W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Interwencje pszczelarskie – podsumowanie zakończonych naborów

19.01.2024

bee hive - bee breeding (Apis mellifera) close up

Od 20 listopada 2023 r. do 18 stycznia 2024 r. trwały nabory o przyznanie pomocy w ramach siedmiu interwencji pszczelarskich (I.6.1-I.6.7) z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W tym czasie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 4800 wniosków.

Nabory w ramach interwencji pszczelarskich z PS WPR 2023-2027 realizowane były już po raz drugi. Przez dwa miesiące wyłącznie drogą internetową o dofinansowanie na:

  • Wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej (I.6.1) – mogły się ubiegać organizacje pszczelarskie oraz jednostki doradztwa rolniczego;
  • Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych (I.6.2) – mogli aplikować indywidualni pszczelarze oraz organizacje pszczelarskie;
  • Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi (I.6.3) – mogły się starać organizacje pszczelarskie;
  • Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej (I.6.4) – mogli się ubiegać indywidualni hodowcy pszczół;
  • Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół (I.6.5) – mogły aplikować zrzeszające pszczelarzy organizacje;
  • Wsparcie naukowo-badawcze (I.6.6) – mogły się starać zainteresowane tematyką pszczelarską jednostki naukowo-badawcze;
  • Wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych (I.6.7) – mogli się ubiegać wyłącznie indywidualni pszczelarze.

Największym zainteresowaniem cieszyła się pomoc na zakup nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej, czyli I.6.2 – złożono 3170 wniosków. Na drugim miejscu pod względem popularności uplasowała się I.6.4 (ułatwianie prowadzenia gospodarki wędrownej) – o środki na ubiega się ponad 800 pszczelarzy. Z kolei ponad 550 wniosków wpłynęło na wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikację miodów odmianowych (I.6.7).

Pierwsze nabory z PS WPR 2023-2027 dla sektora pszczelarskiego były realizowane wiosną ubiegłego roku. Można się wówczas było starać o wsparcie w ramach trzech interwencji: I.6.2, I.6.3 i I.6.5. Pozytywnie rozpatrzono ponad 2,5 tys. i wypłacono prawie 41 mln zł dofinansowania.

 

Zdjęcie: AdobeStock

{"register":{"columns":[]}}