W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej – coraz mniej czasu na ubieganie się o dofinansowanie

19.11.2021

Jeszcze do końca roku ARiMR przyjmuje wnioski od rolników, którzy ponieśli straty w gospodarstwach w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych i ASF. Wsparcie finansowane jest ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

straty w uprawach

Wnioski o pomoc można składać do 31 grudnia 2021 r. osobiście lub przez upoważnioną osobę w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych Agencji, w formie dokumentu elektronicznego wysłanego na elektroniczną skrzynkę podawczą za pośrednictwem platformy ePUAP lub nadaną w placówce Poczty Polskiej przesyłką rejestrowaną.

O wsparcie mogą ubiegać się dwie grupy rolników. Do pierwszej należą poszkodowani w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych: powodzi, deszczu nawalnego, suszy, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, osunięcia się ziemi, lawiny, gradu, huraganu czy uderzenia pioruna. Do drugiej zaś ci, którzy ponieśli stary spowodowane wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Co ważne, o pomoc można wystąpić wówczas, gdy szkody w gospodarstwie miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z 2 poprzednich lat.

Aby ubiegać się o wsparcie, wysokość strat spowodowanych w wyniku klęsk żywiołowych musi wynosić co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z 3 lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z 3 lat w 5-letnim okresie poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda (z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie). Oprócz tego straty muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

W przypadku wystąpienia ASF w gospodarstwie o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie świń lub zniszczenie martwych zwłok świń, a w dniu jej wydania zwierzęta, których dotyczyła, stanowiły co najmniej 30 proc. trzody chlewnej posiadanej przez rolnika.

Maksymalne dofinansowanie, jakie można otrzymać w przypadku tego wsparcia w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynosi do 300 tys. zł na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Refundacji podlega do 80 proc. kosztów kwalifikowanych a pomoc będzie przyznawana według kolejności prawidłowo złożonych wniosków. W przypadku szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych wsparcie można przeznaczyć na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Natomiast gdy przyczyną strat jest ASF – na realizację każdej inwestycji rolniczej niezwiązanej z produkcją świń, która wpisuje się w zakres kosztów podlegających dofinansowaniu.

Tegoroczny nabór rozpoczął się 11 marca i od tego czasu do Agencji wpłynęły wnioski o przyznanie pomocy na kwotę ok. miliona zł.

Więcej informacji - otwórz

Zdjęcie: AdobeStock

{"register":{"columns":[]}}