W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie krajowe dla producentów zbóż i roślin oleistych – nabór trwa

11.10.2023

rzepak_owies_kukurydza_

Rolnicy uprawiający kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik, którzy spełnili warunki przyznania pomocy obowiązujące w ramach skierowanego do nich naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r. i nie otrzymali tej pomocy, mogą się starać o dofinansowanie do 31 października 2023 r. Przeznaczone na ten cel środki pochodzą z budżetu państwa. W ciągu pierwszych dni naboru złożono 5,7 tys. wniosków.

Pomoc skierowana jest do producentów zbóż i roślin oleistych, którzy ubiegali się o przyznanie wsparcia w ramach naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r., spełnili warunki, ale nie otrzymali dofinansowania. Wnioski do 31 października 2023 r. przyjmują biura powiatowe ARiMR. Dokumenty można składać bezpośrednio w placówkach Agencji, wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl. Starający się o przyznanie rekompensaty gospodarz zobowiązany jest do złożenia oświadczeń: o zagrożeniu utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, nieotrzymaniu pomocy w ramach nadzwyczajnego wsparcia dla sektorów zbóż i nasion oleistych oraz zrzeczeniu się prawa do tego dofinansowania.

Przypomnijmy, że w ramach naboru dla producentów zbóż i roślin oleistych, zakończonego 31 lipca 2023 r., wnioski złożyło ok. 130 tys. rolników. Wypłaty realizowano według kolejności złożenia dokumentów – więcej. Budżet na taką pomoc wyniósł ok. 800 mln zł i nie wystarczył dla wszystkich, którzy się o takie wsparcie ubiegali. W związku z tym, wystąpiono o zgodę do Komisji Europejskiej na przeznaczenie na taką pomoc środków krajowych. Taka zgoda została udzielona. Zatem ci rolnicy, którzy nie otrzymali wsparcia, mogą się o nie ubiegać do 31 października 2023 r. W tym celu należy złożyć wniosek o przyznanie pomocy. Dotyczy to ponad 51 tys. rolników, którzy otrzymali z ARiMR pisma o przedłużeniu terminu na wydanie decyzji w ramach naboru zakończonego w lipcu.

Więcej informacji i wniosek - otwórz

 

Zdjęcie: AdobeStock

{"register":{"columns":[]}}