W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie projektu twinningowego dla Mołdawii

22.12.2022

podsumowanie_projektu_twinningowego

15 grudnia 2022 r. w Kiszyniowie odbyło się dziewiąte spotkanie Komitetu Sterującego, podsumowujące współpracę oraz zamykające projekt twinningowy dla Mołdawii, który przez dwa lata realizowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z partnerami z Austrii i Litwy.

W spotkaniu wzięli udział ambasadorowie Polski, Austrii i Litwy, szef delegatury UE w Republice Mołdawii, przedstawiciele agencji wdrażających projekt, a ze strony mołdawskiej – reprezentanci Ministerstwa Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego (MAFI), Agencji Interwencji i Płatności Rolnych (AIPA) oraz Krajowej Agencji Bezpieczeństwa Żywności (ANSA).

Projekt twinnigowy koncentrował się na pomocy w tworzeniu skutecznych ram prawnych i instytucjonalnych dla rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w Mołdawii. To z kolei ma się przekładać m.in. na zrównoważony rozwój rolnictwa, dbanie o klimat i środowisko, udoskonalenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności czy wprowadzenie mechanizmów kontroli w zakresie zwierząt gospodarskich i produktów pochodzenia zwierzęcego. Te ostatnie elementy są istotne dla mołdawskich producentów zwierząt, ponieważ pozwolą im na uzyskanie prawa do eksportu produktów zarówno na rynki krajów Unii, jak i poza UE.

Pracownicy mołdawskich instytucji okołorolniczych mieli okazję skorzystania z wiedzy pracowników ARiMR, którzy wyjaśniali mechanizmy zarządzania bezpieczeństwem żywnościowym, sposoby kreowania polityki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich.

Polscy eksperci uczestniczący w projekcie służyli pomocą mołdawskiemu Ministerstwu Rolnictwa oraz Agencji Interwencji i Płatności Rolnych we wdrażaniu wymagań prawodawstwa UE dotyczących  rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich oraz standardów i praktyk UE. Ministerstwo Rolnictwa Mołdawii uzyskało także wsparcie w opracowaniu Krajowej Strategii Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich na lata 2020-2030. Bardzo istotnym zagadnieniem były również kwestie akredytacji agencji płatniczej oraz jej audytowania.

W trakcie realizacji programu twinningowego Rada Europejska przyznała Mołdawii status kraju kandydującego do Unii Europejskiej. Jesteśmy przekonani, że wiedza przekazana podczas realizacji tego projektu przyczyni się do rozwoju mołdawskiego rolnictwa zgodnie z unijnymi standardami. Trzymamy kciuki za Mołdawię, aby jak najszybciej dołączyła do Wspólnoty UE.

{"register":{"columns":[]}}