W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sankcje, zmniejszenia i zwroty wcześniej otrzymanych płatności - kampania 2015 r.

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne – sankcje, zmniejszenia i zwroty wcześniej otrzymanych płatności

W przypadku stwierdzenia na trwałych użytkach zielonych uchybień w przestrzeganiu przez rolnika wymogów w ramach pakietu 1, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna w ramach tego pakietu zostanie przyznana w wysokości zmniejszonej o tyle procent ile odpowiada procentowemu stosunkowi powierzchni trwałych użytków zielonych, na których stwierdzono to uchybienie, do powierzchni wszystkich użytków rolnych objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym w ramach tego pakietu.  (pakiet 1)

W przypadku stwierdzenia na gruntach ornych uchybień w przestrzeganiu przez rolnika wymogów pakietu 1, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna w danym roku zostanie przyznana w wysokości zmniejszonej o kwotę stanowiącą iloczyn:

  • iloczynu:
  • współczynnika dotkliwości danego uchybienia oraz
  • współczynnika trwałości danego uchybienia,

- określonych w załączniku nr 8 do rozporządzenia oraz

    • kwoty stanowiącej iloczyn:
  • wysokości płatności, jaka przysługiwałaby w ramach danego pakietu, gdyby rolnik lub zarządca przestrzegał tych wymogów, oraz
  • procentowego stosunku powierzchni gruntów ornych, na których stwierdzono to uchybienie, do powierzchni gruntów ornych, na których powinny być przestrzegane te wymogi w ramach tego pakietu. (pakiet 1)

W przypadku stwierdzenia uchybienie w przestrzeganiu przez rolnika lub zarządcę wymogów w ramach poszczególnych pakietów 2-6 lub ich wariantów, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna w części dotyczącej danego pakietu lub jego wariantu przysługuje w danym roku w wysokości zmniejszonej o kwotę stanowiącą iloczyn:

  • iloczynu:
  • współczynnika dotkliwości danego uchybienia oraz
  • współczynnika trwałości danego uchybienia,

- określonych w załączniku nr 8 do rozporządzenia oraz

    • kwoty stanowiącej iloczyn:
  • wysokości płatności, jaka przysługiwałaby w ramach danego pakietu lub wariantu, gdyby rolnik lub zarządca przestrzegał tych wymogów, oraz
  • procentowego stosunku powierzchni obszaru, na których stwierdzono to uchybienie, do powierzchni obszaru, na których powinny być przestrzegane te wymogi w ramach danego pakietu. (pakiety 2-6 i ich warianty)

Jeżeli zostanie stwierdzone uchybienie w przestrzeganiu przez rolnika wymogu, zakazu uprawy w plonie głównym mieszanki tych samych roślin (w przypadku międzyplonu ozimego również form jarych), płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna w ramach wariantu 2.1 podlega zwrotowi w części odpowiadającej procentowemu stosunkowi powierzchni obszaru, na którym stwierdzono to uchybienie, do powierzchni obszaru, na którym powinny być przestrzegane te wymogi w ramach danego wariantu. (wariant 2.1.)

Jeżeli zostanie stwierdzone uchybienie w przestrzeganiu przez rolnika wymogu wytwarzania nasion gatunków roślin zagrożonych erozją genetyczną, spełniających minimalne wymagania jakościowe (określone w przepisach krajowych) oraz posiadania wyników badań laboratoryjnych w tym zakresie, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna w zakresie wariantu 6.2 przysługuje w danym roku w wysokości zmniejszonej o 40%. (wariantu 6.2)

Przekształcenie lub zaoranie któregokolwiek z występujących w gospodarstwie rolnym trwałego użytku zielonego i nie zachowanie któregokolwiek z określonych w planie działalności rolnośrodowiskowej elementów krajobrazu rolniczego nieużytkowanych rolniczo - płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna przysługuje w wysokości zmniejszonej o 20%  (wszystkie pakiety/warianty)

(wyjątek - nie zachowanie któregokolwiek z określonych w planie działalności rolnośrodowiskowej elementów krajobrazu rolniczego nieużytkowanych rolniczo, w wyniku przeniesienia, w drodze umowy sprzedaży, darowizny lub innej umowy, posiadania gruntów, na których występują takie elementy krajobrazu, lub utraty posiadania takich gruntów, a grunty te nie są objęte zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym).

Jeżeli:

  • rolnik lub zarządca nie prowadzi rejestru działalności rolnośrodowiskowej płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna przysługuje temu rolnikowi lub zarządcy w wysokości zmniejszonej o 30%, w odniesieniu do powierzchni gruntów, dla których ten rejestr nie jest prowadzony;
  • prowadzony przez rolnika lub zarządcę rejestr działalności rolnośrodowiskowej jest niekompletny, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna przysługuje temu rolnikowi lub zarządcy w wysokości zmniejszonej o 5%, w odniesieniu do powierzchni gruntów, dla których ten rejestr jest niekompletny.
  • rolnik lub zarządca nie posiada planu działalności rolnośrodowiskowej płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna przysługuje temu rolnikowi lub zarządcy w wysokości zmniejszonej o 40%.

W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli na miejscu, że plan działalności rolnośrodowiskowej jest niekompletny lub jest niezgodny z informacjami przekazanymi we wniosku i dołączonymi do niego załącznikami, rolnik lub zarządca jest obowiązany uzupełnić lub zaktualizować plan, a następnie złożyć oświadczenie o uzupełnieniu lub aktualizacji tego planu do kierownika biura powiatowego Agencji, najpóźniej w terminie składania wniosków o przyznanie kolejnej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, a w przypadku gdy zostanie stwierdzone, że ten plan nie jest kompletny lub aktualny w ostatnim roku realizacji zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego – w terminie do dnia 14 marca ostatniego roku realizacji tego zobowiązania.

Brak uzupełnienia lub poprawienia planu lub niezłożenie oświadczenia, skutkuje zwrotem płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w wysokości 30%.

Jeżeli w kolejnym roku realizacji zobowiązania zostanie ponownie stwierdzone to samo uchybienie, w zakresie uchybień stwierdzonych na gruntach ornych lub TUZ na których realizowane jest zobowiązanie w ramach pakietu 1 lub uchybienia w zakresie spełnienia wymogów w ramach pakietów 2-6, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna jest zmniejszana dodatkowo o kwotę stanowiącą:

  • 10% kwoty, którą rolnik lub zarządca otrzymałby, gdyby to uchybienie nie wystąpiło – w przypadku ponownego stwierdzenia uchybienia po raz pierwszy;
  • 20% kwoty, którą rolnik lub zarządca otrzymałby, gdyby to uchybienie nie wystąpiło – w przypadku ponownego stwierdzenia uchybienia po raz drugi;
  • 30% kwoty, którą rolnik lub zarządca otrzymałby, gdyby to uchybienie nie wystąpiło – w przypadku ponownego stwierdzenia uchybienia po raz trzeci.

Jeżeli zostanie stwierdzone uchybienie w przestrzeganiu przez rolnika lub zarządcę odpowiednich minimalnych wymogów dotyczących stosowania nawozów i środków ochrony roślin lub innych odpowiednich obowiązkowych wymogów, o których mowa w art. 28 ust. 3 rozporządzenia nr 1305/2013, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna przysługuje w wysokości zmniejszonej o kwotę stanowiącą iloczyn:

-  iloczynu:

  • współczynnika dotkliwości danego uchybienia i
  • współczynnika trwałości danego uchybienia

– określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia oraz

- kwoty stanowiącej iloczyn:

  • wysokości płatności, jaka przysługiwałaby, gdyby rolnik przestrzegał tych wymogów, oraz
  • procentowego stosunku powierzchni obszaru, na którym stwierdzono to uchybienie, do powierzchni obszaru, na którym powinny być przestrzegane te wymogi.

Płatność rolno-środowiskowo klimatyczna podlega zwrotowi, jeżeli rolnik lub zarządca nie realizuje całego zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego lub nie spełnia innych warunków przyznania płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej określonych w rozporządzeniu.

Płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna podlega zwrotowi również w przypadku, gdy:

  • rolnik zmniejszył wielkość obszaru gruntów ornych, na którym powinien realizować zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach pakietu 1 przy czym zwrotowi podlega ta część płatności przyznanej w ramach tego pakietu, która odpowiada procentowemu stosunkowi powierzchni obszaru gruntów ornych, na którym rolnik nie realizuje tego zobowiązania, do powierzchni obszaru tych gruntów ornych, na którym powinno być realizowane to zobowiązanie;
  • rolnik lub zarządca zmniejszył wielkość obszaru, na którym powinien realizować zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach pakietu 2-6 lub jego wariantu, przy czym zwrotowi podlega ta część płatności przyznanej w ramach danego pakietu lub jego wariantu, która odpowiada procentowemu stosunkowi powierzchni obszaru, na którym rolnik lub zarządca nie realizuje tego zobowiązania, do powierzchni obszaru, na którym powinno być realizowane to zobowiązanie;
  • rolnik zmniejszył liczbę zwierząt danej rasy lokalnej objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym w ramach danego wariantu pakietu 7 do poziomu niższego niż liczba zwierząt danej rasy, objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym w pierwszym roku jego realizacji, przy czym zwrotowi podlega ta część płatności, która została przyznana do zwierząt objętych zmniejszeniem oraz zwierząt, które zostały zastąpione przez te zwierzęta.
  • rolnik lub zarządca nie złożył wniosku o przyznanie kolejnej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej do określonych gruntów lub zwierząt objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym albo informacji, przy czym zwrotowi podlega ta część płatności, która została przyznana do tych gruntów lub tych zwierząt.

W przypadku „Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego” zastosowanie ma art. 35 ust. 4 rozporządzenia nr 640/2014, zgodnie z którym w przypadku zobowiązań lub płatności wieloletnich zwrotu płatności w całości lub części stosuje się również do kwot już wypłaconych w latach poprzednich na daną operację. Oznacza to, że każde zmniejszenie płatności za nieprzestrzeganie wymogów w ramach działania pociąga za sobą konieczność zwrotu tej kwoty za lata poprzedzające stwierdzenie tego uchybienia.

 

 

{"register":{"columns":[]}}