W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Płatność do konopi włóknistych

Płatność związana z produkcją do powierzchni upraw konopi włóknistych (płatność do konopi włóknistych) przysługuje do uprawy konopi włóknistych na gruntach kwalifikujących się do przyznania podstawowego wsparcia dochodów, przy zastosowaniu odmian których  poziom tetrahydrokanabinolu (THC) nie przekracza  maksymalnego poziomu, tj. 0,3% THC.

Płatność do konopi włóknistych przysługuje do gruntów, na których uprawa konopi włóknistych jest prowadzona po dokonaniu wpisu do rejestru producentów konopi włóknistych oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu konopi włóknistych, o którym mowa w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii 

Płatność może być przyznana do powierzchni nie większej niż powierzchnia zawarta w rejestrze producentów konopi włóknistych oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu konopi włóknistych.

Warunek dotyczący prowadzenia uprawy uznaje się za spełniony również w przypadku, gdy wpis do rejestru producentów konopi włóknistych oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu konopi włóknistych dotyczy małżonka rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności obszarowych do gruntów, na których jest prowadzona uprawa konopi włóknistych albo co najmniej jednego ze współposiadaczy tych gruntów.

Płatność jest przyznawana do powierzchni nie większej niż powierzchnia zawarta w rejestrze konopi włóknistych.

Do wniosku o przyznanie płatności należy dołączyć:

  1. Oświadczenie o uprawie konopi włóknistych
  2. zaświadczenie o dokonaniu wpisu do rejestru konopi włóknistych oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu konopi włóknistych, wydane przez właściwego dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - jeżeli zaświadczenie nie zostało dołączone do wniosku, należy je dostarczyć najpóźniej w terminie do dnia 1 września 2023 r.,

 

W terminie do dnia 1 września 2023 r. należy przekazać do kierownika biura powiatowego Agencji:

  • urzędowe etykiety stosowane na opakowaniach nasion konopi włóknistych lub
  • w przypadku odmian dla zachowania bioróżnorodności – etykiety dostawcy lub nadruk albo stempel stosowany na opakowaniach materiału siewnego odmian dla zachowania bioróżnorodności, lub
  • w przypadku uprawy konopi włóknistych założonej z materiału matecznego pochodzącego od hodowcy danej odmiany – oświadczenie zachowującego odmianę, że materiał siewny został wyprodukowany zgodnie z metodyką hodowli przyjętą dla danej odmiany będące dokumentem równoważnym etykietom.

Uprawa musi być prowadzona zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii.

Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

W roku 2023 konopie odmiany Rajan nie kwalifikują się do płatności bezpośrednich w Polsce, ponieważ dla odmiany Rajan zawartość THC w roku 2021 i w roku 2022 przekroczyła dopuszczalną w Unii Europejskiej wartość 0,3%.

Od roku 2023 do płatności bezpośrednich w Polsce kwalifikują się konopie odmiany Finola.

 

{"register":{"columns":[]}}