W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w zasadach przyznawania płatności w stosunku do roku 2020

  • Od roku 2021 nie jest przesyłany do rolników wniosek spersonalizowany. Rolnikom ubiegającym się po raz pierwszy o przyznanie płatności bezpośrednich, materiał graficzny wskazujący położenie gruntów rolnych, udostępniany jest poprzez aplikację eWniosekPlus.
  • Od roku 2021 płatność do powierzchni uprawy pomidorów jest przyznawana, jeżeli poza spełnieniem dotychczasowych warunków uprawa została założona z wykorzystaniem materiału nasadzeniowego, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. g ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie (Dz. U. z 2019 r. poz. 568 oraz z 2020 r. poz. 425 i 875), a obsada roślin wynosi co najmniej 20 000 na hektar.
  • Od roku 2021 konopie odmiany Finola nie kwalifikują się do płatności bezpośrednich w Polsce, ponieważ dla odmiany Finola zawartość THC w roku 2019 i w roku 2020 przekroczyła dopuszczalną w Unii Europejskiej wartość 0,2%.
  • Od roku 2021 wysokość stawki płatności do roślin strączkowych na ziarno nie jest różnicowana w zależności od powierzchni - dotychczas do pierwszych 75 ha upraw roślin strączkowych przysługiwała dwukrotnie wyższa stawka.
  • W roku 2021 rozszerzony został zakres danych podawanych we wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego o informacje na temat poszczególnych upraw prowadzonych przez wnioskodawców. Do 2020 r. informację o rodzajach upraw podawali rolnicy objęci obowiązkiem dywersyfikacji, czyli posiadający co najmniej 10 ha gruntów ornych. Od roku 2021 wszyscy rolnicy będą podawali informację o rodzajach prowadzonych upraw. Informacje te będą wykorzystane w związku z realizacją działań PROW.
  • Od roku 2021 zdjęcia geotagowane będą mogły być wykorzystywane jako dowody w sprawie, na podstawie których można rozstrzygnąć kwestie związane z potwierdzeniem lub też zanegowaniem deklaracji rolnika czy wypełnienia przez niego zobowiązań.

 

PAMIĘTAJ

Rolnicy posiadający w gospodarstwie ugór z okrywą roślinną należącą do traw, zobowiązani są do wykazywania takich obszarów we wniosku jako uprawa – trawy na ugorze. Nieprzerwana deklaracja trawy na ugorze na tej samej powierzchni spowoduje, że grunt ten po 5 latach stanie się trwałym użytkiem zielonym.

Stworzenie sztucznych warunków wymaganych do uzyskania wsparcia w sprzeczności z celami prawa unijnego stanowić będzie podstawę do odmowy przyznania płatności.

{"register":{"columns":[]}}