środków transportu wewnętrznego w zakładach przetwórstwa produktów rybnych,
  • zakupu urządzeń lub wyposażenia zakładów przetwórstwa produktów rybnych służącego poprawie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • zakupu specjalistycznych środków transportu zewnętrznego.
  1. wspierają przetwarzanie połowów ryb ze stad przemysłowych, które nie mogą być przeznaczone do spożycia przez ludzi, w ramach nich zalicza się koszty
    • budowy, odbudowy, rozbudowy, przebudowy lub adaptacji budynków, w których będzie prowadzona wyłącznie działalność związana z przetwarzaniem połowów ryb ze stad przemysłowych, które nie mogą być przeznaczone do spożycia przez ludzi,
    • zakupu i wymiany maszyn i urządzeń, służących do przetwarzania połowów ryb ze stad przemysłowych, które nie mogą być przeznaczone do spożycia przez ludzi,
    • zakupu i wdrożenia projektów technologicznych związanych z przetwarzaniem połowów ryb ze stad przemysłowych, które mają wpływ na zwiększanie potencjału przetwarzania połowów ryb ze stad przemysłowych, które nie mogą być przeznaczone do spożycia przez ludzi.
  2. dotyczą przetwarzania produktów ubocznych powstałych na skutek głównej działalności związanej z przetwarzaniem, w ramach nich zalicza się koszty:
  • zakupu i wdrożenia projektów technologicznych związanych z przetwarzaniem produktów ubocznych powstałych na skutek głównej działalności związanej z przetwarzaniem produktów rybołówstwa,
  • zakupu i wymiany maszyn i urządzeń, służących do przetwarzania produktów ubocznych powstałych na skutek głównej działalności związanej z przetwarzaniem produktów rybołówstwa i akwakultury.
  1. dotyczą przetwarzania produktów akwakultury ekologicznej zgodnie z art. 6 i 7 rozporządzenia (WE) nr 834/2007, w ramach nich zalicza się koszty:generują powstanie nowych lub udoskonalonych produktów, nowych lub udoskonalonych procesów lub też nowych lub udoskonalonych systemów zarządzania i organizacji, w ramach nich zalicza się koszty:
  • budowy, odbudowy, rozbudowy, przebudowy lub adaptacji budynków, w których będzie prowadzona działalność związana z przetwarzaniem produktów akwakultury ekologicznej, wytworzonych przy zastosowaniu metody produkcji zgodnej z zasadami określonymi w rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylającym rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 (Dz. Urz. UE L 189 z 20.07.2007, str. 1, z późn. zm.), na wszystkich etapach produkcji, przygotowania i dystrybucji,
  • zakupu i wymiany maszyn i urządzeń, służących do przetwarzania produktów akwakultury ekologicznej,
  • zakupu i wdrożenia projektów technologicznych związanych z przetwarzaniem produktów akwakultury ekologicznej,
  • uzyskania certyfikatów dla przetwórstwa produktów ekologicznych,
  • mające wpływ na zwiększenie potencjału przetwarzania produktów akwakultury ekologicznej
  1. generują powstanie nowych lub udoskonalonych produktów, nowych lub udoskonalonych procesów lub też nowych lub udoskonalonych systemów zarządzania i organizacji, w ramach nich zalicza się koszty:
  • zakupu aparatury pomiarowej, kontrolnej oraz sprzętu do sterowania procesem produkcji lub magazynowania,
  • zakupu lub rozszerzenia funkcjonalności oprogramowania służącego do zarządzania przedsiębiorstwem lub sterowania procesem produkcji lub magazynowania, łącznie z ich wdrożeniem,
  • wdrożenia systemów zarządzania jakością,
  • opłat za patenty i licencje,
  • zakupu lub wprowadzenia nowych lub innowacyjnych procesów technologicznych, w tym zakupu maszyn i urządzeń, bezpośrednio związanych z celem operacji,
  • szkolenia pracowników w ww. zakresie.

Operacje nie kwalifikują się do dofinansowania w przypadku gdy zostały one fizycznie ukończone lub w pełni zrealizowane przed złożeniem wniosku o dofinansowanie niezależnie od tego czy wszystkie powiązane płatności zostały dokonane przez wnioskodawcę.

Pomoc przyznaje się:

Mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa w rozumieniu zalecenia 2003/361/WE, które prowadzą działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych lub chowu lub hodowli ryb.
Pomoc nie obejmuje działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej w rozumieniu przepisów w sprawie szczegółowych warunków uznania działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej.
Pomoc nie przysługuje na operacje mające na celu dostosowanie do norm i wymogów określonych w przepisach Unii Europejskiej.

Wysokość pomocy

Pomoc na realizację operacji w ramach działania różnicowanie przyznaje się w formie zwrotu kosztów kwalifikowalnych, do wysokości 50% tych kosztów, nie więcej jednak niż 3 mln zł na daną operację.

Zasady składania wniosków o dofinansowanie

Wniosek o dofinansowanie w formie pisemnej, w postaci papierowej, składa się do oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na miejsce realizacji operacji.

  • osobiście przez wnioskodawcę lub osobę upoważnioną przez wnioskodawcę (złożenie wniosku potwierdza się na piśmie, wskazując datę i godzinę wpływu wniosku oraz opatrując pieczęcią Agencji oraz podpisem osoby przyjmującej wniosek)
  • przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej (za datę złożenia wniosku uznaje się datę stempla pocztowego).

Wybór projektów

O kolejności  przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów, przyznawanych na podstawie następujących kryteriów wyboru:

  • oszczędność energii lub zmniejszenie oddziaływania na środowisko – przyznaje się 5 pkt;
  • wzrost zagospodarowania produktów ubocznych powstałych na skutek głównej działalności związanej z przetwarzaniem produktów rybnych – przyznaje się 5 pkt;
  • zwiększenie udziału w procesie przetwórczym produktów akwakultury ekologicznej –  przyznaje się 3 pkt;
  • powstanie nowych lub udoskonalonych produktów, procesów lub systemów zarządzania przetwórstwem ryb – przyznaje się 5 pkt;
  • poprawa bezpieczeństwa, higieny i warunków pracy w procesie przetwórstwa rybnego – przyznaje się 4 pkt;
  • zagospodarowanie połowów ryb ze stad przemysłowych, które nie mogą być przeznaczone do spożycia przez ludzi – przyznaje się 1 pkt;w przypadku gdy operacja jest realizowana w oparciu o produkty akwakultury krajowej – przyznaje się dodatkowo 3 pkt.


Warunkiem przyznania pomocy finansowej jest zawarcie z ARiMR umowy o dofinansowanie, natomiast Agencja dokonuje wypłaty pomocy na podstawie wniosku o płatność.
Inne szczegółowe informacje o zasadach naboru, prawach i obowiązkach beneficjentów oraz warunkach i trybie przyznawania wypłaty i zwrotu dofinansowania oraz zasadach naboru zawarte są w § 26-43 rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 5. Wspieranie obrotu i przetwarzania, zawartego w Programie Operacyjnym "Rybactwo i Morze" (Dz. U. z dnia 6 grudnia 2016 r.).

{"register":{"columns":[]}}