W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekompensaty wodnośrodowiskowe

    1. Kto może ubiegać się o pomoc w ramach działania 2.3 Akwakultura środowiskowa, w zakresie grupy operacji 2.3.1 Rekompensaty wodnośrodowiskowe?

Pomoc na realizację operacji w ramach rekompensat wodnośrodowiskowych przyznaje się posiadaczowi obiektu chowu lub hodowli ryb o wielkości co najmniej 1 ha powierzchni ogroblowanej, który zobowiąże się do realizowania przez 5 kolejnych lat kalendarzowych wymagań wykraczających poza podstawowe zasady dobrej praktyki rybackiej.

 

    1. Czy w ramach jednego naboru możliwe jest złożenie wyłącznie jednego wniosku o dofinansowanie, czy też możliwe jest złożenie kilku wniosków o dofinansowanie, pod warunkiem, że każdy z tych wniosków będzie dotyczył innego obiektu chowu lub hodowli ryb?

W ramach działania Akwakultura środowiskowa w zakresie grupy operacji rekompensaty wodnośrodowiskowe, gdy wnioskodawca posiada kilka obiektów chowu lub hodowli ryb, to w ramach jednego naboru wniosków o dofinansowanie może on złożyć:

  • jeden wniosek o dofinansowanie łącznie na wszystkie obiekty chowu lub hodowli ryb;
  • kilka wniosków o dofinansowanie pod warunkiem, że każdy z tych wniosków będzie dotyczył innego obiektu chowu lub hodowli ryb.

Decyzja, czy w powyższym przypadku złożony zostanie jeden czy kilka wniosków należy do wnioskodawcy.

 

    1. Jaki okres powinno obejmować 5 letnie zobowiązanie w ramach ogłoszonego w 2023 roku naboru wniosków o dofinansowanie?

Okres, w jakim w ramach ogłoszonego w roku 2023 naboru wniosków o dofinansowanie mogą być realizowane 5 letnie zobowiązania to lata kalendarzowe:

  • 2023-2027 – w przypadku, gdy zobowiązania, w tym podstawowe zasady dobrej praktyki rybackiej, były realizowane od dnia 1 stycznia 2023 r. i do wniosku zostało dołączone oświadczenie wnioskodawcy, że zobowiązania wykraczające poza podstawowe zasady dobrej praktyki rybackiej były realizowane od dnia 1 stycznia 2023 r.;
  • 2024–2028 – w przypadku, gdy zobowiązania nie były realizowane od dnia 1 stycznia 2023 r.

 

    1. Czy rekompensaty wodnośrodowiskowe będą wypłacane, podobnie jak w PO RYBY 2014-2020 jednorazowo, z góry za pięć lat realizacji zobowiązań?

Nie. Rekompensaty wodnośrodowiskowe w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021 – 2027 będą wypłacane raz w roku, na podstawie wniosku o płatność składanego po każdym roku realizacji zobowiązań.

 

    1. Jednym z wymogów w ramach Pakietu 1 jest wymóg rocznego całkowitego przyrostu masy ryb poniżej 1500 kg/ha powierzchni ogroblowanej obiektu chowu lub hodowli ryb. W związku z powyższym czy wymóg ten dotyczy wszystkich gatunków ryb produkowanych w obiekcie czy też powinien dotyczyć wyłącznie karpia?

Wymóg ten dotyczy wszystkich gatunków ryb produkowanych w obiekcie chowu lub hodowli ryb.

 

    1. Jednym z wymogów w ramach Pakietu 1 jest wymóg rocznego całkowitego przyrostu masy ryb poniżej 1500 kg/ha powierzchni ogroblowanej obiektu chowu lub hodowli ryb. Jednocześnie zgodnie z rozporządzeniem w sprawie Priorytetu 2 realizacja zobowiązań dotyczy danego roku kalendarzowego.  W związku z powyższym czy roczny całkowity przyrost masy ryb stanowi różnica pomiędzy całkowitą masą ryb odłowionych w danym roku kalendarzowym a całkowitą masą ryb obsadzonych w danym roku kalendarzowym?

Roczny całkowity przyrost masy ryb stanowi różnica pomiędzy całkowitą masą ryb odłowionych, a całkowitą masą ryb obsadzonych (przyrost gospodarczy) w roku kalendarzowym, którego dotyczy zobowiązanie. Dopuszczalne jest dokonanie odłowów wiosennych w roku kalendarzowym następującym po roku obsadzenia ryb, nie później niż do dnia złożenia wniosku o płatność. Weryfikacja odbywa się na podstawie księgi stawowej.

 

    1. Czy powierzchnię ogroblowaną stawu należy definiować tak samo jak w ramach środka 2.5 Działania wodno-środowiskowe w zakresie PO RYBY 2014-2020?

Tak. Przez powierzchnię ogroblowaną obiektu chowu lub hodowli ryb rozumie się powierzchnię obejmującą powierzchnię stawów rybnych łącznie z groblami, a w przypadku gdy staw posiada ograniczenie niebędące groblą, do powierzchni ogroblowanej tego stawu wlicza się tereny przyległe związane z tym stawem niezbędne do prowadzenia chowu lub hodowli ryb.

 

    1. Czy do powierzchni ogroblowanej stawu mogą być zaliczone doprowadzalniki, odprowadzalniki, place manewrowe, budynki i budowle (np. magazyny na pasze, sprzęt rybacki, maszyny rolnicze, które są użytkowane w obiekcie chowu lub hodowli, pomieszczenia socjalne dla pracowników pracujących w obiekcie chowu lub hodowli)?

Powyższe elementy nie mogą być zaliczone do powierzchni ogroblowanej stawu.

 

    1. Czy powierzchnia zgłoszona do wymogu 2.1 może być większa od powierzchni zgłoszonej do Pakietu 1?

Powierzchnia zgłoszona do wymogu 2.1 nie może być większa od powierzchni zgłoszonej do Pakietu 1.

 

    1. Czy do powierzchni zgłoszonej w ramach Pakietu 1 może być zaliczona cała powierzchnia ogroblowana obiektu chowu lub hodowli ryb?

Tak, za wyjątkiem tej części obiektu, która jest trwale wyłączona z produkcji (dotyczy to stawów zniszczonych, zarośniętych, niezalewanych wodą) oraz elementów wymienionych w pytaniu 8.

 

    1. Czy wsparciem w ramach rekompensat wodnośrodowiskowych mogą być objęte stawy, które pełnią funkcję łowiska specjalnego?

Tak, jeśli są integralną częścią obiektu chowu lub hodowli ryb i odbywa się na tych stawach produkcja. Natomiast łowiska typu „wpuść i złów” (łowiska specjalne), posiadające odrębny numer weterynaryjny nie mogą zostać objęte wsparciem w ramach tego działania.

 

    1. Czy spełnienie wymogu rocznego całkowitego przyrostu masy ryb poniżej 1500 kg/ha powierzchni ogroblowanej obiektu oraz wykaszania nie mniej niż ½ długości koron grobli na szerokość nie mniejszą niż 1 metr, co najmniej dwukrotnie w sezonie, w terminie do dnia 15 września powinno dotyczyć całej powierzchni ogroblowanej obiektu czy też powierzchni zgłoszonej do realizacji Pakietu 1?   

Wymogi te powinny być spełnione w odniesieniu do powierzchni zgłoszonej do realizacji w ramach Pakietu 1.

 

    1. Czy złożenie formularza RRW-22 na całe gospodarstwo rybackie składające się z kilku obiektów chowu lub hodowli ryb oznacza wywiązanie się z obowiązku statystycznego dla poszczególnych obiektów?

Tak, terminowe złożenie formularza RRW-22 na całe gospodarstwo stanowi wywiązanie się z obowiązku statystycznego.

 

    1. Do jakiej powierzchni powinny być odnoszone minimalne obsady karpia?

Minimalne obsady powinny być odnoszone do powierzchni ogroblowanej. 

 

    1. Czy przedmiotem pomocy w ramach działania Akwakultura środowiskowa w ramach grupy operacji rekompensaty wodnośrodowiskowe mogą być obiekty, w których w trakcie 5-letniego okresu realizacji zobowiązań nie będzie produkcji karpia, za to produkowane będą inne gatunki ryb?

Obiekty, o których mowa powyżej nie mogą być przedmiotem pomocy w ramach tego działania, gdyż nie będą spełniały podstawowych zasad dobrej praktyki rybackiej w zakresie stosowania minimalnych obsad karpia w ilości nie mniejszej niż normy określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie Priorytetu 2.

 

    1. Jednym z załączników do wniosku o dofinansowanie jest dokument potwierdzający ukończenie kursu lub szkolenia dotyczącego dobrostanu ryb. Czy dokumentem tym mogą być certyfikaty wystawiane przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i przedkładane w ramach środka 2.2 Działania wodno-środowiskowe w zakresie PO RYBY 2007-2013 lub certyfikaty przedkładane w ramach działania 2.3 Akwkaultura świadcząca usługi środowiskowe w zakresie PO RYBACTWO I MORZE 2014-2020, czy też muszą to być jakieś nowe zaświadczenia?

Dokumentem tym mogą być certyfikaty wystawiane przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i przedkładane w ramach Środka 2.2 Działania wodno-środowiskowe w zakresie PO RYBY 2007-2013 lub certyfikaty przedkładane w ramach działania 2.5 Akwakultura świadcząca usługi środowiskowe w zakresie PO RYBACTWO I MORZE 2014-2020.

 

    1. Czy dokument potwierdzający ukończenie kursu lub szkolenia dotyczącego dobrostanu ryb może być wystawiony na pracownika zatrudnionego na danym obiekcie? Jeśli tak to w jaki sposób należy potwierdzić zatrudnienie?

Tak. Dokument ten  może być wystawiony na pracownika zatrudnionego w obiekcie chowu lub hodowli ryb, jeżeli ten pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę albo umowy cywilno-prawnej.  

 

    1. Czy wnioskodawcy mają obowiązek wpisywania nr elektronicznej księgi wieczystej (kolumna nr 10 załącznika do wniosku o dofinansowanie „Miejsce realizacji operacji – Informacja o działkach ewidencyjnych”)?

Wypełnienie tej kolumny jest obowiązkowe w przypadku działek ewidencyjnych stanowiących własność wnioskodawcy. Intencją wprowadzenia tej kolumny było zwolnienie z konieczności przedkładania przez wnioskodawcę (będącego właścicielem danej działki ewidencyjnej) dokumentów potwierdzających prawo do posiadania przedmiotowej działki. W przypadku podania nr elektronicznej księgi wieczystej ARiMR dokona weryfikacji w oparciu o dane zawarte na Portalu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. W przypadku wnioskodawców, którzy dzierżawią obiekty chowu lub hodowli ryb (posiadanie zależne) dokumentem potwierdzającym prawo do dysponowania nieruchomością na cel związany z realizacją operacji jest umowa dzierżawy tego obiektu.

 

    1. Czy w ramach ogłoszonego naboru wniosków o dofinansowanie, dla obiektu chowu lub hodowli ryb będącego w posiadaniu zależnym wymagane jest dołączenie zgody właściciela tego obiektu na realizację operacji na tym obiekcie? 

Taka zgoda nie jest wymagana.

 

    1. Czy minimalne obsady karpia mają być spełnione również w odniesieniu do powierzchni ogroblowanej stawów produkcyjnych trwale wyłączonych z produkcji i nie biorących udziału w realizacji zobowiązań?

Minimalne obsady karpia nie muszą być spełnione w odniesieniu do powierzchni ogroblowanej stawów produkcyjnych trwale wyłączonych z produkcji pod warunkiem, że są wyłączone z części składowej obiektu chowu lub hodowli ryb.

 

    1. Czy minimalne obsady karpia mają być spełnione w odniesieniu do stawów pełniących funkcję zimochowów, magazynów, tarlisk?

Minimalne obsady karpia muszą być spełnione w odniesieniu do tych kategorii stawów, które zostały wskazane w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie Priorytetu 2 (przesadka I, przesadka II, staw kroczkowy, staw towarowy w obrocie dwuletnim, staw towarowy w obrocie trzyletnim).

 

    1. Czy do realizacji zobowiązań w ramach Pakietu 1 lub wymogu 2.1 można zaliczyć powierzchnię ogroblowaną stawu, położonego na kilku działkach ewidencyjnych, z których dla jednej wnioskodawca  nie posiada prawa do dysponowania?

Do realizacji zobowiązań w ramach Pakietu 1 lub wymogu 2.1 można zaliczyć wyłącznie tę powierzchnię stawu, w stosunku do której wnioskodawca posiada prawo do dysponowania. Jednocześnie zasady dobrej praktyki muszą być spełnione na całej powierzchni ogroblowanej stawu.

 

    1. Czy stawy, które pełnią funkcję zimochowów, magazynów czy też tarlisk mogą zostać objęte wsparciem w ramach grupy operacji 2.3.1 Rekompensaty wodnośrodowiskowe?

Tak mogą zostać objęte wsparciem pod warunkiem, że na tych stawach jest prowadzona produkcja ryb.

 

    1. Czy w ramach rozliczenia wymogu 2.1 Produkcja dodatkowych cennych gatunków ryb, wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, w ilości co najmniej 3,75 % masy rocznej produkcji karpi w danym obiekcie chowu lub hodowli ryb za rok 2023 można zakwalifikować powierzchnię stawu, który w styczniu 2023 roku obsadzono tarlakiem szczupaka, który został odłowiony w marcu? Ponadto w kwietniu tegoż roku z przedmiotowego stawu odłowiony został również wylęg szczupaka?

Tak. Zgodnie z zapisami § 15 ust. 2 rozporządzenia w sprawie Priorytetu 2 realizacja wymogu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, dotyczy stawów, które zostały obsadzone i z których odłowiono cenne gatunki ryb.

 

    1. W jaki sposób należy czytać jedną z zasad dobrej praktyki rybackiej, którą jest stosowanie minimalnych obsad karpia w ilości nie mniejszej niż normy określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Czy zasadę tę należy stosować do całego obiektu chowu lub hodowli ryb, czy tylko do stawów produkcyjnych, które zostały zgłoszone w ramach Pakietu 1?

Zgodnie z § 14 ust. 6 pkt 2 rozporządzenia w sprawie Priorytetu 2 pomoc w ramach grupy operacji rekompensaty wodnośrodowiskowe przyznaje się, jeżeli wnioskodawca zobowiązał się do realizacji operacji w całym obiekcie chowu lub hodowli ryb lub co najmniej na całej powierzchni ogroblowanej jednego stawu lub sumy całej powierzchni ogroblowanej kilku stawów, przy jednoczesnym spełnieniu podstawowych zasad dobrej praktyki rybackiej w całym obiekcie chowu lub hodowli ryb.

Z powyższego jednoznacznie wynika, iż spełnienie podstawowych zasad dobrej praktyki rybackiej w zakresie stosowania minimalnych obsad karpia powinno dotyczyć całego obiektu chowu lub hodowli ryb. Informacja na temat realizacji ww. zasady zawarta jest w wyciągu z księgi stawowej, prowadzenie której należy również do podstawowych zasad dobrej praktyki rybackiej.

 

    1. Gospodarstwo rybackie posiada obiekt chowu lub hodowli ryb składający się z kilku stawów z czego tylko na jednym stawie prowadzona jest produkcja dodatkowych cennych gatunków ryb (obsada i odłów dodatkowych cennych gatunków ryb). Jednocześnie, ww. produkcja jest wyższa niż 3,75 % masy rocznej produkcji karpi w tym obiekcie. Czy w takim przypadku pomocą w ramach wymogu 2.1 Produkcja dodatkowych cennych gatunków ryb, można objąć powierzchnię wszystkich stawów w tym obiekcie czy też wyłącznie powierzchnię tego stawu, na którym prowadzona jest produkcja dodatkowych cennych gatunków ryb?

Zgodnie z zapisami § 15 ust. 2 rozporządzenia w sprawie Priorytetu 2 realizacja wymogu 2.1 Produkcja dodatkowych cennych gatunków ryb dotyczy stawów, które zostały obsadzone i z których odłowiono cenne gatunki ryb. W omawianym przypadku wsparciem w ramach ww. wymogu może zostać objęty wyłącznie jeden staw – tj. ten na którym prowadzona jest produkcja dodatkowych cennych gatunków ryb (obsada i odłów dodatkowych cennych gatunków ryb).

 

    1. Jednym z załączników do wniosku o dofinansowanie jest dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością na cel związany z operacją. Czy możliwe jest zawarcie umowy o dofinansowanie w przypadku gdy przedłożona wraz z wnioskiem o dofinansowanie umowa dzierżawy obiektu chowu lub hodowli ryb nie obejmuje pełnego 5-letniego okresu realizacji zobowiązań?

Tak. W takim przypadku Agencja będzie akceptować złożone wraz z wnioskiem o dofinansowanie umowy dzierżawy zawarte na okres krótszy niż 5-letni okres realizacji zobowiązań. W takim przypadku warunkiem koniecznym jest aby ww. umowy były aktualne w momencie zawierania umowy o dofinansowanie. Jednocześnie należy pamiętać, że to po stronie beneficjenta leży obowiązek zapewnienia ciągłości prawa do dysponowania nieruchomością w 5-letnim okresie realizacji operacji. Niewypełnienie powyższego obowiązku skutkować będzie bowiem wypowiedzeniem umowy o dofinansowanie.

 

    1. Jednym z załączników do wniosku o dofinansowanie jest pozwolenie wodnoprawne albo potwierdzone zgłoszenie wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, albo złożenie wniosku o przedłużenie obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego. Czy możliwe jest zawarcie umowy o dofinansowanie w przypadku gdy przedłożone wraz z wnioskiem o dofinansowanie pozwolenie wodnoprawne nie obejmuje pełnego 5-letniego okresu realizacji zobowiązań?

 

Warunkiem koniecznym jest pozwolenie wodnoprawne było aktualne w momencie zawierania umowy o dofinansowanie. Ponadto posiadanie przez cały okres realizacji operacji pozwolenia wodnoprawnego należy do podstawowych zasad dobrej praktyki rybackiej. Przy podpisywaniu umowy Agencja będzie akceptować złożone wraz z wnioskiem o dofinansowanie pozwolenia wodnoprawne obejmujące okres krótszy niż 5-letni okres realizacji zobowiązań. Natomiast po stronie beneficjenta będzie spełnienie wymogu posiadania przez cały okres realizacji operacji pozwolenia wodnoprawnego lub potwierdzenia złożenia wniosku o wydanie lub przedłużenie obowiązywania tego pozwolenia.

 

    1. Jakie minimalne obsady powinny być brane pod uwagę w sytuacji obsad mieszanych np. gdy dany staw zostanie obsadzony zarówno kroczkiem jak i narybkiem. Czy w takiej sytuacji minimalne obsady powinny być spełnione dla każdej kategorii wiekowej?

To beneficjent określa i decyduje jaką podstawową kategorię (funkcję) powinien pełnić staw w danym sezonie i w odniesieniu do tej kategorii powinny być stosowane minimalne obsady karpia. Jeżeli beneficjent określi, iż np. podstawową funkcją danego stawu jest zarówno funkcja stawu kroczkowego, jak również towarowego w obrocie trzyletnim, wówczas dla tego stawu powinny być stosowane minimalne obsady dla obu ww. kategorii. W takiej sytuacji dopuszczalne jest również stosowanie minimalnych obsad na zasadzie proporcji (ilość materiału obsadowego w odniesieniu do części powierzchni danego stawu). Jako przykład można wskazać staw o powierzchni 1 ha, który został obsadzony 300 szt. kroczka (norma 400 szt./ha) oraz 250 szt. narybku (norma 1 000 szt./ha). Zasady proporcjonalności należy stosować do wszystkich kategorii stawów, przyjmując normy określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia. W przypadku stawów nieobsadzonych karpiem beneficjent sam określa kategorię stawu w zależności od hodowanego rocznika.

 

  1. 30. Czy księga stawowa jest załącznikiem do wniosku o dofinansowanie?

Księga stawowa nie jest załącznikiem do wniosku o dofinansowanie. Jednocześnie prowadzenie księgi stawowej, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 4a ust. 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym stanowi jeden z elementów podstawowych zasad dobrej praktyki rybackiej, których realizacja jest warunkiem otrzymania pomocy. W celu potwierdzenia spełnienia ww. wymogu za dany rok realizacji zobowiązań beneficjent, wraz z wnioskiem o płatność będzie zobowiązany do przedłożenia wyciągu z księgi stawowej za ww. okres.

 

{"register":{"columns":[]}}