W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja w Ambasadzie Brytyjskiej - Kobiety w Agro-Techu

24.01.2023

Ambasador Anna Clunes, minister Anna Gembicka, ambasador Daphne Bergsma w towarzystwie prezes Haliny Szymańskiej i wiceprezes Joanny Gierulskiej

24 stycznia 2023 r. w siedzibie Ambasady Brytyjskiej w Warszawie odbyła się konferencja „Kobiety w Agro-Techu”. Wzięli w niej udział przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a jedną z panelistek była Halina Szymańska, prezes ARiMR.

W imieniu Ambasady Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej gości powitała ambasador Anna Clunes. Głos zabrała także obecna na spotkaniu zaprzyjaźniona ambasador Niderlandów Daphne Bergsma. Wśród zaproszonych gości była Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które – obok ARiMR – objęło konferencję honorowym patronatem.

– Sektor rolny się zmienia, a obecność kobiet w nim jest w ostatnich latach szczególnie widoczna. Dziękuję za inicjatywę organizacji tego spotkania. Liczę, że będzie ono dla nas wszystkich inspiracją – powiedziała minister Anna Gembicka.

Prezes Halina Szymańska wyraziła zadowolenie z powodu rosnącej aktywności pań.
– Na naszych oczach zmienia się polska wieś. Cieszę się, że coraz więcej kobiet korzysta ze wsparcia, które oferuje Agencja – stwierdziła.

Wypowiedzi prelegentów (przedstawicieli instytucji publicznych, nauki, organizacji pozarządowych i biznesowych) dotyczyły przyszłości rolnictwa oraz trendów i osiągnięć związanych z branżą. Debata została podzielona na kilka części. Pierwszą stanowiły wystąpienia przedstawicieli ARiMR. Prezes Halina Szymańska mówiła o instytucji, którą kieruje – o jej strukturze, oferowanych programach wsparcia i zaangażowaniu pań w rozwój wsi. Działalność kobiet w rolnictwie i ich rola w realizacji projektów na obszarach wiejskich była z kolei tematem wystąpienia Joanny Gierulskiej, zastępcy prezesa ARiMR. Natomiast dyrektor Stanisław Sas z Departamentu Baz Referencyjnych i Kontroli Terenowych poinformował o nowoczesnych unijnych systemach satelitarnych wykorzystywanych do monitorowania upraw, które będzie wdrażać ARiMR.

Pozostałe panele dotyczyły bezpieczeństwa żywnościowego i zrównoważonego rolnictwa. Podczas nich głos zabrały m.in. ekspertki z Polskiej Akademii Nauk, Ambasady Amerykańskiej, organizacji Copa-Cogeca i Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP. Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez udziału pań z kół gospodyń wiejskich. Przedstawicielki KGW z Łopiennika Dolnego Kolonii opowiedziały o swojej działalności i zaprezentowały nagrodzony w konkursie Agencji „Kubek, dzbanek czy makatka… Rękodzieło to jest gratka” ekologiczny notatnik. Natomiast przepyszny poczęstunek został przygotowany przez panie z KGW Pniewianki, finalistki ostatniej edycji „Bitwy Regionów”.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}