W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przypominamy: wsparcie dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki sprzedanej do 14 kwietnia – nabór trwa do 30 czerwca

12.06.2023

przenica_kukurydza_gryka

Przypominamy, że w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą składać wnioski o pomoc producenci pszenicy, kukurydzy lub gryki, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W trwającym do 30 czerwca naborze, wnioski o pomoc złożyło na razie ok. 49 tys. rolników.

24 maja 2023 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów, które zmieniło zasady przyznawania tego wsparcia. Przypominamy, że w wyniku nowelizacji przepisów:

  • o pomoc, poza producentami pszenicy lub kukurydzy, mogą ubiegać się producenci gryki;
  • termin przyjmowania wniosków został wydłużony do 30 czerwca 2023 r.;
  • wsparciem może być objęta większa powierzchnia upraw – 300 ha (wcześniej 50 ha);
  • wzrosły też stawki pomocy.

Rolnicy, którzy złożyli wnioski przed wejściem w życie znowelizowanego rozporządzenia (nabór rozpoczął się 13 kwietna), mogą złożyć zmiany do wniosków - więcej informacji oraz dokumenty niezbędne do uzyskania wsparcia - otwórz

Na razie do ARiMR wpłynęło ok. 49 tys. wniosków o pomoc.

Bez zmian pozostaje przedział czasowy, w którym pszenica, kukurydza lub gryka zostały sprzedane: ten okres to 1 grudnia 2022 r. – 14 kwietnia 2023 r. Jeśli chodzi o nabywcę, musi być on uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, może to być także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Sprzedaż należy udokumentować fakturami VAT lub ich duplikatami.

Wysokość pomocy nie może przekroczyć:

  1. iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy, kukurydzy lub gryki, do której producent rolny otrzymał dopłaty bezpośrednie za 2022 r., jednak nie więcej niż 300 ha łącznie;
  2. iloczynu stawki pomocy oraz powierzchni upraw. Powierzchnię tę oblicza się jako iloraz liczby ton pszenicy, kukurydzy lub gryki wynikającej z załączonych faktur i współczynnika:

a) 5,5 – w przypadku pszenicy,

b) 7 – w przypadku kukurydzy,

c) 1,6 – w przypadku gryki.

Stawki pomocy wynoszą:

                       Zboże

Województwo

Pszenica

Kukurydza

Gryka

Lubelskie, Podkarpackie

1375 zł/ha
(poprzednia stawka
825 zł/ha)

1750 zł/ha
(poprzednia stawka
1050 zł/ha)

875 zł/ha

Małopolskie, Świętokrzyskie, Mazowieckie, Podlaskie

1265 zł/ha
(poprzednia stawka
660 zł/ha)

1610 zł/ha
(poprzednia stawka
840 zł/ha)

805 zł/ha

Pozostałe województwa

1100 zł/ha
(poprzednia stawka
495 zł/ha)

1400 zł/ha
(poprzednia stawka
630 zł/ha)

700 zł/ha

W przypadku ubiegania się o pomoc przez rolne spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie rolników należy wiedzieć o wymogu przejścia przez te organizacje specjalnego badania, o którym mówi art. 91 § 1 ustawy Prawo spółdzielcze, w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie. Natomiast limit dofinansowania obliczany jest jako iloczyn 300 ha oraz liczby rolników należących do spółdzielni.

Dokumenty można składać w biurach powiatowych ARiMR. Można to zrobić:

  • bezpośrednio w kancelarii;
  • przez platformę ePUAP;
  • za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl;
  • rejestrowaną przesyłką pocztową.

Informacja z MRiRW - otwórz

 

Zdjęcie: AdobeStock

{"register":{"columns":[]}}