W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odpowiedzi na zapytania przekazane drogą elektroniczną, w sprawie możliwości ubiegania się o pomoc finansową w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych"

1.  W przypadku osób wspólnie wnioskujących wniosek składa się w OR ARiMR właściwym ze względu na położenie gospodarstw osób wspólnie wnioskujących, przy czym, jeżeli gospodarstwa tych osób są położone na obszarze więcej niż jednego województwa, wniosek składa się w tym województwie, w którym jest położona największa część tych gospodarstw. Czy największa część każdego z tych gospodarstw musi leżeć w tym województwie, czy też łącznie największa ich część?

W przypadku osób wspólnie wnioskujących wniosek składa się w OR ARiMR właściwym ze względu na położenie gospodarstw osób wspólnie wnioskujących, przy czym, jeżeli gospodarstwa tych osób są położone na obszarze więcej niż jednego województwa, wniosek składa się w tym województwie, w którym jest położona największa część tych gospodarstw. Tym samym brana jest pod uwagę łączna powierzchnia gospodarstw osób wspólnie wnioskujących i na tej podstawie określane jest, na terenie którego województwa  położona jest największa część łącznego areału tych gospodarstw.

 

2. Czy w przypadku wspólnego wnioskowania, wnioskodawcy składają jeden biznesplan, czy każdy ze wspólnie wnioskujących składa swój własny?

W przypadku wspólnego wnioskowania składa się jeden wspólny wniosek o przyznanie pomocy finansowej, natomiast każda z osób wspólnie wnioskujących sporządza odrębny Plan Rozwoju Gospodarstwa dotyczący jej gospodarstwa. Wszystkie PRG osób wspólnie wnioskujących dołączane są do składanego w OR ARiMR wspólnego wniosku o przyznanie pomocy finansowej.

 

3. Osoba nie ma wykształcenia rolniczego, nie jest i nie była ubezpieczona w KRUS, nie była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na umowę o pracę itd. Wspólnie z  małżonkiem prowadzi od 10 lat działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym na gruntach rolnych będących odrębną własnością jej współmałżonka, któremu też został nadany numer producenta. Czy będzie miała możliwość udokumentowania stażu pracy w rolnictwie?

Staż pracy jest jednym z elementów, jakie brane są pod uwagę przy weryfikacji jednego z kryteriów dostępu do pomocy z działania 121, jakim jest posiadanie kwalifikacji zawodowych wnioskodawcy, określonych w rozporządzeniu MRiRW dotyczącym tego działania. Osoba fizyczna ubiegająca się o wsparcie, nie posiadająca wykształcenia rolniczego zasadniczego zawodowego, średniego lub wyższego, musi udokumentować posiadany staż w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, którego długość (co najmniej 3 lub co najmniej 5 lat) zależy od posiadanych formalnych kwalifikacji wynikających z uzyskanego poziomu wykształcenia).

Zgodnie z przepisami rozporządzenia MRiRW z dnia 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. z 2007 r. Nr 193, poz. 1397, z późn. zm.), za staż pracy w rolnictwie uznaje się okres liczony do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, w którym osoba ubiegająca się o pomoc:

  • podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik, lub
  • była zatrudniona w gospodarstwie, na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, na stanowisku związanym z prowadzeniem działalności rolniczej, lub
  • była posiadaczem gospodarstwa, z wyłączeniem okresu przed ukończeniem przez tę osobę 16 roku życia, lub
  • odbyła staż, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.), obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

Przepisy rozporządzenia nie przewidują możliwości dokumentowania stażu pracy w gospodarstwie rolnym poprzez fakt wspólnego prowadzenia z małżonkiem działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym na gruntach rolnych będących odrębną własnością współmałżonka, jeśli nie ma możliwości potwierdza tego w powyżej przedstawiony sposób, przynajmniej poprzez udokumentowanie okresu podlegania ubezpieczeniu w KRUS w ww. zakresie.

 

4. Czy urządzenia typu: drukarka, skaner, urządzenie wielofunkcyjne wchodzi w skład zakupu sprzętu komputerowego? Czy można je zakupić bez zakupu samego komputera?

Czy można zakupić samo oprogramowanie bez zakupu komputera?

Zgodnie z przepisami § 9 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 do kosztów kwalifikowalnych w ramach tego działania zalicza się m.in. koszty zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu prowadzonej działalności rolniczej, w tym programów księgowych.

Każdy element operacji objętej wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej w ramach przedmiotowego działania musi być analizowany pod kątem jego funkcji i bezpośredniego powiązania z produkcją rolniczą, a ten sam sprzęt/maszyna/urządzenie może być uznany za kwalifikowalny lub nie, w zależności od kontekstu całości operacji.

W związku z powyższym, jeżeli przedmiotem operacji ma być zakup, przykładowo, specjalistycznej drukarki komputerowej, służącej wyłącznie do np. drukowania etykiet szkółkarskich, a tym samym służyć ma wyłącznie prowadzonej przez wnioskodawcę działalności rolniczej, nie ma przeciwwskazań, aby uznać koszt zakupu takiej drukarki za koszt kwalifikowalny.

Natomiast przepisy §9 ust. 1 pkt 8 ww. rozporządzenia nie zawierają ograniczeń, co do możliwości zakupu samego oprogramowania komputerowego przy założeniu, że wnioskodawca posiada sprzęt komputerowy do jego przyszłego wykorzystywania, pod warunkiem, że sprzęt ten wraz z nabywanym oprogramowaniem będą służyły prowadzonej w danym gospodarstwie działalności rolniczej.

 

5. Czy może być przyznana pomoc rolnikowi, który jest emerytem zgodnie z przepisami o emeryturach służb mundurowych, a nie osiągnął wieku  emerytalnego określonego w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych?

Zgodnie z przepisami rozporządzenia MRiRW z dnia 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. z 2007 r. Nr 193, poz. 1397, z późn. zm.), pomoc może być przyznana m.in. osobie fizycznej, która prowadzi działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, jest posiadaczem (samoistnym bądź zależnym) gospodarstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego, o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, którego wielkość ekonomiczna wynosi co najmniej równowartość 4 ESU, która posiada stosowne kwalifikacje zawodowe oraz jest pełnoletnia i nie osiągnęła wieku emerytalnego.

Za osiągnięcie wieku emerytalnego uważa się:

  • ukończenie wieku, o którym mowa w art. 27 ust. 2 albo 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227, z późn. zm.) - w przypadku osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r.,
  • ukończenie wieku, o którym mowa w art. 24 ust. 1a albo 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - w przypadku osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r.

W przypadku spełniania powyższych kryteriów, fakt pobierania świadczenia w myśl przepisów o emeryturach służb mundurowych nie stanowi w tym zakresie przeciwwskazania do ubiegania się o wsparcia w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych".

Jerzy Bogdanowicz
p.o. Zastępcy Dyrektora
Departamentu Działań Inwestycyjnych

{"register":{"columns":[]}}