W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólne zasady przyznawania płatności

Działanie Dobrostan zwierząt – ogólne zasady

W roku 2021 na jednym formularzu wniosku można ubiegać się o:

  • przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego;
  • przyznanie płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW);
  • przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), w tym zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;
  • przyznanie płatności ekologicznej (PROW 2014-2020);
  • przyznanie płatności dobrostanowej (PROW 2014-2020);
  • wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013);
  • premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020);
  • przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntów z sukcesją naturalną (PROW 2014-2020).

Dodatkowo, w przypadku płatności dobrostanowej (PROW 2014-2020), po spełnieniu warunków przyznania w/w płatności, można ubiegać się o rekompensatę kosztów transakcyjnych.

W przypadku ubiegania się o rekompensatę kosztów transakcyjnych, należy zaznaczyć pole „w tym przyznanie kosztów transakcyjnych w ramach: pakietu 1” i/lub „pakietu 2” i/lub „pakietu 3” na pierwszej stronie Wniosku o przyznanie płatności na rok 2021.

 

Działanie „Dobrostan zwierząt” można realizować w ramach następujących pakietów i ich wariantów:

  • Pakiet 1. Dobrostan świń:

- wariant 1.1. Dobrostan loch – zwiększona powierzchnia w budynkach,

- wariant 1.2. Dobrostan tuczników – zwiększona powierzchnia w budynkach,

- wariant 1.3. Dobrostan loch – dostęp do wybiegu,

- wariant 1.4. Dobrostan tuczników – dostęp do wybiegu;

  • Pakiet 2. Dobrostan krów:

- wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas,

- wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach,

- wariant 2.3. Dobrostan krów mamek.

  • Pakiet 3. Dobrostan owiec:

- wariant 3.1 Dobrostan owiec – zwiększona powierzchnia w budynkach.

 

W roku 2021 nadal nie będzie naboru wniosków w ramach wariantu 1.3 Dobrostan loch – dostęp do wybiegu oraz wariantu 1.4 Dobrostan tuczników – dostęp do wybiegu,
ze względu na występowanie na terenie kraju obszarów ASF.

 

Płatności w ramach działania są przyznawane przez okres rocznego zobowiązania, rolnikom, którzy dobrowolnie podjęli się realizacji określonych pakietów i ich wariantów. Płatności rekompensują rolnikom całość lub część dodatkowych kosztów i dochodów utraconych w wyniku podjętego zobowiązania.

 

Płatność dobrostanowa przysługuje rolnikowi, jeżeli:

  • został mu nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, który może być wykorzystywany do ubiegania się o tę płatność;
  • na dzień złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej posiada, co najmniej jedną oznakowaną zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz zarejestrowaną w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib tych zwierząt:

- lochę oznakowaną kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt – w przypadku wariantów 1.1,

- krowę – w przypadku pakietu 2;

  • posiada, z wyłączeniem wariantu 2.1, plan poprawy dobrostanu zwierząt, który został sporządzony w roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej:

- do dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej – w przypadku wariantów 1.1,

- przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, w przypadku wariantów 1.2, 2.2 i 2.3 oraz 3.1

– przy udziale doradcy rolniczego, na formularzu udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Jeżeli rolnik w roku następującym bezpośrednio po roku realizacji danego wariantu realizuje ten sam wariant, oraz w sytuacji braku istotnych zmian w planie, rolnik w kolejnym roku posiada ten sam plan, i w takim przypadku przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w rozumieniu przepisów ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (dotyczy wariantu 1.2, 2.2 oraz 2.3), składa Oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt. W przypadku wariantu 1.1 Oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt jest załącznikiem do wniosku.

 

Wysokość płatności dobrostanowej  w ramach danego wariantu ustala się jako iloczyn odpowiedniej stawki płatności dobrostanowej i podstawy ustalenia wysokości tej płatności, po uwzględnieniu zmniejszeń lub wykluczeń, wynikających ze stwierdzonych nieprawidłowości lub niezgodności.

 

Postępowanie administracyjnego w sprawie przyznania płatności dobrostanowej przeprowadzane jest zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, chyba, że przepisy ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 stanowią inaczej. 

Zgodnie z przepisami ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 do postępowań w sprawie przyznania płatności dobrostanowej nie stosuje się następujących artykułów kpa: 81, 77 § 4 zdanie drugie, 64 § 2.

{"register":{"columns":[]}}