W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje - wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach

Warunki przyznania płatności w ramach wariantu 2.2:

  • nadany numer identyfikacyjny,
  • bydło utrzymywane w gospodarstwie musi być oznakowane i zarejestrowane zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie rejestracji i identyfikacji zwierząt,
  • posiadanie, na dzień złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej, co najmniej jednej, oznakowanej zgodnie z przepisami o systemie IRZ, krowy,
  • posiadanie planu poprawy dobrostanu zwierząt, sporządzonego przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, przy udziale doradcy rolniczego lub złożenie oświadczenia o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt, jeżeli rolnik w roku następującym bezpośrednio po roku realizacji wariantu 2.2. realizuje ten sam wariant i posiada ten sam plan poprawy dobrostanu zwierząt.

Wymogi realizowane w ramach wariantu 2.2:

  • liczba wszystkich krów mlecznych utrzymywanych w gospodarstwie rolnym, nie może być większa niż maksymalna liczba krów, określona w planie poprawy dobrostanu zwierząt;
  • powierzchnia bytowa w budynkach inwentarskich dla wszystkich krów mlecznych
    w gospodarstwie rolnym, w przeliczeniu na jedną sztukę wynosi:
  • w systemie wolnostanowiskowym z wydzielonymi legowiskami dla:
  • wydzielonego legowiska: długość – co najmniej 2,1 m, szerokość – co najmniej 1,1 m,
  • powierzchni odpasowo-ruchowej – co najmniej 4 m2,
  • w systemie wolnostanowiskowym bez wydzielonych legowisk na ściółce – co najmniej 5,4 m2;
  • powierzchnia bytowa w pomieszczeniach, w których utrzymuje się zwierzęta:
  • dla innych niż krowy mleczne grup technologicznych bydła w typie użytkowym mlecznym lub typie użytkowym kombinowanym o mlecznym kierunku ich użytkowania,
  • dla krów mamek

- jest zgodna z odpowiednimi obowiązkowymi wymogami ustanowionymi zgodnie z tytułem VI rozdziału I rozporządzenia (UE) nr 1306/2013 oraz innymi odpowiednimi obowiązkowymi wymogami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1966).

Wymogi muszą być przestrzegane od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej do dnia 14 marca roku następującego po roku, w którym został złożony ten wniosek.

W przypadku wariantu 2.2 oraz wariantu 2.1, płatność dobrostanowa przyznawana jest w wysokości:

  1. 100% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej od 1 sztuki do 100 sztuki;
  2. 75% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej od 101 sztuki do 150 sztuki;
  3. 50% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej powyżej 150 sztuki.

Płatność dobrostanowa wyliczana jest na podstawie średniej liczby krów mlecznych utrzymywanych przez rolnika w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej do dnia 14 marca roku następującego po roku, w którym został złożony ten wniosek.

Określenie kierunku użytkowania w przypadku bydła w typie kombinowanym bez określonego kierunku, albo zmiana typu użytkowego bydła (z mięsnego na mleczny lub odwrotnie), albo zmiana kierunku użytkowania bydła w typie kombinowanym (z mięsnego na mleczny lub odwrotnie) – możliwa jest jedynie przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, a w przypadku zwierząt objętych wymogami wariantów w trakcie okresu realizacji wymogów – jedynie przed upływem 7 dni od dnia objęcia ich tymi wymogami.

{"register":{"columns":[]}}