W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
3w1

Typ operacji: 7.4.2 Inwestycje w TARGOWISKA lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów

  • w ramach: PODZIAŁANIE 7.4 "Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury" objęte (PROW) Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020"
  • w ramach: DZIAŁANIE 7 (M07) ,,Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich"
     

 

W Polsce ciągle jest jeszcze wiele targowisk, których parametry znacznie odbiegają od obecnie przyjętych standardów, część z nich to ciągle dzikie place, na których okazyjnie odbywa się sprzedaż a są też miejscowości w których jest zgłaszana potrzeba by powstało targowisko czy miejsce tak by lokalni rolnicy mogli sprzedawać wytwarzane produkty w gospodarstwach.

Cel działania i operacji

Skrócenie łańcucha żywnościowego i zwiększenie udziału rolników w wartości dodanej. Budowa targowisk ułatwi dystrybucję produktów rolnych. 3A- Lepsze zintegrowanie głównych producentów z łańcuchem żywnościowym poprzez systemy jakości, promocję na rynkach lokalnych i krótkie cykle dostaw, grupy producentów i organizacje międzybranżowe.

Zakres wsparcia

Wsparcie w ramach tego typu operacji obejmuje budowę lub przebudowę targowisk lub obiektów budowlanych przeznaczonych na cele promocji lokalnych produktów.

Beneficjent

  • gmina
  • związek międzygminny 
  • powiat
  • związek powiatów

Forma wsparcia i poziom pomocy

Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji.

Wysokość pomocy ze środków EFRROW nie może przekroczyć 1 000 000 zł na beneficjenta w okresie realizacji Programu.

Poziom pomocy finansowej z EFRROW wynosi do 63,63% kosztów kwalifikowalnych projektu.

Wymagany krajowy wkład środków publicznych, w wysokości nie mniej niż 36,37% kosztów kwalifikowalnych projektu, pochodzi ze środków własnych beneficjenta.

W ramach operacji wysokość kosztów całkowitych nie może przekroczyć dwukrotności wysokości pomocy na tę operację ze środków EFRROW.

Dodatkowe informacje dla beneficjenta

Koszty kwalifikowalne obejmują:

  • koszty budowy lub przebudowy obiektów budowlanych;
  • koszty zakupu nowych urządzeń, materiałów i usług, służących realizacji operacji;
  • koszty ogólne, bezpośrednio związane z przygotowaniem i realizacją operacji.

Pomoc może być przyznana, jeśli operacja:

  • będzie realizowana w miejscowości liczącej nie więcej niż 200 tys. mieszkańców;
  • będzie ogólnodostępna;
  • będzie wynikać z ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, o ile zostały sporządzone albo z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o ile uzyskanie tej decyzji jest wymagane;
  • będzie spójna z dokumentem strategicznym dotyczącym obszaru, na którym planowana jest realizacja operacji, określającym strategię rozwoju oraz obszary lub cele lokalnej polityki rozwoju;
  • dla planowanej operacji wydano ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, o ile jest wymagana;
  • spełnia wymagania wynikające z obowiązujących przepisów prawa, które mają zastosowanie do tej operacji;
  • realizowana będzie na nieruchomości należącej do wnioskodawcy lub wnioskodawca posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele określone w operacji przez okres realizacji oraz co najmniej przez okres trwałości operacji.

Warunki jakie powinno spełniać targowisko

  • powinno być utwardzone i oświetlone;
  •  przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej;
  •  powinno być wyposażone w:
    • odpływy wody deszczowej i...

                    zadaszone stoiska przynajmniej na połowie powierzchni handlowej
                    targowiska;

    • miejsca parkingowe;
    • urządzenia sanitarnohigieniczne;
  •  oznaczone nazwą ,,Mój Rynek”;
  •  oznaczone unijnym logo produkcji ekologicznej, jeżeli operacji zostały przyznane punkty za spełnienie kryterium w zakresie sprzedaży produktów rolno-spożywczych wyprodukowanych w systemie rolnictwa ekologicznego.

Nabór wniosków

Terminy i czynności, ważne z punktu widzenia uruchomienia operacji typu: Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym

 

  1. Nabór wniosków o przyznanie pomocy ogłaszają właściwe organy samorządu województw na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego albo samorządowej jednostki oraz w urzędzie marszałkowskim albo samorządowej jednostce, nie później niż 14 dni i nie wcześniej niż 30 dni przed dniem planowanego rozpoczęcia terminu składania tych wniosków.
  2. Termin składania wniosków o przyznanie pomocy nie może być krótszy niż 14 dni i dłuższy niż 60 dni. Wnioski o przyznanie pomocy składane są formie pisemnej
    w urzędach marszałkowskich albo w samorządowych jednostkach, w terminach określonych w ogłoszeniu ewentualnie doręczane jako przesyłka rejestrowana.
  3. Sporządzenie listy rankingowej operacji – następuje po ocenie wniosków o przyznanie pomocy. Pomoc na operacje typu Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów może być przyznana jeżeli operacja uzyskała co najmniej  27 punktów.
  4. Wezwanie do zawarcia umowy o przyznaniu pomocy lub informacja o odmowie przyznania pomocy następuje w terminie 6 miesięcy od upływu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy plus ewentualne dwukrotne wezwanie do uzupełnienia (po 14 dni od dnia doręczenia wezwania).
  5. Złożenie wniosku o płatność - wniosek o płatność końcową należy złożyć w terminie 24 miesięcy, a w przypadku operacji dwuetapowej w terminie 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy, lecz nie później do dnia 30 czerwca 2023 r.
  6. Wypłata środków – Wypłaty środków finansowych z tytułu pomocy dokonuje się niezwłocznie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o płatność, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku o płatność plus ewentualne dwukrotne wezwanie do uzupełnienia (po 14 dni od dnia doręczenia wezwania).

 

Pierwsze nabory wniosków o przyznanie pomocy w poszczególnych samorządach województw odbyły się na przełomie 2017/2018 roku.
W miarę dostępności środków finansowych pod koniec 2018 roku Samorządy Województw: Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego oraz Śląskiego, przeprowadziły kolejny nabór wniosków. W roku 2019 ogłoszono drugi nabór w województwie lubelskim, łódzkim i podkarpackim.

Dodatkowe informacje można uzyskać wysyłając zapytania na adres e-mail: INFO@arimr.gov.pl


 

LEGISLACJA

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji i kultury, i powiązanej infrastruktury” objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2016 poz. 1230, Dz. U. z 2018 poz. 468, Dz. U. z 2019 poz. 1704).

 

DOKUMENTY APLIKACYJNE

1. Wniosek o przyznanie pomocy

    1. Wniosek sporządzany jest na formularzu udostępnionym na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego albo wojewódzkiej samorządowej jednostki organizacyjnej, właściwych terytorialnie dla miejsca realizacji operacji, zwanych dalej „UM”. Zalecane jest, aby wniosek został wypełniony elektronicznie i wydrukowany, a następnie zapisany na nośniku CD i dostarczony do UM wraz z wnioskiem sporządzonym w formie pisemnej.
    1. Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w UM osobiście lub przesyłką rejestrowaną w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 oraz poz. 2320)

 

Materiały

Wniosek o przyznanie pomocy - FORMULARZ format Excel (wersja 1z)
WoPP​_742​_1z.xlsx 0.11MB
Instrukcja wypełnienia wniosku o przyznanie pomocy (wersja 1z)
IWWoPP​_742​_1z.pdf 0.66MB

2. Umowa o przyznaniu pomocy

    1. Umowa określa prawa i obowiązki Stron związane z realizacją operacji.
    1. Beneficjent zobowiązuje się do realizacji operacji określonej w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji.
    1. Realizowana przez Beneficjenta operacja, prowadzi do osiągnięcia celu szczegółowego dla danego poddziałania.

 

Materiały

Umowa o przyznaniu pomocy (na operacje typu "Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów") (wersja 6z)
Umowa-Targowiska​_6z​_04112022.pdf 0.42MB
ZAŁĄCZNIK nr 1 - Zestawienie rzeczowo finansowe operacji (wersja 6z)
Zał​_1​_ZRF​_6z.pdf 0.11MB
ZAŁĄCZNIK nr 2 - Wykaz działek ewidencyjnych (wersja 6z)
Zał​_2​_Wykaz​_działek​_​_6z.pdf 0.10MB
ZAŁĄCZNIK nr 3 - Kary administracyjne za naruszenia przepisów o zamówieniach publicznych (wersja 6z)
Zał​_3​_Kary​_admin​_​_przed​_22062016​_6z.pdf 0.22MB
ZAŁĄCZNIK nr 3a - Kary administracyjne za naruszenie przepisów o zamówieniach publicznych po wejściu w życie ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1020, 1579 i 1920) (wersja 6z)
Zał​_3a​_Kary​_admin​_​_po​_22062016​_6z.pdf 0.23MB
Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych (wersja 6z)
Zał​_4​_RODO​_6z.pdf 0.14MB

3. Wniosek o płatność

 

Materiały

Wniosek o płatność (w ramach działania 7. Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich objętego PROW na lata 2014-2020) - FORMULARZ (wersja 6z)
WoP​_v6z.xlsx 0.28MB
Instrukcja wypełniania wniosku o płatność (w ramach działania 7. Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich, objętego PROW na lata 2014-2020) (wersja 6z)
IWoP​_v6z​_aktualizacja​_maj​_2022​_r.pdf 0.66MB
{"register":{"columns":[]}}