W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwiązanie albo przekształcenie rolnika

Zasady przyznawania płatności w przypadku rozwiązania albo przekształcenia rolnika lub wystąpienia innego zdarzenia prawnego, w wyniku których zaistniało następstwo prawne inne niż śmierd rolnika

I. W przypadku rozwiązania albo przekształcenia rolnika lub wystąpienia innego zdarzenia prawnego, w wyniku których zaistniało następstwo prawne, z wyłączeniem śmierci rolnika, w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do dnia doręczenia decyzji w sprawie przyznania płatności.

1. W przypadku rozwiązania albo przekształcenia rolnika lub wystąpienia innego zdarzenia prawnego, w wyniku których zaistniało następstwo prawne, z wyłączeniem śmierci rolnika, w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do dnia doręczenia decyzji w sprawie przyznania:

  • jednolitej płatności obszarowej lub
  • płatności uzupełniającej do powierzchni uprawy chmielu niezwiązaną z produkcją lub
  • specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych lub
  • płatności do krów i owiec lub
  • płatności do surowca tytoniowego (płatnośd do tytoniu),

płatności te przysługują następcy prawnemu, jeżeli:

  • grunty rolne, które były objęte wnioskiem o przyznanie powyższych płatności lub zwierzęta, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności do krów i owiec, były w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek, w posiadaniu rozwiązane albo przekształconego rolnika lub następcy prawnego;
  • przejmuje on zobowiązania wynikające z umowy na uprawę tytoniu lub umowy kontraktacji w przypadku płatności do tytoniu;
  • spełnia on warunki do przyznania danej płatności, z tym, że w przypadku płatności uzupełniającej do powierzchni uprawy chmielu niezwiązanej z produkcją płatnośd ta przysługuje, o ile rolnik spełniał lub następca prawny spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej i złożył wniosek o wstąpienie odpowiednio do postępowania w sprawie przyznania jednolitej płatności obszarowej, płatności uzupełniającej lub wsparcia specjalnego.

Płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego przysługują następcy prawnemu rolnika na wniosek złożony w terminie 3 miesięcy od dnia wystąpienia zdarzenia prawnego, w wyniku którego zaistniało następstwo prawne. Termin ten nie podlega przywróceniu.

Następca prawny składa wniosek o przyznanie płatności (W-3/01) do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego został złożony wniosek o przyznanie płatności przez rozwiązanego albo przekształconego rolnika. Do wniosku dołącza się:

  • dokument potwierdzający zaistnienie następstwa prawnego albo kopię tego dokumentu potwierdzona za zgodnośd z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji;
  • kopię wniosku o wpis do ewidencji producentów, jeżeli następca prawny nie ma nadanego takiego numeru.

W przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji wniosku o przyznanie płatności (W-3/01), wnioskodawca (następca prawny) wstępuje na miejsce rolnika, który został rozwiązany albo przekształcony w postępowaniu w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

W przypadku, gdy rolnik, który złożył za dany rok kalendarzowy wniosek o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego i złożył również za ten rok kalendarzowy wniosek o przyznanie płatności w przypadku następstwa prawnego, wnioski te są rozpatrywane łącznie. Wnioski są rozpatrywane przez kierownika biura powiatowego właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę następcy prawnego.

2. W przypadku następstwa prawnego, które nastąpiło w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do dnia doręczenia decyzji w sprawie przyznania:

  • płatności cukrowej lub
  • płatności do pomidorów lub
  • oddzielnej płatności z tytułu owoców miękkich lub
  • płatności uzupełniającej dla producentów surowca tytoniowego (płatności niezwiązanej do tytoniu) lub
  • płatności uzupełniającej w zakresie produkcji ziemniaka skrobiowego (płatności niezwiązanej do skrobi)

płatności te przysługują z urzędu następcy prawnemu, któremu przyznano jednolitą płatnośd obszarową.

3. Następstwo prawne nastąpiło w okresie po dniu doręczenia decyzji w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Jeżeli płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego nie zostały przekazane na rachunek bankowy rozwiązanego albo przekształconego rolnika, płatności te przysługują następcy prawnemu, który nie kwestionuje należności określonej w decyzji w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego i złożył wniosek o wypłatę (W-2/01).

Płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego przysługują następcy prawnemu na wniosek złożony w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia rozwiązanemu albo przekształconemu rolnikowi decyzji.

Następca prawny składa wniosek o wypłatę (W-2/01) do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego został złożony wniosek o przyznanie płatności przez rozwiązanego albo przekształconego rolnika.

Do wniosku o wypłatę płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego następca prawny dołącza:

  • dokument potwierdzający zaistnienie następstwa prawnego albo kopię tego dokumentu potwierdzona za zgodnośd z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji;
  • kopię wniosku o wpis do ewidencji producentów, jeżeli następca prawny nie ma nadanego takiego numeru.

W przypadku niezłożenia wniosku o wypłatę, albo w przypadku wydania decyzji o odmowie wypłaty płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, decyzja skierowana do rozwiązanego albo przekształconego rolnika, wygasa z mocy prawa.

{"register":{"columns":[]}}