W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

29.06.2022

Logo Prow

Ogłoszenie Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w terminie od dnia 7 lipca 2022 r. do dnia 19 sierpnia 2022 r.

Warunki i tryb przyznawania pomocy, w tym szczegółowe informacje o prawach i obowiązkach beneficjentów, określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz.U. z 2015 r. poz. 1843, z późn. zm.) - zwane dalej „rozporządzeniem” - którego treść dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi www.gov.pl/web/rolnictwo oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR)  https://www.gov.pl/arimr.

Pomoc przyznaje się podmiotowi, który m.in:

  1. jest osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która jako mikro lub małe przedsiębiorstwo, w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), wykonuje działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług w jednym z zakresów określonych w lp. 1–5 załącznika nr 1 do rozporządzenia, tj.

- Działalność usługową związaną z rolnictwem,

- Działalność usługową związaną z leśnictwem,

- Działalność usługową związaną z rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych,

- Działalność usługową związaną z rolnictwem i leśnictwem w zakresie mycia i dezynfekcji,

- Działalność usługową związaną z rolnictwem w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych;

  1. wykonuje działalność, o której mowa w pkt 1, przez okres co najmniej 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy - w przypadku, gdy pomoc przyznaje się na operację w związku z wykonywaniem tej działalności obejmującej świadczenie usług w jednym z zakresów określonych w lp. 1 albo lp. 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia (tj. Działalność usługową związaną z rolnictwem albo Działalność usługową związaną z leśnictwem); do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności w zakresie określonym w lp. 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia (tj. Działalność usługowa związana z rolnictwem);
  2. jest osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która jako mikro- lub małe przedsiębiorstwo w rozumieniu załącznika I do ww. rozporządzenia Komisji podejmuje działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług w jednym z zakresów określonych w lp. 3–5 załącznika nr 1 do rozporządzenia, tj.

- Działalność usługową związaną z rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych,

- Działalność usługową związaną z rolnictwem i leśnictwem w zakresie mycia i dezynfekcji,

- Działalność usługową związaną z rolnictwem w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych;

  1. jest zdolny do zrealizowania operacji i osiągnięcia jej celu;
  2. ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

W ramach przedmiotowego instrumentu wsparcia, pomoc przyznaje się w formie refundacji w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych określonych w przepisach § 6 rozporządzenia, a w przypadku pomocy przyznawanej na operacje obejmujące świadczenie usług w zakresach określonych w lp. 3 (Działalność usługowa związana z rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych) oraz 5 (Działalność usługowa związana z rolnictwem w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych) załącznika nr 1 do rozporządzenia – w wysokości do 65% kosztów kwalifikowalnych.

Pomoc udzielana będzie na rozwinięcie działalności gospodarczej wykonywanej w zakresie następujących obszarów działalności Polskiej Klasyfikacji Działalności:

  1. Działalność usługowa związana z rolnictwem:
  • 01.61.Z - Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną,
  • 01.62.Z - Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich,
  • 01.63.Z - Działalność usługowa następująca po zbiorach.
  1. Działalność usługowa związana z leśnictwem :
  • 02.40.Z - Działalność usługowa związana z leśnictwem
  1. Działalność usługowa związana z rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych:
  • 42.21.Z - Roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych,
  • 42.91.Z - Roboty związane z budową obiektów inżynierii wodnej,
  • 01.61.Z - Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną.
  1. Działalność usługowa związana z rolnictwem i leśnictwem w zakresie mycia i dezynfekcji
  • 81.22.Z - Specjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych,
  • 81.29.Z - Pozostałe sprzątanie.
  1.  Działalność usługowa związana z rolnictwem w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych:
  • 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem,
  • 62.03.Z - Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,
  • 62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych.

Formularz wniosku o przyznanie pomocy, wzór biznesplanu, wzory oświadczeń, formularz wniosku o płatność wraz z Instrukcjami ich wypełniania oraz wzór umowy o przyznaniu pomocy są udostępnione na stronie internetowej ARiMR https://www.gov.pl/arimr.

Wniosek o przyznanie pomocy należy wypełnić zgodnie z Instrukcją.

Pomoc przysługuje według kolejności ustalonej przez ARiMR przy zastosowaniu kryteriów wyboru operacji.
O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie kryteriów wyboru operacji określonych w przepisach § 15 ust. 2 ww. rozporządzenia.

Kolejność przysługiwania pomocy jest ustalana na podstawie danych zawartych we wniosku o przyznanie pomocy oraz dokumentach, o których mowa w § 12 ust. 2 pkt 1 i 17 rozporządzenia, złożonych w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy oraz na podstawie danych zawartych we wpisie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy lub dołączone do niego dokumenty nie będą zawierać danych niezbędnych do ustalenia liczby punktów za dane kryterium, nie będą przyznane punkty za to kryterium.

Wniosek o przyznanie pomocy składa się w oddziale regionalnym ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji. Wniosek o przyznanie pomocy może być złożony również za pośrednictwem biura powiatowego Agencji, znajdującego się na obszarze właściwości miejscowej oddziału regionalnego Agencji. Wniosek składa się osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2022 r. poz. 896).

Wniosek o przyznanie pomocy wraz z załączoną do wniosku dokumentacją może być złożony w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą w rozumieniu art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2070 oraz z 2022 r. poz. 1087), zgodnie z trybem określonym w art. 42b ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2021 r. poz. 2137 i z 2022 r. poz. 88), który przewiduje możliwość złożenia do Agencji wniosku o przyznanie pomocy oraz innych dokumentów w postaci elektronicznej na adres do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 569 i 1002) na zasadach określonych w przepisach przejściowych, tj. art. 147 ust. 2 i 3 oraz art. 155 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych.

Zgodnie z art. 147 ust. 2 i 3 oraz art. 155 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, doręczenie korespondencji na elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP, jest równoważne w skutkach prawnych z doręczeniem na elektroniczny adres do doręczeń do czasu zaistnienia obowiązku stosowania przez Agencję ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych. W jednym roku można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy dotyczący danego podmiotu, o którym mowa w § 2 ust. 1 albo w § 2 ust. 1a ww. rozporządzenia.

Prezes ARiMR, nie później niż w terminie 90 dni od dnia upływu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy, podaje do publicznej wiadomości, na stronie internetowej administrowanej przez ARiMR, informację o kolejności przysługiwania pomocy.

Informacje na temat typu operacji "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 udzielane są w punktach informacyjnych w siedzibach biur powiatowych i oddziałów regionalnych ARiMR (adresy znajdują się na stronie www.arimr.gov.pl) i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 38 00 84.

{"register":{"columns":[]}}