W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Termin i miejsce składania wniosków

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne – miejsce, sposób i termin złożenia wniosku/zmiany/korekty/wycofania

Wniosek o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (zwanego dalej Wnioskiem) składa się w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus dostępnej poprzez stronę internetową Agencji Restrukturyzacji i­­ Modernizacji Rolnictwa: www.arimr.gov.pl.

Złożenie wniosku w formie papierowej będzie możliwe jedynie dla tych rolników, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogą skorzystać z pomocy technicznej zapewnionej przez biuro powiatowe ARiMR.

W roku 2020 Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami (dokumentami) składa się w terminie od dnia 15 marca do dnia 15 czerwca.

Wniosek wraz z załącznikami może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 10 lipca 2020 r., jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od dnia 16 czerwca 2020 r., stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.

Złożenie Wniosku po dniu 10 lipca  2020 skutkuje wydaniem Postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania.

Termin na złożenie Wniosku nie podlega przywróceniu (art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego).

Przywracanie terminu jest instytucją procesową (art. 58 § 1 i 2 KPA, mającą na celu ochronę strony przed negatywnymi skutkami uchybienia terminu do podjęcia czynności procesowej przez uczestników postępowania. Jednakże instytucji tej nie można zastosować do terminów materialno-prawnych dokonania czynności procesowych. Terminy prawa materialnego podlegają przywróceniu tylko wyjątkowo
i jedynie wówczas, gdy taką możliwość przewidują przepisy określające dany termin. Ponieważ termin składania wniosków jest terminem wynikającym z prawa materialnego, nie mają do niego zastosowania przepisy art. 58-60 KPA, mówiąceo zasadach przywrócenia terminu.

Wniosek rozpatrywany jest jedynie w zakresie, w jakim został on prawidłowo wypełniony, w terminie do 10  lipca 2020 r., oraz na podstawie dołączonych do niego prawidłowych dokumentów. Braki we wniosku oraz na załącznikach, uzupełnione po dniu 10 lipca 2020r., nie są uwzględniane w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności lub wypłaty pomocy.

Zmianę do Wniosku (z wyłączeniem płatności w zakresie Pakietu 7. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w gospodarstwie), można składać do dnia 30 czerwca 2020 r.

Ostateczny termin składania zmian do Wniosku upływa w dniu 10 lipca 2020 r. z tym, że złożenie zmiany do Wniosku po dniu 30 czerwca 2020 r. skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Zmiana do złożonego Wniosku może polegać na:

  • dodaniu nowych działek ewidencyjnych i rolnych (wraz z wymaganymi dla nich załącznikami) do uprzednio złożonego Wniosku o przyznanie tej płatności lub zwiększenie/zmniejszenie ich powierzchni,
  • dołączeniu do Wniosku wymaganych załączników oraz wypełnionych materiałów graficznych (tylko w zakresie złożonego Wniosku).

W sytuacji, gdy rolnik, po raz pierwszy zadeklaruje na formularzu zmiany do wniosku nowy schemat pomocowy (nowy wariant lub pakiet), taką deklarację traktuje się jak złożenie nowego wniosku dla tego pakietu lub wariantu (jeśli zmiana zostanie złożona po 15 czerwca zastosowanie ma zmniejszenie płatności).

Zmiana do złożonego wniosku może polegać także na zmniejszeniu zadeklarowanych wcześniej powierzchni działek rolnych.

Zmianę do Wniosku składa się także w odpowiedzi na Wezwanie do usunięcia braków we Wniosku, także w przypadku, gdy wezwanie dotyczy wymaganych załączników.

Braki we wniosku oraz na załącznikach (z wyjątkiem błędów oczywistych) uzupełnione po dniu 10 lipca 2020 r., nie będą uwzględnione w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności.

Dodatkowo wniosek o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach Pakietu 1, Pakietu 6 oraz wariantu 2.1 może zostać zmieniony w części dotyczącej wskazania:

  • roślin uprawnych,
  • mieszanek roślin uprawnych
  • uprawianych na danej działce, zawartego w oświadczeniu o sposobie wykorzystywania działek rolnych, lecz wyłącznie w ramach tego samego pakietu lub jego wariantu i tylko w przypadku, o którym mowa w art. 15 ust. 1 rozporządzenia nr 640/2014, czyli do czasu powiadomienia rolnika o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu lub o jakichkolwiek niezgodnościach we wniosku o przyznanie płatności.

W przypadku uprawy rośliny dwuletniej, takiej jak: żyto krzyca, nostrzyk biały oraz pasternak zwyczajny w ramach wariantu 6.2 Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie - w przypadku wytwarzania nasion lub materiału siewnego, zmiana, o której mowa powyżej, może zostać dokonana wyłącznie
w pierwszym roku uprawy tej rośliny.

W ramach wariantów Pakietu 7 - zobowiązanie w ramach danej rasy lokalnej zwierząt nie podlega zmianie w trakcie realizacji, z wyjątkiem:

  • zwiększenia liczby zwierząt danej rasy lokalnej objętych tym zobowiązaniem lub zmniejszenia liczby tych zwierząt, jeżeli mimo tego zmniejszenia liczba tych zwierząt nie będzie niższa niż liczba zwierząt danej rasy objętych tym zobowiązaniem w pierwszym roku jego realizacji,
  • zastąpienia zwierząt danej rasy lokalnej objętych tym zobowiązaniem zwierzętami tej samej rasy, jeżeli zwierzęta te spełniają warunki przyznania płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej.

Korekta do Wniosku może być złożona jedynie w odpowiedzi na pisemne Wezwanie do złożenia wyjaśnień.

Wycofanie części Wniosku - rolnik może w każdym momencie, złożyć formularz wycofania części Wniosku obejmujący wycofanie pojedynczych działek ewidencyjnych lub działek rolnych zadeklarowanych we Wniosku, pod warunkiem, że właściwy organ nie powiadomił jeszcze rolnika o błędach zawartych we Wniosku, ani nie zapowiedział kontroli na miejscu.

Wycofanie całego Wniosku - rolnik może w każdym momencie, złożyć formularz wycofania Wniosku, obejmujący wycofanie wszystkich działek ewidencyjnych lub działek rolnych zadeklarowanych we Wniosku, pod warunkiem, że właściwy organ nie powiadomił jeszcze rolnika o błędach zawartych we Wniosku, ani nie zapowiedział kontroli na miejscu.

 

 

{"register":{"columns":[]}}