W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Interpretacje Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. poz. 493)


I. Praktyki w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi

 

  • Praktyka „Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe”

 

  1. Pytanie

Czy wsiewkę można wcześniej niż po 8 tyg. zlikwidować, jeżeli planujemy zasiew rośliny następnej w okresie krótszym jak 8 tyg. od zbioru przedplonu, w którym była wsiewka?

Odpowiedź

Dopuszcza się likwidacje wcześniejszą wsiewki.
Zgodnie z rozporządzeniem wsiewki utrzymuje się, co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy

 

  1. Pytanie

Czy w międzyplonie ozimym mogą być wysiane wyłącznie dwa gatunki roślin jarych lub roślina ozima + roślina jara.

Odpowiedź

W międzyplonie można utrzymywać mieszankę roślin jarych lub mieszankę roślin jarych i ozimych.

 

  1. Pytanie

Jaki okres rozumie się przez słowo "bezpośrednio", uwzględniając możliwość łączenia ekoschematu międzyplonów ozimych z wymieszaniem obornika z glebą w ciągu 12 godzin lub stosowanie nawozów płynnych inną metodą niż rozbryzgowo?

Odpowiedź

Nie planuje się doprecyzowania słowa bezpośrednio. Należy postępować zgodnie z powszechnie przyjętą praktyką rolniczą.

 

  1. Pytanie

Czy roślina występująca w mieszance zastosowanej jako międzyplon, może być uprawiana w plonie głównym następnego roku? Np. w międzyplonie żyto ozime i gorczyca, a w plonie głównym następnego roku gorczyca?

Odpowiedź

W skład międzyplonu (utworzonego poprzez wysiew mieszanki) może wchodzić gatunek rośliny stanowiącej plon główny w roku wysiania międzyplonu.
Jednocześnie roślina będąca składnikiem mieszanki, z której utworzony był międzyplon, może być wysiana w plonie głównym w roku kolejnym, przy czym wysiew rośliny następczej musi nastąpić w roku kolejnym po zasianiu mieszanki (międzyplon nie może stanowić uprawy w polonie głównym w kolejnym roku).Tym samym w przypadku mieszanki międzyplonu zasianej w 2023 roku składającej się z żyta ozimego i gorczycy, żyto ozime zasiane w roku 2023 nie może być rośliną w plonie głównym w roku 2024.

 

  1. Pytanie

Czy możliwe jest zrealizowanie praktyki „wymieszanie obornika” oraz międzyplonu na tej samej działce, w jednym roku, jeśli obornik zastosujemy pod koniec sierpnia a międzyplon pod koniec września? Czy są jakieś ograniczenia, co do stosowania nawożenia pod międzyplon?

Odpowiedź

Tak, dopuszczalne jest łączenie tych ekoschematów.

 

  1. Pytanie

Czy tym samym poplonem ozimym wysianym w ramach ekoschematu można również spełnić wymóg okrywy zimowej (80%GO) oraz spełnić normę GAEC 7 (wyłączenie z obowiązku zmianowania, odnośnie wymaganych 40% gruntów, na których musi być inna uprawa niż w roku ubiegłym), czy tym samym obszarem można spełnić te 3 praktyki, oczywiście spełniając terminy siewu i odpowiedni skład mieszanki?

Odpowiedź

Tak, międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe wysiane w ramach praktyki mogą realizować normę GAEC 6 i GAEC 7, gdy spełniają pozostałe wymogi w ramach tych norm.

 

  1. Pytanie

Czy wsiewki śródplonowe mogą pozostać jako uprawa główna w roku następnym, zapis rozporządzenia tego nie zakazuje, ale jednocześnie jednoznacznie nie precyzuje?

Odpowiedź

Dopuszcza się pozostawienie wsiewki śródplonowej jako rośliny w plonie głównym w latach kolejnych.
Wsiewki międzyplonowe obejmują rośliny bobowate.

 

  1. Pytanie

Czy w Ekologii do międzyplonu kupno materiału siewnego musi być udokumentowane?

Odpowiedź

Tak. Stosuje się zasady obowiązujące w rolnictwie ekologicznym

 

  1. Pytanie

Czy można stosować nawozy w utrzymywanych międzyplonach oraz czy jest dopuszczony wypas zwierząt.

Odpowiedź

Tak dopuszcza się nawożenie międzyplonów oraz racjonalny wypas zwierząt.

 

  1. Pytanie

Międzyplony w ekoschemacie i normach – definicje i cele.

Odpowiedź

Zgodnie z założeniami zawartymi w Planie Strategicznym WPR 2023-2027, wymogi warunkowości stanowią podstawowy, obowiązkowy element nowej „Zielonej Architektury”. Warunkowość stanowi bazę do określenia wymagań dla dodatkowo płatnych, dobrowolnych działań, takich jak m.in. ekoschematy i uzależnia otrzymanie płatności za te ekoschematy w pełnej wysokości od spełniania norm i wymogów warunkowości.

Zgodnie z powyższym, w ramach warunkowości, wymogi norm GAEC 7 i GAEC 8 w zakresie międzyplonów oraz wsiewek obligują do wysiewu co najmniej jednego gatunku rośliny i wskazują terminy ich utrzymania, a mianowicie:

  1. międzyplony ozime mają być (i) utworzone przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin i tworzyć okrywę roślinną co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku, przy czym po dniu 15 listopada dopuszcza się mulczowanie tych międzyplonów; (ii) uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin od wysiewu do dnia 15 lutego kolejnego roku, oraz (iii) nieutrzymywane jako uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w kolejnym roku po wysiewie,
  2. wsiewki w uprawę w plonie głównym mają być (i) utrzymywane co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub co najmniej przez 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym wskazanego w oświadczeniu, które rolnik złożył za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji w sposób określony w przepisach o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa albo do kierownika biura powiatowego Agencji, w terminie 7 dni od tego dnia, (ii) uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin przez okres ich utrzymywania.

W przypadku praktyki Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, przepisy nakazują wykonywanie bardziej złożonych czynności:

  • międzyplon ozimy ma być wysiany w formie mieszanki utworzonej co najmniej z dwóch gatunków roślin z takich grup jak: zboża, oleiste, pastewne, bobowate drobnonasienne, bobowate grubonasienne, miododajne – z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż. Przepisy nie precyzują czy mają to być uprawy jare czy ozime,
  • siewu międzyplonów ozimych należy dokonać w terminie od dnia 1 lipca do dnia 1 października i utrzymać co najmniej do dnia 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, przy czym po dniu 15 listopada dopuszcza się ich mulczowanie,
  • na międzyplonach ozimych nie stosuje się środków ochrony roślin od ich wysiewu co najmniej do dnia 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.

Celem praktyki Międzyplony ozime / Wsiewki śródplonowe jest poprawa stanu i ochrona gleby. Międzyplony mają za zadanie pokrycie gleby roślinnością, szczególnie w okresach newralgicznych, w których gleby są narażone na erozję, dzięki czemu ograniczają wymywanie składników do wód podziemnych. Posiadają one także znaczący wpływ na ochronę zasobów naturalnych gleb, w szczególności poprzez zwiększanie substancji organicznej w glebie. Uprawa międzyplonów oraz wsiewek śródplonowych może także zwiększać pochłanianie CO2 w rolnictwie, poprzez wiązanie go w materii organicznej.

Wymogi norm oraz praktyki Międzyplony ozime / Wsiewki śródplonowe nie nakładają się, ponieważ wymogi praktyki są jakościowo wyższe niż ww. norm w tym zakresie. Daje to możliwość realizacji praktyki na powierzchni objętej wymogami ww. norm.

Uprawy jare mogą być stosowane jako międzyplon ozimy na potrzeby realizacji ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.

 

  1. Pytanie

Utrzymanie wsiewki śródplonowej.

Odpowiedź

W ramach praktyki Międzyplony ozime / Wsiewki śródplonowe, rozporządzenie ws. ekoschematów nakłada wymóg utrzymania wsiewki co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności. W związku z tym, nie ma przeciwwskazań do otrzymania płatności za realizację praktyki, jeśli po okresie utrzymania wsiewki przez 8 tygodni, rolnik będzie wykonywał kolejne uprawki, związane np. z zasiewem pszenicy ozimej.

 

  1. Pytanie

Pozostawienie wsiewki na plon główny.

Odpowiedź

Zarówno przepisy w ramach warunkowości, jak i w ramach praktyki Międzyplony ozime / Wsiewki śródplonowe ekoschematów wskazują jedynie minimalne terminy utrzymania wsiewki, nie wskazują terminu końcowego. Tym samym dopuszczone jest pozostawienie wsiewki np. koniczyny jako plon główny w kolejnym roku. Należy jednak mieć na uwadze, że odmiennie niż wsiewki - międzyplony nie mogą stanowić uprawy w plonie głównym w kolejnym roku.

 

  1. Pytanie

Czy w ekoschemacie Międzyplony ozime / Wsiewki śródplonowe można dokonać zabiegu talerzowania poplonu po 15 listopada i czy będzie to równoznaczne z mulczowaniem?

Odpowiedź

Zabieg talerzowania może być równoznaczny z zabiegiem mulczowania, dopuszczalnym po 15 listopada w ramach praktyki Międzyplony ozime / Wsiewki śródplonowe, o ile zostanie zachowany cel tej praktyki poprzez pozostawienie pokrycia gleby roślinnością.

 

  • Praktyka „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – wariant podstawowy i wariant z wapnowaniem”

 

  1. Pytanie

Z jaką datą musi być zrobiony plany nawożenia.

Odpowiedź

Lp.

Uprawa

Termin wyników badań gleby *

Termin przygotowania planu nawożenia **

1.

Rośliny ozime 2022/2023

badania gleby z 2022 r.

do 25 lipca 2023 r.

2.

Rośliny jare 2023

do 25 lipca 2023 r.

do 25 lipca 2023 r.

3.

Rośliny ozime 2023/2024

do 30 września 2023 r.

do 30 września 2023 r.

* wyniki badania chemicznej analizy gleby zachowują ważność przez okres 4 lat od ich wykonania

** wymogiem w ramach praktyki jest również przestrzeganie planu nawożenia

 

  1. Pytanie

Co mam zrobić, jeżeli nie posiadam analizy gleby dla roślin ozimy zasiany jesienią 2022 roku.

Odpowiedź

Plan nawożenia powinien być sporządzony dla wszystkich roślin będących w gospodarstwie.

Przy czym w gospodarstwach posiadających rośliny ozime zasiane w 2022 roku położonych na działkach, na których nie było sporządzonej analizy gleby nie opracowuje się planów nawożenia dla roślin ozimych 2022/2023.

Po sporządzeniu analizy gleby:

- sporządza się plan nawożenia dla roślin jarych w terminie do 25 lipca 2023 r.,

- sporządza się plan nawożenia dla roślin ozimych 2023/2024 do 30 września 2023 r.

 

W sytuacji, gdy rolnik nie miał opracowanego planu nawożenia dla rośliny ozimej wysianej w 2022 r., a kolejnym plonem głównym będzie roślina jara wysiana w 2024 roku, takie gospodarstwo nie będzie miało objętych planem nawożenia 100% gruntów ornych i trwałych użytków zielonych (TUZ).

 

  1. Pytanie

Wątpliwości w zakresie interpretacji przepisów dotyczących praktyki.

Odpowiedź

Plan nawozowy w ramach ww. praktyki sporządza się do wszystkich gruntów ornych i trwałych użytków zielonych w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności. Plan ten powinien być sporządzony w oparciu o bilans azotu i chemiczną analizę gleby, przy czym wyniki chemicznej analizy gleby zachowują ważność przez okres 4 lat od dnia ich wykonania. Oznacza to, że plan sporządzony z uwzględnieniem ww. warunków, który został opracowany we wskazanym terminie (w 2023 roku przypadającym na dzień 25 lipca) kwalifikuje się do przyznania płatności.

Niemniej jednak mając na uwadze, że ekoschematy zaczęły obowiązywać od dnia 15 marca 2023 r. może zdarzyć się sytuacja, że rolnicy, którzy mają w swoich gospodarstwach oziminy wysiane w roku 2022, nie mają sporządzonego planu nawożenia w terminie do dnia 25 lipca 2023 r. Wówczas w celu uzyskania w 2023 r. płatności z tytułu praktyki dotyczącej opracowania planu nawożenia dopuszcza się możliwość opracowania tego planu do dnia 30 września w odniesieniu do gruntów, na których będą wysiane uprawy ozime w 2023 roku. Plan taki powinien zostać uznany jako spełniający warunki praktyki, przy czym istotne jest, że jedna działka nie może być deklarowana dwukrotnie w ciągu roku do tej samej płatności.

Jednocześnie należy mieć na względzie, że oprócz prawidłowego sporządzenia planu nawozowego istotne jest również jego przestrzeganie w zakresie określonych w nim dawek maksymalnych, co rolnik dokumentuje w prowadzonym rejestrze zabiegów agrotechnicznych. Kwestie te zostały uregulowane w rozporządzaniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. z 2023 r., poz. 493).

 

  1. Pytanie

Dla jakich upraw wdraża się praktykę Opracowanie i przestrzeganie planu nawozowego?

Odpowiedź

W przypadku realizacji praktyki Opracowanie i przestrzeganie planu nawozowego w wariancie podstawowym plan nawozowy powinien być sporządzony w oparciu o wyniki chemicznej analizy gleby w odniesieniu do wszystkich gruntów ornych i trwałych użytków zielonych będących w posiadaniu rolnika, z wyłączeniem powierzchni, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności do:

  1. obszarów z roślinami miododajnymi, jeżeli praktyka ta została zrealizowana przed dniem 31 sierpnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności,

albo

  1. integrowanej produkcji roślin.

Ponadto punkty nie są przyznawane do powierzchni, na której rolnik realizuje zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach PROW 2014-2020 lub PS WPR 2023-2027 lub wnioskuje o przyznanie pierwszej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach PS WPR. Od tej reguły są jednak wyłączenia, które dotyczą:

  • ubiegania się o płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną w zakresie interwencji 5. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie oraz interwencji 7. Bioróżnorodność na gruntach ornych w wariancie 7.2. Ogródki bioróżnorodności – a w kolejnych latach również objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym,

zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach PROW 2014-2020 w zakresie wariantu 2.1 Międzyplony oraz pakietu 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie.

 

  • Praktyka „Zróżnicowana struktura upraw”

 

  1. Pytanie

Czy należy rozumieć, że w strukturze upraw, uprawa pozytywna musi znajdować się wśród 3 głównych upraw?
Czy dla gospodarstwa, które ma poniższą strukturę upraw przysługuje płatność??

Uprawa I – 25%

Uprawa II – 22%

Uprawa III – 22%

Uprawa IV pozytywna 21%

Odpowiedź

Udział rośliny mającej pozytywny wpływ na bilans materii organicznej w glebie musi wynosić przynajmniej 20%. Przy czym roślina ta nie musi być w grupie 3 roślin mających największy udział w strukturze zasiewów. 

 

  1. Pytanie

Czy np. peluszka wsiana wiosną w uprawę ozimą (np. w pszenżyto), może być uznana jako mieszanka strączkowo-zbożowa w ramach praktyki Zróżnicowana struktura upraw?

Odpowiedź

Zgodnie z § 8 ust. 3 rozporządzenia ws. ekoschematów, za uprawę uznaje się uprawę, która została określona jako uprawa w przepisach wydanych na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. poz. 412), tj. w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz. U. poz. 478). Zgodnie z § 5 ust. 8 rozporządzenia ws. norm, „obszary, na których w uprawę w plonie głównym wsiewa się drugą uprawę, uznaje się za obszary zajęte jedynie pod uprawę w plonie głównym”.

W związku z tym, w świetle ww. przepisu, peluszka wsiana wiosną np. w pszenżyto, traktowana jest jako uprawa pszenżyta.

 

  • Praktyki: „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od jego aplikacji” oraz „Stosowanie naturalnych nawozów płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo”

 

  1. Pytanie

Czy do „wymieszania obornika z glebą w ciągu 12 godzin od zastosowania" możemy uwzględnić obornik granulowany, pomiot ptasi oraz po ferment powstały z obornika lub gnojowicy?

Odpowiedź

W ramach praktyki dot. wymieszania obornika z glebą za obornik uznaje się: pomiot ptasi oraz obornik granulowany. Na chwilę obecną praktyka ta nie obejmuje produktów z biogazowni rolniczych (pofermentów) oraz kompostów.

Niemniej jednak zwracamy uwagę na przyjętą przez sejm ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu.

Produkty pofermentacyjne spełniające wymogi ustawy i rozporządzeń wdrażających ustawę, będą się kwalifikowały w ramach praktyki.

 

  1. Pytanie

Czy dopuszcza się stosowania płynnych nawozów naturalnych pogłównie w uprawie zbóż ozimych.

Odpowiedź

Tak, można stosować tą praktykę w uprawach zbóż ozimych czy też kukurydzy pogłównie.

Natomiast podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi, na mocy ustawy o nawozach i nawożeniu, obowiązuje zakaz stosowania nawozów naturalnych w postaci płynnej podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.

 

  1. Pytanie

Jeżeli zabieg wymieszanie obornika zostało wykonane, a rolnik nie przesłał do ARIMR zdjęć/oświadczenia w ciągu 14 dni to będzie odmowa płatności.

Odpowiedź

W takim przypadku należy złożyć wniosek do kierownika biura powiatowego ARIMR o przywrócenie terminu.

 

  1. Pytanie

Czy na gruntach ugorowanych można zaznaczać Ekoschematy w 2023 roku?

Odpowiedź

Tak, można zaznaczyć te praktyki. Należy jednak pamiętać, że nawożenie można zastosować dopiero po okresie utrzymania ugoru (tj. po 31 lipca (klasyczny ugór), lub po 31 sierpnia (ugór z roślinami miododajnymi).

  1. Pytanie

Czy istnieje możliwość stosowania pomiotu kurzego i suchego obornika?

Odpowiedź

Na potrzeby realizacji praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji w kontekście realizacji celu uznaje się również pomiot ptasi, obornik kurzy oraz nawóz naturalny w formie granulatu.

 

  • Praktyka „Uproszczone systemy uprawy”

 

  1. Pytanie

Czy do upraw ozimych zasianych w systemie orkowym w 2022 r. deklarowanych obecnie w dopłatach tj. w 2023 roku, możemy ubiegać się o uproszczone systemy uprawy? (przyjmujemy, że w całym roku kalendarzowym 2023 nie jest wykonywana orka).

Odpowiedź

Można zaznaczyć ekoschemat uprawy Uproszczone. Zgodnie z rozporządzeniem w roku 2023 jest zakaz stosowania uprawy płużnej w uprawkach pożniwnych oraz w uprawkach przesiewnych dla ozimin 2023/2024.   

 

  1. Pytanie

Czy można zebrać słomę z pola objętego ekoschematem

Odpowiedź

Tak, dopuszcza się zebranie słomy z pola

 

  1. Pytanie

Czy resztki z uprawy bezworkowej mogą stanowić zapewnienie okrywy zimowej. 

Odpowiedź

Tak resztki z rośliny uprawnej mogą stanowić okrywę zimową. 

 

  1. Pytanie

Czy pług dłutowy może byś stosowany w ekoschemacie „Uproszczone systemy uprawy”?

Odpowiedź

Tak dopuszcza się użycie pługu dłutowego.

 

  1. Pytanie

Czy na gruntach ugorowanych można zaznaczać Ekoschematy w 2023 roku?

Odpowiedź

Co do zasady: nie. Jedynie w przypadku prowadzenia uprawy deklarowanej jako „ugór z uprawą” w ramach normy GAEC 8 w 2023 r.

6. Pytanie

Uprawy ozime jako rośliny następcze i okres utrzymania mulczu.

Odpowiedź

Odnosząc się do zasad realizacji praktyki Uproszczone systemy uprawy, ustanowionych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. z 2023 r., poz. 493) należy wskazać, że:

  • odstąpienie od uprawy płużnej w zespole uprawek pożniwnych i przedsiewnych dotyczy roku kalendarzowego, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności;
  • w przypadku wymogu związanego z mulczowaniem w ramach ww. praktyki, przepisy rozporządzenia ws. ekoschematów nie wskazują terminu utrzymania mulczu na polu oraz nie wykluczają możliwości wykonywania przez rolników dalszych niezbędnych zabiegów agrotechnicznych w systemie uprawy uproszczonej, przygotowujących glebę pod kolejne następstwo roślin, w tym zasiew roślin ozimych.

 

  1. Pytanie

Zasady wdrażania praktyki Uproszczone systemy uprawy.

Odpowiedź

Odnosząc się do pytań w sprawie zasad wdrażania praktyki Uproszczone systemy uprawy, stanowiącej jedną z 8 praktyk w ramach płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, należy wskazać, że punkty za realizację tej praktyki są przyznawane, jeżeli rolnik na gruntach ornych prowadzi w danym roku kalendarzowym uprawę roślin w formie uprawy konserwującej bezorkowej (w tym uprawy pasowej) poprzez:

  • wykonywanie zabiegów uprawowych z odstąpieniem od uprawy płużnej w zespole uprawek pożniwnych i przedsiewnych w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności;
  • pozostawienie na polu po zbiorze uprawy w plonie głównym całości resztek pożniwnych w formie mulczu;
  • prowadzenie rejestru zabiegów agrotechnicznych, którego wzór znajduje się na stronie ARiMR: https://www.gov.pl/web/arimr/rejestr-zabiegow-agrotechnicznych-wpr-2023--2027.

Rolnicy, którzy posiadają oziminy wysiane w 2022 r. (niezależnie czy w systemie orkowym czy nie) oraz wysiane bezorkowo wiosną 2023 r. uprawy jare, pozostawią na polu całość resztek pożniwnych po zbiorze plonu głównego w formie mulczu i do końca roku wykonują zabiegi z odstąpieniem od uprawy płużnej, mogą uzyskać punkty za realizację praktyki Uproszczone systemy uprawy w 2023 roku. W ramach praktyki, wymogiem jest m.in. pozostawienie na polu po zbiorze uprawy w plonie głównym całości resztek pożniwnych w formie mulczu i wymóg ten nie dotyczy wyłącznie zbóż, oleistych, strączkowych, czy kukurydzy na ziarno. Tym samym wymogi odnoszą się do roku kalendarzowego złożenia wniosku o przyznanie płatności.

 

  • Praktyka „Wymieszanie słomy z glebą”

 

  1. Pytanie

Czy do „wymieszania słomy z glebą" możemy dopuścić słomę z gryki, prosa, trawy abisyńskiej, facelii, traw nasiennych i innych upraw nasiennych?

Odpowiedź

W przypadku zbóż rzekomych, a także uprawy traw na nasiona traktowane będą analogicznie jak uprawy zbożowe.

Tym samym gryka, proso oraz miłka abisyńska kwalifikują się w ramach praktyki.

Natomiast w świetle obowiązujących przepisów,

w chwili obecnej, nie ma możliwości objęcia upraw facelii w ramach praktyki Wymieszanie słomy z glebą.

 

  1. Pytanie

Czy jeśli rolnik z talerzuje słomę (ekoschemat-wymieszanie słomy) po uprawie to spełni tym normę GAEC6?

Odpowiedź

Tak spełnia wymogi GAEC, jeżeli resztki słomy pozostaną widoczne na polu. 

 

  1. Pytanie

Czy istnieje możliwość uwzględnienia uprawy gryki, facelii i traw nasiennych, jako słomy.

Odpowiedź

Z uwagi na to, że gryka zwyczajna powszechnie zaliczana jest do grupy zbóż rzekomych, to słoma powstała z uprawy gryki na nasiona w ramach praktyki Wymieszanie słomy z glebą, spełnia warunki definicji określonej w § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. z 2023 r., poz. 493). Jednocześnie, w odniesieniu do traw, które podobnie jak zboża należą do wiechlinowatych, w przypadku ich uprawy na nasiona, zachowuje się podejście analogiczne, jak do upraw zbożowych.

Natomiast, w odniesieniu do facelii, w świetle obowiązujących przepisów, nie ma możliwości uwzględnienia tej uprawy w ramach praktyki Wymieszanie słomy z glebą.

 

II. Ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw”

 

  1. Pytanie

Czy środki stosowane w ekoschemacie „Biologiczna ochrona upraw” muszą być zarejestrowane jako środek ochrony roślin na konkretnego szkodnika/chorobę, który wystąpił na uprawie?

Odpowiedź

Tak

 

  1. Pytanie

Jeżeli rolnik zgłosi ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw”, a nie wystąpi sytuacja wymagająca tej ochrony, lub nie będzie dostępności biologicznego środka, odpowiedniego dla stwierdzonej choroby lub szkodnika, Rolnik ma zakupiony środek, przedstawił faktury do ARIMR. Co w takiej sytuacji z płatnością?

Odpowiedź

Wsparcie nie zostanie przyznane w sytuacji, gdy rolnik nie zastosuje środka biologicznego (bo nie wystąpi sytuacja wymagająca tej ochrony, lub nie będzie dostępności biologicznego środka). 

Wsparcie nie zostanie również przyznane w sytuacji, gdy rolnik będzie miał zakupiony środek i przedstawi faktury, ale nie zastosuje tego środka.

 

  1. Pytanie

Czy w ramach Biologicznej ochrony roślin wystarczy jeden zabieg/oprysk?

Odpowiedź

Środki należy stosować zgodnie z etykietą.    

 

  1. Pytanie

Wyjaśnienia dotyczące stosowania metod biologicznej ochrony roślin w uprawie kukurydzy zgodnie z zasadami integrowanej produkcji roślin.

Odpowiedź

W przypadku nieprzekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości dla szkodników w danej uprawie nie ma obowiązku przeprowadzania zabiegu ochrony roślin z wykorzystaniem metod biologicznych.

Należy przyjąć taka zasadę, że jeżeli nie ma uzasadnienia dla przeprowadzenia zabiegu ochrony roślin z wykorzystaniem chemicznej ochrony roślin, to nie jesteśmy zobowiązani również do ochrony z wykorzystaniem metod biologicznych.

Natomiast jeśli spodziewamy się, że na dalszym etapie uprawy konieczne będzie zastosowanie zabiegu ochrony roślin, w pierwszej kolejności należy zastosować metodę biologiczną, jeśli jest ona dostępna. Zastosowanie takiego zabiegu nawet przed osiągnięciem progu ekonomicznej szkodliwości może skutecznie zatrzymać/ograniczyć rozwój populacji szkodnika i uniemożliwić osiągniecie tego progu.

Zastosowanie metody biologicznej może zapobiec konieczności przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem chemicznych środków ochrony roślin, co jest jednym z celów integrowanej produkcji roślin.

 

III. Obszary z roślinami miododajnymi

  1. Pytanie

Obszary z roślinami miododajnymi – ilość upraw.

Odpowiedź

W ramach ekoschematu Obszary z roślinami miododajnymi, rolnik może wysiać dwie lub więcej gatunków roślin z gotowych mieszanek dostępnych na rynku o ile spełniają one warunek określony w § 3 pkt 2 rozporządzenia ws. ekoschematów, tj. „jeżeli rolnik utworzył obszar z roślinami miododajnymi poprzez wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin miododajnych wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, z tym że mieszanka ta obejmuje co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z gatunków wymienionych w wykazie nr 1 tego załącznika, a gatunki roślin miododajnych z gatunków wymienionych w wykazie nr 2 tego załącznika nie są dominujące w tej mieszance.”

 

IV. Wymogi warunkowości

  • Norma GAEC 6
  1. Pytanie

Resztki pożniwne a okrywa glebowa w GAEC 6.

Odpowiedź

Wymogi normy GAEC 6 dotyczą spełnienia utrzymania okrywy ochronnej gleby co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa. Zgodnie z zapisami PS WPR ww. wymogi mogą być spełnione poprzez utrzymanie okrywy glebowej w formie zarówno okrywy roślinnej (np. uprawy ozime, trawy na gruntach ornych, międzyplony ozime), jak i poprzez pozostawienie ścierniska, pozostawienie resztek pożniwnych, czy mulczu. Dodatkowo okrywę ochronną mogą również spełniać samosiewy zebranej uprawy.

W związku z powyższym resztki pożniwne pozostawione na polu w ww. okresie w formie mulczu lub bez mulczowania, pozostałe z buraka cukrowego, kukurydzy na kiszonkę, upraw warzywniczych, mogą spełnić wymogi okrywy glebowej.

W sytuacji, jeżeli np. kukurydza zostaje zebrana na plon główny w terminie po 1 listopada, zasadnym jest uznanie spełnienia okrywy ochronnej gleby w ramach GAEC 6, jeżeli siew kolejnej rośliny zostanie wykonany w jak najkrótszym terminie, niezbędnym do jego przeprowadzenia.

W tym kontekście obecnie procedowana jest zmiana wymogów w ramach normy GAEC 6. Rada Ministrów zaakceptowała przedmiotową zmianę i została ona przekazana do Komisji Europejskiej. Będzie możliwa do wdrożenia po uzyskaniu akceptacji ze strony Komisji Europejskiej. Uchwała przekazująca stosowne zmiany została umieszczona w poniższej lokalizacji: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/maj-2023-r.

 

  • Norma GAEC 7
  1. Pytanie

Z jakich roślin musi się składać wsiewka lub czy jest wykaz roślin, które mogą być uprawiane przy wsiewce w plon główny?

Odpowiedź

Przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz. U. poz. 478) nie precyzują na potrzeby wymogów normy GAEC 7, z jakich gatunków roślin powinna składać się wsiewka ani plon główny do którego zostanie zastosowana wsiewka.

  1. Pytania

Czy w przypadku pszenicy ozimej (drugi raz w 2023 czy 2024 r.) będzie można zasiać trzeci raz i czy trzeba zachować wymóg 40% zmienienia uprawy?

Czy w przypadku zasiania żyta ozimego 4 raz (w 2023 r. na jesień) kiedy muszę zastosować przerywnik w postaci poplonu przed siewem plonu głównego na jesieni w 2023 r. czy dopiero na jesieni 2024 r. będziemy musieli wprowadzić przerywnik w postaci poplonu lub inną roślinę w plonie głównym).

Czy po pszenicy ozimej (II rok uprawy) wprowadzając 40% innej uprawy a na 60% mogę zasiać jeszcze raz pszenicę czy muszę przed pszenicą wprowadzić przerywnik w postaci międzyplonu?

Odpowiedź

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz. U. poz. 478), gospodarstwa o powierzchni powyżej 10 ha gruntów ornych obowiązuje począwszy od 2024 r. warunek zmianowania upraw. Warunek ten oznacza co do zasady obowiązek prowadzenia upraw w taki sposób, aby:

  1. na powierzchni co najmniej 40% gruntów ornych była prowadzona inna uprawa w plonie głównym niż uprawa w plonie głównym prowadzona w roku poprzednim oraz
  2.  na wszystkich gruntów ornych taka sama uprawa w plonie głównym nie była prowadzona dłużej niż 3 lata.

Powyższe obowiązki zostaną uznane za spełnione na danej działce rolnej w przypadku wprowadzenia po zbiorze plonu głównego uprawy wtórej, tj. międzyplonu (ozimego lub ścierniskowego) lub wsiewki. Terminy siewu i utrzymania ww. upraw wtórych są analogiczne jak w przypadku zazielenienia (w ramach praktyki utrzymanie obszarów proekologicznych EFA).

Powyższe zasady dotyczące zmianowania nie obowiązują na powierzchni gruntów ornych w przypadku prowadzenia na nich upraw korzystnie wpływających na poprawę i zachowanie potencjału gleby: roślin bobowatych, traw i innych zielnych roślin pastewnych, mieszanek bobowatych drobnonasiennych z trawami, gruntów ugorowanych oraz upraw wieloletnich.

W związku ze skorzystaniem przez Polskę z możliwości przewidzianych przepisami rozporządzenia (UE) 2022/1317, norma GAEC 7 nie obowiązuje w 2023 roku i wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

W związku z tym, począwszy od 2024 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie weryfikowała:

  • czy na powierzchni co najmniej 40 proc. gruntów ornych w gospodarstwie, w porównaniu z rokiem 2023, jest prowadzona inna uprawa w plonie głównym;
  • na powierzchni wszystkich gruntów ornych prowadzenie takiej samej uprawy nie dłużej niż przez 3 lata, począwszy od roku 2023.

Oznacza to, że w 2026 r. taka sama uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w ramach całego gospodarstwa nie będzie mogła powtórzyć się.

Jednocześnie, zgodnie z przepisami krajowymi, warunki dotyczące zmianowania uznaje się za spełnione, jeżeli rolnik wysieje na danej powierzchni w poprzednim roku lub w ciągu trzech poprzednich lat wsiewkę lub międzyplon ozimy bądź międzyplon ścierniskowy.

Informacja w sprawie opisanej powyżej interpretacji wdrażania wymogów zmianowania w ramach normy GAEC 7, została umieszczona w komunikacie na stronie internetowej MRiRW pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/korzystne-zmiany-w-zakresie-zmianowania-wgaec-7.

  1.  Pytanie

Czy w przypadku wysiewu międzyplonu ścierniskowego (bez zgłaszania daty wysiewu) oraz międzyplonu ozimego składającego się z co najmniej jednego gatunku roślin rolnik jest zobowiązany zgłosić zasianie tego międzyplonu do ARiMR, czy wystarczy, że dokona zapisów w rejestrze zabiegów agrotechnicznych – GAEC 7?

Odpowiedź

W przypadku wysiewu międzyplonu ścierniskowego oraz międzyplonu ozimego w ramach wymogów normy GAEC 7 rolnik jest zobowiązany do dokonania odpowiednich zapisów w rejestrze zabiegów agrotechnicznych.

 

  • Norma GAEC 8
  1. Pytanie

Proszę o wyjaśnienie sytuacji gospodarstw o powierzchni pow. 10 ha które z uwagi na podjęte zobowiązania w ramach restrukturyzacji małych gospodarstw czy też wsparcia dla młodych rolników zaplanowali w biznesplanach uprawę jednej lub dwóch upraw wieloletnich np. babki lancetowatej, truskawki lub w ogóle dwu czy trzyletnich roślin zielarskich często prowadzonych metodami ekologicznymi. W obecnej sytuacji nie spełniają one podstawowych wymogów warunkowości (4% nieprodukcyjnych -nie można w e-wniosku zadeklarować) przez co nie będą mogli złożyć wniosku, ubiegać się o płatności do ekoschematów tym samym nie dotrzymają podjętych zobowiązań w ramach działań premiowych.

Odpowiedź

W przypadku normy GAEC 8, obowiązującej w gospodarstwach, w których grunty orne obejmują powierzchnię powyżej 10 ha1, niezależnie od tego, czy na tych gruntach jest prowadzona produkcja ekologiczna czy konwencjonalna, w 2023 r. wprowadzono odstępstwo zgodnie z rozporządzeniem 2022/1317 dnia 27 lipca 2022 r. ustanawiającym odstępstwa od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 w odniesieniu do stosowania norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (norm GAEC) 7 i 8 w odniesieniu do roku składania wniosków 2023, które umożliwia prowadzenie produkcji na ugorach realizujących tę normę z wyjątkiem uprawy kukurydzy, soi i zagajników o krótkiej rotacji. Wyłączenie wskazanych upraw wynika z faktu, że odstępstwo jest związane z produkcją żywności, natomiast kukurydza i soja są uprawiane w większości na pasze, natomiast zagajniki o krótkiej rotacji na cele energetyczne.

W przypadku upraw prowadzonych na gruntach ornych w 2023 r., rolnik może przeznaczyć część powierzchni gruntu objętego zobowiązaniem ekologicznym (w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 lub w ramach Interwencji – Rolnictwo ekologiczne PS WPR) na potrzeby wypełnienia normy GAEC 8 w zakresie przeznaczenia minimalnego udziału powierzchni użytków rolnych na elementy lub obszary nieprodukcyjne. Jeżeli ta część zobowiązania ekologicznego jest w 2023 r. wykorzystywana do uprawy roślin zgodnie z opisanym odstępstwem, tzn. jako ugór z uprawą, np. babki lancetowatej, truskawki lub innych roślin zielarskich, zadeklarowanych jako ugór z uprawą, to do takiego gruntu są przyznawane płatności ekologiczne za 2023 r.

1 GAEC 8 nakłada m. in. obowiązek przeznaczenia co najmniej 4% powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne spełniające określone warunki, lub w przypadku, gdy co najmniej 4% powierzchni gruntów ornych obejmują międzyplony ścierniskowe lub ozime lub wsiewki lub rośliny bobowate, spełniające określone warunki, w tym uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin – co najmniej 3% powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne spełniające określone warunki.

 

    1. Pytanie

Czy istnieje możliwość konserwującego koszenia ugorów z roślinami miododajnymi w celu niedopuszczenia do rozsiania chwastów, z pozostawieniem skoszonej masy na działce rolnej?

Odpowiedź

Za grunty realizujące normę GAEC 8 w zakresie minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych wykorzystanych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne, mogą zostać uznane grunty ugorowane z roślinami miododajnymi, na których nie są stosowane środki ochrony roślin oraz nie jest prowadzona produkcja rolna, w tym nie są prowadzone wypas i koszenie, z wyłączeniem prowadzenia pasiek, w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 sierpnia i na których wysiano co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z określonych gatunków i przy zachowaniu określonych warunków.

Roślin miododajne mogą stanowić chwasty niepożądane w produkcji roślinnej. Z tego względu koszenie przed dniem 31 sierpnia, mające na celu unikniecie wytworzenia nasion przez rośliny miododajne, jest dopuszczone jako zabieg mający na celu eliminacje chwastów i pod warunkiem, że nie stoi w sprzeczności z zakazem produkcji oraz celem gruntu ugorowanego z roślinami miododajnymi, jakim jest zapewnienie pożytku dla owadów.

 

    1. Pytanie

Prośba o wyjaśnienia dotyczące gruntów ugorowanych.

Odpowiedź

Za grunty ugorowane w celu realizacji normy warunkowości GAEC 8, w części dotyczącej przeznaczenia co do zasady 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie na obszary lub obiekty nieprodukcyjne, uznaje się m. in. grunty ugorowane, na których nie są stosowane środki ochrony roślin oraz nie jest prowadzona produkcja rolna, w tym nie są prowadzone wypas i koszenie, w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 lipca.

Jednocześnie, w 2023 r. jest możliwe odstępstwo w zakresie normy GAEC 8, polegające na możliwości deklarowania na potrzeby spełnienia tej normy gruntów wykorzystanych do uprawy roślin, z wyjątkiem kukurydzy, soi i zagajników o krótkiej rotacji, jako "ugorów z produkcją - uprawa",

Przepisy odnoszące się do gruntów ugorowanych realizujących normę GAEC 8 nie określają lokalizacji tych gruntów, co oznacza, że taki grunt ugorowany może być na tej samej lub na innej działce co w roku poprzednim. Jednocześnie przepisy zakazują stosowania środków ochrony roślin, zatem eliminują ugór herbicydowy. Natomiast talerzowanie jest dopuszczone jako zabieg mający na celu eliminację chwastów i pod warunkiem, że nie stoi w sprzeczności z zakazem produkcji.

Za grunty realizujące normę GAEC 8 mogą zostać również uznane grunty ugorowane z roślinami miododajnymi, na których nie są stosowane środki ochrony roślin oraz nie jest prowadzona produkcja rolna, w tym nie są prowadzone wypas i koszenie, z wyłączeniem prowadzenia pasiek, w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 sierpnia i na których wysiano co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z określonych gatunków i przy zachowaniu określonych warunków. Obowiązkowy na tych obszarach siew roślin miododajnych ma na celu stworzenie żerowiska dla pszczoły miodnej oraz dzikich owadów zapylających.

Do działki ugorowanej, oprócz podstawowego wsparcia dochodów, można ubiegać się o przyznanie (o ile spełnione są warunki danej płatności):

  • płatności redystrybucyjnej,
  • płatności dla młodych rolników,
  • uzupełniającej płatności podstawowej (UPP) – płatność ta przysługuje również do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin, jeżeli na gruntach tych rolnik:
  • dokonał zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby przez wprowadzenie do niej świeżej masy roślinnej (zielony nawóz);
  • przyora roślinność lub wprowadził ją do gleby w wyniku zastosowania innego zabiegu mechanicznego w terminie do dnia 31 sierpnia roku, w którym złożył wniosek o przyznanie UPP;
  • nie prowadzi uprawy na tej samej powierzchni nie dłużej niż rok.

Od 2023 r., nowelizacją rozporządzenia rolno-środowiskowo-klimatycznego wprowadzono zmianę polegającą na dopuszczeniu ugorowania gruntów ornych w ramach Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020 na potrzeby wypełnienia ww. normy GAEC 8.

Jednocześnie na potrzeby spełnienia innych wymogów tego pakietu, dotyczących zmianowania i uprawiania co najmniej 4 upraw na gruntach ornych, w tej nowelizacji rozporządzenia określono m.in., że grunty ugorowane z roślinami miododajnymi i pozostałe grunty ugorowane (bez produkcji) stanowią oddzielną uprawę oraz ww. rodzaje ugorów stanowią łącznie oddzielną grupę upraw „ugory”. Co istotne, w przypadku realizacji Pakietu 1.:

  • uprawa "ugory" nie będzie mogła stanowić jednej z 4 największych upraw na gruntach ornych,
  • uprawa "ugory" będzie mogła zajmować maksymalnie 4 %powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie,
  • powierzchnia, na której w danym roku będzie utrzymywana uprawa "ugory" nie będzie podlegała wymogowi corocznego opracowania i przestrzegania planu nawozowego.

Z uwagi na to, że w 2023 r. możliwe będzie odstępstwo w zakresie spełnienia ww. normy GAEC 8, polegające na deklarowaniu na potrzeby spełnienia normy GAEC 8 jako „pozostałe grunty ugorowane” gruntów wykorzystywanych do upraw roślin uprawnych (z wyłączeniem kukurydzy, soi i zagajników o krótkiej rotacji), w rozporządzeniu określono, że w takim przypadku takie „ugory z uprawą” nie będą stanowiły oddzielnej uprawy, ale uprawę zgodną z uprawianą na tych gruntach rośliną. Przykładowo, jeżeli w 2023 r. rolnik na potrzeby spełnienia normy GAEC 8 zadeklaruje ugory z pszenicą jarą, to z punktu widzenia wymogów Pakietu 1. uprawą na tym gruncie będzie pszenica jara należąca do grupy upraw zboża.

Należy podkreślić, że ugorowanie gruntów w ramach Pakietu 1., zgodnie z zasadami wskazanymi powyżej, nie będzie stanowiło zmniejszenia powierzchni zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego, a płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna do tej powierzchni ugorowanej będzie przysługiwać. Należy również podkreślić, że w przypadku zmiany w zakresie uprawianych na gruntach ornych roślin w ramach zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego w ramach Pakietu 1., konieczne jest dostosowanie do zaistniałej sytuacji planu działalności rolnośrodowiskowej.

W przypadku, gdy w 2023 r. część powierzchni gruntu objętego zobowiązaniem ekologicznym zostanie wykorzystana przez rolnika na potrzeby wypełnienia normy GAEC 8 w zakresie minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych wykorzystanej na elementy lub obszary nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane, to nie zostanie to uznane za zmianę wielkości powierzchni użytków rolnych objętych zobowiązaniem, ale nie zostanie do takiego gruntu przyznana płatność ekologiczna.

W przypadku, gdy w 2023 r. część powierzchni gruntu objętego zobowiązaniem ekologicznym zostanie wykorzystana przez rolnika na potrzeby wypełnienia normy GAEC 8, a która została wykorzystana do uprawy roślin, z wyłączeniem kukurydzy, soi i zagajników o krótkiej rotacji, zgodnie z ww. odstępstwem, do takiego gruntu są przyznawane płatności ekologiczne za 2023 r.

    1. Pytanie

Ugór w GAEC 8 i sposób użytkowania

Odpowiedź

Wymogi normy GAEC 8 obowiązują w gospodarstwach o powierzchni powyżej 10 ha gruntów ornych i dotyczą przeznaczenia co najmniej 4% powierzchni tych gruntów na obszary lub obiekty nieprodukcyjne. Trwałe użytki zielone (TUZy) nie są objęte tymi wymogami.

W przypadku ugorów, w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 lipca (a w przypadku ugorów z roślinami miododajnymi do dnia 31 sierpnia) nie prowadzi się produkcji rolnej, w tym nie prowadzi się wypasu i koszenia. Po tym terminie nie ma ograniczenia co do sposobu prowadzenia produkcji rolnej.

 

V. Inne

 

  1. Pytanie

W ramach pakietu 1 i 7 (PROW 2014-2020 Rolnictwo Ekologiczne) mamy GROCH SIEWNY, W TYM Z ROŚLINĄ PODPOROWĄ – tylko taki można wybrać. Jaki procent może być tej rośliny w grochu (np. jęczmienia)? Czy może to być czysty groch siewny?

Odpowiedź

Nie ma określonego udziału rośliny podporowej

 

IV. Rejestr zabiegów agrotechnicznych

 

  1. Pytanie

Czy rejestr można prowadzić na innym formularzu niż udostępniony przez ARIMR. Rejestr będzie obejmował wszystkie elementy wymagane przez rozporządzenie

Odpowiedź

ARiMR opublikowała jeden uniwersalny wzór rejestru.
W odniesieniu do konkretnej praktyki rejestr powinien być prowadzony wg tego wzoru i musi on zawierać wszystkie zapisy wymagane rozporządzeniu.

 

  1. Pytanie

Czy można dla każdego pola prowadzić oddzielny rejestr lub prowadzić rejestr w układzie roku gospodarczego.  

Odpowiedź

Tak dopuszcza się taką możliwość.
Prowadząc rejestr w układzie roku gospodarczego należy na moment kontroli posiadać rejestr obejmujące zapisy od momentu wystąpienia obowiązku prowadzenia rejestr, aż do dnia kontroli.

 

Rodzaje zabiegów wykazywane w rejestrze zabiegów agrotechnicznych przy poszczególnych praktykach

l.p

Nazwa

Rodzaje zabiegów

  1.  

Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia (grunty orne i TUZ)

Wszystkie zabiegi związane z nawożeniem roślin.

  1.  

Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji

Wszystkie zabiegi związane z nawożeniem naturalnym stałym roślin oraz wymieszaniem nawozu z glebą.

  1.  

Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo (grunty orne i TUZ)

Wszystkie zabiegi związane z nawożeniem naturalnym płynnym roślin.

  1.  

Uproszczone systemy uprawy

Wszystkie zabiegi agrotechniczne w gospodarstwie od 1 stycznia do 31 grudnia.

  1.  

Wymieszanie słomy z glebą

Wymieszanie słomy z glebą.

  1.  

Biologiczna ochrona

Wszystkie zabiegi związane z ochroną roślin.

 

{"register":{"columns":[]}}