W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Weryfikacja zakazu utrzymywania świń - ASF: Pomoc dla rolników utrzymujących do 50 sztuk świń

Informacja dla beneficjentów, którzy korzystali z mechanizmu "Pomoc z tytułu zaprzestania produkcji wieprzowiny dla posiadaczy świń utrzymujących nie więcej niż 50 świń"

Zgodnie z art. 4 lit. d Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/1536 z dnia 11 września 2017 r. w sprawie środka nadzwyczajnego w formie pomocy gospodarstwom utrzymującym nie więcej niż 50 świń i znajdującym się na określonych obszarach Polski w przypadku wstrzymania produkcji wieprzowiny z powodu nowych wymagań związanych z afrykańskim pomorem świń (Dz. Urz. UE L 234 z 12.09.2017, str. 1), zwanego dalej „rozporządzeniem 2017/1536”, w odniesieniu do producentów:

  • którzy otrzymali decyzję nakazującą zabicie lub ubój świń oraz zakazującą utrzymywania świń wydaną przez powiatowego lekarza weterynarii (PLW) w trybie art. 48 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1967), w związku z niespełnianiem nakazów, zakazów, ograniczeń określonych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2018 r. poz. 290, z późn. zm.), zwanych dalej „wymogami przewidzianymi w rozporządzeniu MRiRW”, oraz
  • którym zostało przyznane i wypłacone wsparcie finansowe w ramach mechanizmu „Pomoc z tytułu zaprzestania produkcji wieprzowiny dla posiadaczy świń utrzymujących nie więcej niż 50 świń”,

przeprowadzane będą kontrole mające na celu sprawdzenie, czy w gospodarstwie objętym pomocą przez cały okres obowiązywania (na obszarze na którym położone jest to gospodarstwo) wymogów przewidzianych w rozporządzeniu MRiRW, nie przebywały żadne świnie, począwszy od dnia w którym wszystkie świnie opuściły to gospodarstwo zgodnie z nakazem PLW.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia 2017/1536, w przypadku, gdy w gospodarstwie (siedzibie stada), w odniesieniu do którego pomoc została wypłacona, stwierdzona zostanie obecność świń po dniu zaprzestania produkcji wieprzowiny zgodnie z otrzymanym nakazem PLW (tj. po dniu w którym wszystkie świnie opuściły tę siedzibę, co powinno było nastąpić w terminie wskazanym przez PLW, ale nie później niż 120 dni po wydaniu nakazu zaprzestania produkcji), i w okresie obowiązywania w tym gospodarstwie wymogów przewidzianych w rozporządzeniu MRiRW, pomoc zostaje odzyskana i stosuje się kary.
Kara, o której mowa powyżej, zgodnie z § 8 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2017 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka nadzwyczajnego polegającego na udzieleniu pomocy posiadaczom świń utrzymującym nie więcej niż 50 świń (Dz.U. z 2017 r. poz. 2272), stanowi 10 % kwoty otrzymanej pomocy.

Jednakże, stosownie do  art. 1 ust. 2 rozporządzenia 2017/1536 istnieje możliwość wznowienia produkcji wieprzowiny w gospodarstwie w okresie obowiązywania wymogów przewidzianych w rozporządzeniu MRiRW bez konieczności stosowania ww. sankcji finansowych, pod warunkiem, że:

  1. przedstawione zostaną dowody, iż gospodarstwo (siedziba stada) spełnia wymogi przewidziane w rozporządzeniu MRiRW,
  2. wznowienie produkcji w tym gospodarstwie (ponowne wprowadzenie świń po okresie ich nieutrzymywania w związku z otrzymanym nakazem) nastąpiło po upływie dwóch lat od daty wydania ostatecznej decyzji przyznającej przedmiotowa pomoc. 
     

Za dowód potwierdzający, że gospodarstwo spełnia wymogi przewidziane w rozporządzeniu MRiRW, w szczególności uznaje się  decyzję powiatowego lekarza weterynarii uchylającą zakaz utrzymywania świń w tym gospodarstwie, wydaną w trybie art. 48b ust. 3a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Decyzja ta wydawana jest w sytuacji, gdy przeprowadzona na wniosek producenta kontrola weterynaryjna wykaże, iż w gospodarstwie  przedmiotowe wymogi są spełniane.

Wznowienie produkcji wieprzowiny w gospodarstwie w okresie obowiązywania wymogów przewidzianych w rozporządzeniu MRiRW, na obszarze na którym położone jest to gospodarstwo, musi zatem być poprzedzone wydaniem decyzji uchylającej zakaz utrzymywania świń w tym gospodarstwie.

{"register":{"columns":[]}}