W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XXI Konferencja Agencji Płatniczych Państw Bałtyckich i Polski za nami

22.09.2022

Uczestnicy XXI Konferencja Agencji Płatniczych Państw Bałtyckich i Polski

21 i 22 września 2022 r. w Toruniu odbywała się XXI Konferencja Agencji Płatniczych Państw Bałtyckich i Polski, za której organizację odpowiadała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Litwy, Łotwy, Estonii, a także Serbii – na rzecz której ARiMR (jako lider) prowadzi projekt twinningowy. Polskiej delegacji przewodziła Prezes Halina Szymańska. W pierwszym dniu konferencji uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, a w drugim – Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Przygotować się do nowej perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej

- Podczas corocznych spotkań dzielimy się osiągnięciami związanymi z obsługą Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich i omawiamy bieżące problemy związane z realizacją działań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Celem konferencji jest również pogłębianie współpracy oraz wymiana doświadczeń pomiędzy agencjami płatniczymi – powiedziała w trakcie powitania prezes ARiMR.

Z kolei wiceminister Ryszard Bartosik podkreślił, że w tym trudnym czasie sektor rolniczy stanął na wysokości zadania i z nadzieją można patrzeć w przyszłość. – Polska znalazła się wśród siedmiu państw, które jako pierwsze uzyskały akceptację Komisji Europejskiej dla swoich Planów Strategicznych. Kolejnym ważnym wyzwaniem dla naszego kraju jest wdrożenie Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Będzie to miało ogromny wpływ na dynamikę rozwoju wsi i obszarów wiejskich – stwierdził przedstawiciel resortu rolnictwa.

Niemal cały dzień wypełniły sesje plenarne, które dotyczyły:

  • Nowoczesnych sposobów komunikacji z rolnikami oraz automatyzacji składania i administrowania wnioskami o płatność;
  • Nowej perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie ekoschematów;
  • Systemu Monitorowania Obszaru (AMS) i zdjęć geotagowanych;
  • Zasad udzielania premii w ramach interwencji Młody rolnik i Restrukturyzacja małych gospodarstw w okresie 2023-2027;
  • Oceny konkurencyjności projektów w okresie 2023-2027.

Natomiast po południu odbyło się spotkanie w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich w Czemlewie, które wpisane jest do prowadzonego przez ARiMR rejestru. Wizyta była okazją, by panie opowiedziały o swoich działaniach i pielęgnowaniu lokalnych tradycji, a także zaprezentowały zwyczaje ziemi kujawsko-pomorskiej. Goście częstowali się lokalnymi specjałami i oglądali występy miejscowego zespołu muzycznego, który tworzą m.in. gospodynie.

Przeciwdziałać skutkom rosyjskiej agresji na Ukrainę

- Chociaż agencje płatnicze nie kreują przepisów, to ich rola we wdrażaniu polityki rolnej jest nie do przecenienia – powiedział, rozpoczynając drugi dzień konferencji, Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa. Janusz Wojciechowski, z którym połączono się za pośrednictwem internetu, odniósł się do bieżącej sytuacji na arenie międzynarodowej i wyraził nadzieję, że państwom Wspólnoty uda się skutecznie przeciwdziałać skutkom wojny.

Temat ten zdominował sesję plenarną, podczas której głos zabrali przedstawiciele polskiej i litewskiej delegacji. Prelegenci poinformowali o szczegółach związanych ze stosowaniem środków restrykcyjnych wobec Rosji i Białorusi, m.in. obowiązujących przepisach prawnych i zasadach związanych z wymianą handlową. Posiedzenie zwieńczyły podsumowania i podziękowania. Nie zabrakło też czasu dla mediów – zarówno lokalnych jak i krajowych, którym dwudniowe obrady zrelacjonowali prezes ARiMR oraz dyrekcja Łotewskiej Agencji Płatniczej.

 

Zdjęcia: A. Kubat/A. Rusek

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}