W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pytania i odpowiedzi

Pytanie 1.
Posiadam dwa obiekty chowu lub hodowli ryb. Za każdy z tych obiektów złożyłem osobne sprawozdanie RRW-22 za rok 2021 i w konsekwencji otrzymam dwa oświadczenia o przychodach ze sprzedaży netto potwierdzone przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. W związku z powyższym czy do wyliczenia kwoty pomocy w ramach działania 5.3 Środki dotyczące obrotu mogę uwzględnić przychody z obu obiektów?
Tak. Jednocześnie należy pamiętać, że w ramach jednego naboru wnioskodawca może złożyć jeden wniosek o dofinansowanie. W związku z powyższym w omawianym przypadku we wniosku o dofinansowanie należy zsumować przychody ze sprzedaży netto wykazane w obu oświadczeniach potwierdzonych przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i dołączyć je do wniosku.

Pytanie 2.
Gospodarstwo rybackie, poza wykonywaniem działalności Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych prowadzi również działalność gastronomiczną w restauracji, w której ryba odłowiona z własnych stawów jest sprzedawana w postaci smażonej. Czy przychody uzyskane z takiej sprzedaży mogą być uwzględnione do wyliczenia wsparcia w ramach działania 5.3 Środki dotyczące obrotu
Do wyliczenia wsparcia w ramach działania 5.3 Środki dotyczące obrotu mogą być brane pod uwagę wyłącznie przychody ze sprzedaży netto ryb, skorupiaków, mięczaków, materiału zarybieniowego i obsadowego oraz ikry przeznaczonej do konsumpcji, lub ikry do celu dalszej hodowli, wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli, uzyskaną z tytułu wykonywania działalności Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych. W związku z powyższym przychody uzyskane ze sprzedaży ryb w ramach prowadzonej działalności gastronomicznej nie mogą być uwzględnione do wyliczenia wsparcia w ramach działania 5.3 Środki dotyczące obrotu.

Pytanie 3.
Czy przychody uzyskane z prowadzenia w gospodarstwie rybackim łowiska specjalnego mogą być uwzględnione do wyliczenia wsparcia w ramach działania 5.3 Środki dotyczące obrotu?
Przychody uzyskane z prowadzenia w gospodarstwie rybackim łowiska specjalnego mogą być uwzględnione do wyliczenia wsparcia w ramach działania 5.3 Środki dotyczące obrotu, ale tylko z tytułu sprzedaży ryb. Natomiast przychody uzyskane ze sprzedaży licencji, wynajmu sprzętu wędkarskiego, usług gastronomicznych itp. nie mogą być uwzględnione do wyliczenia tego wsparcia.

Pytanie 4.
Na jakiej podstawie będzie wypłacana pomoc?
W wyniku pozytywnej weryfikacji złożonego wniosku o dofinansowanie podpisywana będzie z ARiMR umowa o dofinansowanie i na jej podstawie wypłacane będą środki finansowe.

Pytanie 5.
Czy składając wniosek o dofinansowanie w zakresie wsparcia w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi prowadzoną przez Rosję wojną napastniczą przeciwko Ukrainie i jej wpływem na łańcuch dostaw produktów rybołówstwa i akwakultury niezbędnym jest udokumentowanie i potwierdzenie poniesionych kosztów w związku z tymi działaniami wojennymi?
Rozporządzenie wykonawcze na żadnym etapie procesu udzielania wsparcia nie nakłada obowiązku dokumentowania poniesienia dodatkowych kosztów w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi prowadzoną przez Rosję wojną napastniczą przeciwko Ukrainie i jej wpływem na łańcuch dostaw produktów rybołówstwa i akwakultury. Zgodnie z przyjętą metodologią nadzwyczajne koszty dodatkowe poniesione w związku z zakłóceniami na rynku w sektorze akwakultury ustandaryzowano dla wszystkich podmiotów w relacji do ich przychodów.
Beneficjent zobowiązany jednak będzie do przechowywania dokumentów związanych z przyznaną pomocą finansową przez 5 lat od dnia wypłaty pomocy finansowej oraz umożliwienia, w trakcie realizacji operacji oraz przez 5 lat od dnia wypłaty pomocy finansowej, przedstawicielom Agencji, ministra właściwego do spraw finansów publicznych, ministra właściwego do spraw rybołówstwa, Komisji Europejskiej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz innych podmiotów upoważnionych do wykonywania czynności kontrolnych, dokonania audytów i kontroli dokumentów związanych z realizacją operacji i wykonaniem obowiązków po zakończeniu realizacji operacji, lub audytów i kontroli w miejscu realizacji operacji lub siedzibie beneficjenta.

Pytanie 6.
Jakie dane lub dokumenty są wystarczające do tego, żeby uznać, że wykonuję działalność gospodarczą w zakresie chowu i hodowli ryb?
Potwierdzenie, czy dany podmiot prowadzi działalność w zakresie chowu i hodowli ryb odbywać się będzie na podstawie informacji i danych uwzględnionych we wniosku o dofinansowanie, w tym także na podstawie oświadczenia zawartego we wniosku o dofinansowanie. Dane we wniosku o dofinansowanie będą weryfikowane i potwierdzane przez ARiMR na podstawie załączonych do wniosku dokumentów, a także dostępnych systemów informatycznych oraz w ogólnodostępnych bazach np. CEiDG, KRS, rejestr zakładów objętych nadzorem przez powiatowych lekarzy weterynarii.

Pytanie 7.
Czy podmiot prowadzący działalność w zakresie chowu i hodowli ryb i ubiegający się o przyznanie pomocy na podstawie średniej przychodów netto za lata 2019 – 2020 ma obowiązek udokumentować przychód netto za rok 2021?
Tak. Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym podmiot prowadzący działalność w zakresie chowu i hodowli ryb może ubiegać się o przyznanie pomocy na podstawie średniej przychodów netto za lata 2019-2020 tylko w przypadku, gdy w roku 2021 osiągnął przychód netto niższy co najmniej o 30% od średniej przychodów netto za lata 2019-2020.
W celu potwierdzenia, że przychód netto za rok 2021 był niższy co najmniej o 30% od średniej przychodów netto za lata 2019-2020 koniecznym jest udokumentowanie przychodu netto również za rok 2021.

{"register":{"columns":[]}}