W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Płatność do powierzchni uprawy konopi włóknistych

Płatność przysługuje rolnikom, którzy prowadzą uprawę konopi włóknistych na gruntach kwalifikujących się do przyznania jednolitej płatności obszarowej, przy zastosowaniu odmian zawierających w uprawie polowej maksymalnie 0,2% tetrahydrokannabinolu (THC) w suchej masie rośliny oraz uprawa jest prowadzona na podstawie zezwolenia na uprawę konopi włóknistych, wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia uprawy, na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

Od roku 2021 konopie odmiany Finola nie kwalifikują się do płatności bezpośrednich w Polsce, ponieważ dla odmiany Finola zawartość THC w roku 2019 i w roku 2020 przekroczyła dopuszczalną w Unii Europejskiej wartość 0,2%.

 

Powierzchnia kwalifikowana do płatności nie może być większa niż powierzchnia objęta zezwoleniem. Od roku 2018, posiadanie zezwolenia na uprawę konopi jest także wymagane od jednostek naukowych oraz Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, w ramach działalności statutowej, a także od podmiotów zajmujących się hodowlą roślin i stosujących konopie włókniste w celach izolacyjnych (zezwolenie wydawane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego).

Zezwolenie na uprawę konopi włóknistych, może zostać wydane małżonkowi rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności do gruntów, albo co najmniej jednemu ze współposiadaczy tych gruntów.

Nie jest wymagane zawarcie umowy, natomiast do wniosku o przyznanie płatności należy dołączyć: zezwolenie na uprawę konopi włóknistych, oświadczenie o uprawie konopi oraz oficjalne etykiety stosowane na opakowaniach nasion konopi włóknistych lub - w przypadku odmian dla zachowania bioróżnorodności - etykiety dostawcy lub nadruk albo stempel stosowany na opakowaniach materiału siewnego odmian dla zachowania bioróżnorodności lub - w przypadku uprawy konopi włóknistych złożonej z materiału matecznego pochodzącego od hodowcy danej odmiany - oświadczenie będące dokumentem równoważnym etykietom.

W przypadku, gdy siew przypada po ostatecznym terminie złożenia wniosku o przyznanie płatności, etykiety lub inne dokumenty równoważne etykietom należy dostarczyć do dnia 30 czerwca 2022 r., a w przypadku uprawy konopi w międzyplonach, etykiety lub inne dokumenty równoważne etykietom należy dostarczyć najpóźniej do dnia 1 września 2022 r.

Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

W przypadku upraw konopi włóknistych, które prowadzone są po dokonaniu wpisu do rejestru konopi włóknistych obowiązują następujące zasady:

  • Wsparcie jest przyznawane do powierzchni nie większej niż powierzchnia zawarta w ww. rejestrze.
  • Rolnik jest zobowiązany do przedłożenia w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, najpóźniej do 1 września 2022 r., specjalnego zaświadczenia z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o dokonaniu wpisu do rejestru konopi włóknistych, zawierającego m.in. informacje o miejscu i powierzchni działek ewidencyjnych, na których prowadzona jest uprawa.

Zmiany nie dotyczą rolników, którzy uzyskali stosowne zezwolenie na uprawę konopi włóknistych i złożyli je w ARiMR wraz z wnioskiem o przyznanie płatności za 2022 r.

{"register":{"columns":[]}}