W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O OZE w Grodnie

27.09.2021

W Grodnie k. Międzyzdrojów odbyła się 24 września 2021 r. "IV Międzynarodowa konferencja energetyka, środowisko, rolnictwo", której temat brzmiał "OZE i ochrona klimatu na obszarach wiejskich – doświadczenia krajów Europy Środkowej".

Konferencja OZE 24 września 2021 r. - pierwszy panel

Organizatorem tego przedsięwzięcia był m.in. Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Konsulat Generalny Węgier w Gdańsku. W konferencji wziął udział m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, przedstawiciele instytucji rolniczych - Małgorzata Gośniowska-Kola - Dyrektor Generalna Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa; Renata Mantur - Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; Artur Michalski - Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, reprezentanci węgierskiego konsulatu oraz ministerstwa rolnictwa, eksperci z polskich i węgierskich instytutów naukowych, a także przedstawiciele przedsiębiorców z sektora OZE.

Konferencja składała się z dwóch paneli dyskusyjnych. W pierwszym podjęty został temat doświadczeń krajów Europy Wschodniej we wdrażaniu i finansowaniu rozwiązań sprzyjających rozwojowi energetyki obywatelskiej i ochronie powietrza i klimatu. Podkreślano, że zarówno Polska jak i Węgry mają podobnie niski współczynnik emisji gazów cieplarnianych, odpowiednio 2,1 tys./ha i 1,4 tys./ha. Wyzwaniem jest natomiast by zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej w każdym kraju UE do 2030 roku, 40% wytwarzanej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Jak podkreślali paneliści w bilansie energetycznym będzie maleć udział paliw kopalnych, a ich miejsce będą zajmować źródła odnawialne. Zaznaczono, że dobrym kierunkiem jest samodzielne wytwarzanie energii na własne potrzeby, a to jest możliwe właśnie przy wykorzystaniu OZE. Według ekspertów sektor energetyki będzie rozwijał się w kierunku energii rozproszonej - biogazu, elektrowni wodnych czy biomasy. W tym ostatnim przypadku zaznaczono, że konieczne jest by wiedzieć skąd dana biomasa został pozyskana, by nie doprowadzać do takiej patologicznej sytuacji, w której surowiec do wytworzenia biomasy pochodzi z drewna wycinanego w puszczy amazońskiej.

W drugim panelu wzięli udział m.in. przedstawiciele przedsiębiorców zajmujący się odnawialnymi źródłami energii. Mówili oni o innowacyjnych przedsięwzięciach i technologiach z zakresu OZE. Przedsiębiorcy z tego sektora stawiają m.in. na tworzenie farm fotowoltaicznych, pozyskiwanie energii z wiatru - elektrownie wiatrowe czy wody - elektrownie wodne. Jest też potencjał na wykorzystanie w większym stopniu energii z biogazu. Jak podkreślali paneliści za rozwojem odnawialnych źródeł energii muszą pójść inwestycje w sieci dystrybucyjne. Bez tego nie będzie można wykorzystać w szerokim zakresie wytworzonej energii.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}