W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończył się nabór wniosków na inwestycje w ekosystemy leśne

01.01.2022

31 grudnia 2021 r. był ostatnim dniem, w którym właściciele lasów prywatnych mogli składać wnioski o „Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska”. Ze wstępnego podsumowania wynika, że Agencja zarejestrowała 212 wniosków o pomoc na kwotę ok. 1,5 mln zł. Nie są to dane ostateczne. Te będą znane, gdy minie czas przeznaczony na dotarcie do ARiMR wniosków złożonych przez rolników za pośrednictwem poczty.

las

Ze wsparcia mogli skorzystać rolnicy, którzy są właścicielami lasu dla którego opracowany został Uproszczony Plan Urządzenia Lasu, lub dla którego zadania z zakresu gospodarki leśnej określa decyzja starosty. Dofinansowanie przyznawane jest do powierzchni lasu, w którym realizowane są konkretne inwestycje i można je otrzymać na:

  • przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez:
    • wprowadzenie drugiego piętra w drzewostanie – gdy średni wiek gatunku dominującego w drzewostanie mieści się w przedziale od 30 do 50 lat,
    • dolesienie luk w drzewostanie – średni wiek gatunku dominującego od 21 do 60 lat;
  • zróżnicowanie struktury drzewostanu przez wprowadzenie podszytu – średni wiek gatunku dominującego w drzewostanie mieści się w przedziale od 30 do 60 lat;
  • założenie remizy – ogrodzonej i o powierzchni co najmniej 10 arów – przez wprowadzenie gatunków i krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku dominującego mieści się w przedziale od 30 do 60 lat;
  • czyszczenie późne – cięcia pielęgnacyjne wykonane w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku dominującego mieści się w przedziale od 11 do 20 lat;
  • zabiegi ochronne przed zwierzyną:
    • ogrodzenie remizy,
    • zabezpieczenie drzewek osłonkami czy repelentami - w przypadku przebudowy składu gatunkowego czy zróżnicowania struktury drzewostanu.

Warto podkreślić, że w zakończonym 31 grudnia 2021 r. naborze, rozszerzony został zakres przyznawania pomocy na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez dolesienia luk powstałych w drzewostanach. Wcześniej dofinansowanie przysługiwało, gdy zniszczenia były skutkiem procesu chorobowego, a w ostatnim naborze wsparcie można było otrzymać również w przypadku, gdy uszkodzenia były wynikiem działania szkodników, zwierzyny lub ekstremalnych warunków pogodowych.

Wysokość pomocy jest zróżnicowana i uzależniona od rodzaju inwestycji oraz warunków, w jakich ma być realizowana i waha się od 8,82 zł za metr bieżący w przypadku ogrodzenia remizy siatką o wysokości co najmniej 2 m, do ponad 14 tys. zł/ha za przebudowę składu gatunkowego drzewostanu polegającą na dolesianiu luk na powierzchni o nachyleniu powyżej 12°.

Więcej informacji – otwórz

Zdjęcie: AdobeStock

{"register":{"columns":[]}}