W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Płatność do owiec

Do płatności do owiec kwalifikuje się rolnik, który posiada co najmniej 10 maciorek owczych (Ovis aries) których wiek w dniu 15 maja 2024 r. wynosi co najmniej 12 miesięcy.

Nie ma górnego limitu zwierząt do płatności.

Płatność przysługuje do zwierząt posiadanych przez rolnika od dnia 15 marca do dnia 15 kwietnia 2024 r. i w odniesieniu do których:

  • do dnia 15 marca 2024 r. dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych, wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,
  • najpóźniej od dnia 15 marca 2024 r. są spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt.

Posiadanie zwierząt potwierdzane jest w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Przemieszczanie czasowe zwierząt na wystawy, pokazy i konkursy nie wpływa na obowiązkowy okres posiadania zwierząt.

Istnieje możliwość przyznania płatności do owiec w przypadku, gdy zwierzę było w posiadaniu małżonka rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności do owiec, a małżonek ten nie ubiega się o przyznanie tej płatności. W takim przypadku do wniosku o przyznanie płatności dołącza się Oświadczenie o numerze siedziby stada, w której zwierzęta małżonka są przetrzymywane.

Zwierzęta objęte wnioskiem o przyznanie płatności do owiec mogą być zastępowane bez utraty prawa do uzyskania płatności, chyba że ARiMR poinformowała o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu lub zastąpienie miałoby dotyczyć zwierzęcia, wobec którego stwierdzono niezgodność w wyniku niezapowiedzianej kontroli na miejscu.

Płatności przysługują do zwierząt zastępujących, jeżeli:

  • spełniają one warunki kwalifikowalności (płeć i wiek),
  • nie później niż w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia rolnik:
    • objął w posiadanie zwierzęta zastępujące,
    • poinformował o fakcie zastąpienia zwierzęcia zgłoszonego we wniosku kierownika biura powiatowego ARiMR, na formularzu udostępnionym przez Agencję,
  •  w odniesieniu do tych zwierząt
    • do dnia poinformowania kierownika BP Agencji o fakcie zastąpienia zwierzęcia zgłoszonego we wniosku dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych, wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,
    • najpóźniej od dnia poinformowania kierownika biura powiatowego Agencji o fakcie zastąpienia zwierzęcia są spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt, określone w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

W przypadku, gdy rolnik zastępuje zwierzę zadeklarowane do płatności innym zwierzęciem do wniosku dołącza się Oświadczenie o zwierzętach zastępowanych.

Rolnik we wniosku zaznacza jedynie, że ubiega się o płatność do owiec bez konieczności wpisywania numerów identyfikacyjnych tych zwierząt. Wszystkie samice owiec spełniające kryterium płci i wieku w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZplus) są traktowane jako potencjalnie kwalifikujące się do wsparcia. Natomiast, jeżeli w trakcie kontroli na miejscu stwierdzone zostanie, że zwierzęta te są nieprawidłowo zidentyfikowane lub zarejestrowane w systemie (IRZplus), wówczas zwierzęta, co do których stwierdzono nieprawidłowości zostaną wykluczone z płatności, co skutkować będzie nałożeniem kary administracyjnej (dodatkowe zmniejszenie kwoty płatności a nawet odmową jej przyznania).

Jeżeli rolnik ubiega się o przyznanie płatności do owiec i zwierzę jest przetrzymywane w innej siedzibie stada niż siedziba wnioskodawcy lub jest albo było w posiadaniu małżonka rolnika, wówczas do wniosku dołącza Oświadczenie o numerze siedziby stada, w której zwierzęta są przetrzymywane.

{"register":{"columns":[]}}