W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady realizacji kontroli

Celem kontroli na miejscu jest weryfikacja prawidłowości działania kół gospodyń wiejskich (KGW) zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich, w związku ze sprawowanym przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nadzorem nad KGW.

Zgodnie z treścią Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich, w ramach sprawowanego nadzoru nad KGW, Prezes ARiMR może:

  • badać sprawozdania koła pod kątem ich rzetelności;
  • dokonywać kontroli działalności koła;
  • dokonywać innych przewidzianych prawem czynności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania koła.

Zgodnie z treścią powyższej ustawy, w przypadku przeprowadzenia kontroli na miejscu w zakresie prawidłowości działalności KGW:

  • wyniki kontroli dokumentowane są w protokole z czynności kontrolnych sporządzanym w formie pisemnej;
  • zarząd lub komitet założycielski KGW ma obowiązek poinformować koło o wynikach przeprowadzonej kontroli na najbliższym zebraniu członków KGW.

Zakres powyższych kontroli dotyczy zweryfikowania zgodności działania kół gospodyń wiejskich z treścią ustawy o KGW (w tym poprawności wykorzystania, wydatkowania i rozliczenia pomocy przyznanej dla KGW przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).

Podczas przeprowadzania czynności kontrolnych, KGW reprezentowane jest przez reprezentantów koła lub pełnomocników (pełnomocnik powinien okazać pełnomocnictwo opatrzone datą wystawienia oraz podpisem reprezentantów).

Kontrolowane KGW może zgłosić uwagi do protokołu z czynności kontrolnych podczas kontroli lub może je przesłać w terminie późniejszym w formie pisemnej.

{"register":{"columns":[]}}