W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O wsparciu na odnowienie produkcji rolniczej w zniszczonych przez kataklizmy gospodarstwach.

1.W tym roku w skutek klęski żywiołowej straciłem sprzęt rolniczy. Czy mogę zakupić taki sprzęt korzystając z pomocy finansowej ARiMR?

Tak.  Od 30 października do 12 grudnia 2013 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski na "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych". Pomoc może być przyznana na operację obejmującą wyłącznie inwestycje związane z prowadzeniem działalności rolniczej, w tym m.in. budowę, przebudowę, remont budynków lub budowli służących do produkcji rolnej, zakup wyłącznie nowych maszyn lub urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, odtwarzanie lub wyposażanie sadów lub plantacji wieloletnich, zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych.

 

2. Jestem rolnikiem z małopolski. Moje pytanie dotyczy wsparcia na przywracanie produkcji po klęsce żywiołowej. Czy możliwe jest uznanie za koszty kwalifikowalne grodzenie sadu lub plantacji wieloletniej lub zakupienie urządzeń technicznych i technologicznych, gdy są one uzasadnione i niezbędne, jeżeli zniszczeniu uległ sad, ale przed zaistnieniem klęski nie był on ogrodzony lub w takie urządzenia wyposażony.  

Tak. Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się m.in. koszty grodzenia sadów i plantacji wieloletnich oraz ich wyposażenia w niezbędne urządzenia techniczne i technologiczne. Tak więc, nie ma przeciwwskazań, aby w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych"  realizować tego rodzaju inwestycje. Należy mieć jednak na uwadze, pomoc przyznaje się na operację obejmującą wyłącznie inwestycje związane z prowadzeniem działalności rolniczej, m.in. spełniającą wymagania określone w Programie, w szczególności uzasadnioną ekonomicznie, w tym pod względem jej kosztów, oraz zapewniającą osiągnięcie celu działania, której realizacja w gospodarstwie jest uzasadniona potrzebą przywrócenia potencjału produkcji rolnej. Skoro więc sad, o którym wspomina Pan w zapytaniu, uległ zniszczeniu w wyniku zaistnienia niekorzystnych zdarzeń atmosferycznych, czyli nie istnieje, wątpliwości budzi kwestia przyznania pomocy, na jego ogrodzenia. W ramach tego działania  istnieje możliwość grodzenia sadów i plantacji wieloletnich, tzn. istniejących sadów lub plantacji lub ewentualnie takich, które zostaną odtworzone w ramach operacji, bądź też zostaną założone w ramach własnych środków Wnioskodawcy, a następnie byłyby ogrodzone w ramach operacji z tego działania.

Koszt grodzenia sadu, w przedstawionym przez Pana przypadku, można będzie natomiast dopuścić do współfinansowania pod warunkiem, że po zakończeniu realizacji operacji istnieć będzie zarówno ogrodzenie umożliwiające jego wykorzystywanie zgodnie z przeznaczeniem, jak i sad. Tylko w takim przypadku można bowiem stwierdzić, że realizacja operacji była uzasadniona i będzie zapewniała osiągnięcie i utrzymanie celu operacji i działania.

W takich przypadkach, umowa przyznania pomocy zawierana z Beneficjentem udzielanej pomocy zawierać będzie odpowiednie postanowienia, zobowiązujące go do realizacji odpowiednich zadań umożliwiających osiągnięcie celu działania, a także odpowiednio sformułowany będzie cel realizowanej operacji, który nie podlega aneksowaniu.

 

3. Czy w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej..", możliwe jest przyznanie pomocy, jeżeli ubiega się o nią jeden z małżonków, a protokół z oszacowania szkód sporządzony przez komisję zawiera dane drugiego z małżonków - w przypadku gdy gospodarstwo stanowi współwłasność dwojga małżonków.

W przypadku, gdy gospodarstwo stanowi współwłasność dwojga małżonków, nie ma znaczenia, na którego ze współmałżonków (współposiadaczy gospodarstwa) został wystawiony protokół z oszacowania szkód w gospodarstwie rolnym sporządzony przez komisję powołaną przez wojewodę. Istotne jest, aby składany wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy protokół odnosił się do tego gospodarstwa rolnego (jako całości), o którego wsparcie ubiega się dany producent rolny. Gdy gospodarstwo stanowi współwłasność dwojga małżonków, a małżonkowie nie posiadają ustanowionej rozdzielności majątkowej, możliwe jest przyznanie pomocy jednemu z nich i w takim przypadku współmałżonkom przysługiwał będzie w ramach działania 126 łączny limit pomocy w wysokości 300 tys. zł na gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2007-2013.

Łączny limit 300 tys. zł przysługiwał będzie współmałżonkom również wtedy, jeżeli posiadają oni odrębne gospodarstwa stanowiące ich majątki osobiste i wspólnie gospodarują i pracują w gospodarstwie, gdyż uznaje się, że gospodarstwa te są ze sobą powiązane. W takim przypadku jeden z małżonków ubiegający się o wsparcie może wykazać we wniosku o przyznanie pomocy również grunty współmałżonka, z tym, że musiałby wykazać przynajmniej posiadanie zależne po jego stronie (przykładowo, poprzez zawarcie umowy dzierżawy, użyczenia). Muszą oni mieć także na uwadze, czy nie narusza to zobowiązań wynikających z uczestnictwa w ramach innych form pomocy udzielanej przez ARiMR. W takim przypadku, dokumenty z oszacowania szkód w gospodarstwie rolnym powinny zostać wystawione na tego z małżonków, który jest faktycznym posiadaczem gospodarstwa tzn. dysponuje tymi gruntami, prowadzi na nich działalność rolniczą, a w związku z tym będzie ubiegał się o przyznanie pomocy na przywrócenie potencjału tego gospodarstwa zniszczonego wskutek niekorzystnych zdarzeń atmosferycznych.
Listopad 2013 r.

 

{"register":{"columns":[]}}