W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Informacja dla osób mających trudności w poruszaniu się

Dostępność architektoniczna - al. J. Ch. Szucha 25

Budynek znajduje się w dzielnicy Śródmieście, otoczony ulicą Litewską, Aleją Jana Chrystiana Szucha, Alejami Ujazdowskimi oraz Aleją Armii Ludowej (Trasą Łazienkowską). Do Ministerstwa można dojechać samodzielnie lub środkami komunikacji publicznej - metrem linią M1 (przystanek Politechnika), tramwajem (przystanek Plan Unii Lubelskiej) lub autobusem (przystanek Pl. Unii Lubelskiej 03, Litewska 02, Pl. Na Rozdrożu 01 i 03 oraz Pl. Na Rozdrożu 55 oraz 06).

Dla gości przeznaczone jest wejście główne od strony al. J.Ch. Szucha 25. Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim mogą wejść do budynku Ministerstwa wejściem głównym albo bramą nr I. Przy bramie przy wejściu głównym oraz przy bramie nr I znajdują się domofony, za pomocą których można skontaktować się z pracownikiem ochrony, który udzieli wszelkich informacji oraz pomocy w dostaniu się do budynku.

Przed wejściem głównym, na terenie dziedzińca znajduje się parking, na który można wjechać po opuszczeniu przez pracownika ochrony słupka blokującego i wskazaniu  przez niego miejsca do zaparkowania. Chęć skorzystania przez osobę niepełnosprawną z miejsca parkingowego na dziedzińcu głównym należy wcześniej zgłosić. Dodatkowo przed budynkiem Ministerstwa znajduje się jedno ogólnodostępne oznakowane kolorem niebieskim miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Drugie ogólnodostępne miejsce oznaczone tzw. kopertą znajduje się po drugiej stronie ulicy, przy al. J. Ch. Szucha 16.

Drzwi wejściowe do budynku są przystosowane do swobodnego przejazdu przez osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim. Są one dwuskrzydłowe, niesterowane automatycznie, pracownik ochrony otworzy je i zablokuje w celu swobodnego przejazdu wózkiem inwalidzkim. Na parterze budynku po prawej stronie znajduje się szatnia, a po lewej recepcja z obniżonym kontuarem, w której można uzyskać informacje o dostępnych usługach wsparcia Ministerstwa,  poruszaniu się po budynku oraz zaanonsować się na spotkanie lub wydarzenie. Recepcja jest wyposażona w mobilną pętlę indukcyjną umożliwiającą osobie niesłyszącej wyposażonej w aparat słuchowy odbiór dźwięku poprzez cewkę (T). W korytarzu wejściowym zainstalowane są bramki kontroli dostępu o szerokości pozwalającej na swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim.

Pracownik ochrony asystuje osobie niepełnosprawnej w dotarciu do kondygnacji, na której znajdują się windy (wysoki parter). Przy użyciu schodołaza lub rampy podjazdowej pomaga wjechać osobie niepełnosprawnej ruchowo na schody prowadzące do jednej z dwóch wind przeznaczonych do przewozu osób.  Do poziomu parkingu zjeżdża winda towarowa – dzięki niej też jest możliwe dotarcie na wszystkie kondygnacje budynku. Dźwigi posiadają przyciski z numerami pięter oznaczonymi alfabetem Braille’a, nie posiadają zamontowanej dodatkowej sygnalizacji wizualno-głosowej. Nie zostały także wyposażone w przystosowane dla tych osób siedziska.

Wewnątrz budynku posadzki ciągów komunikacyjnych mają równą powierzchnię. Między posadzkami a ścianami jest kontrast kolorystyczny. Szerokość drzwi i ciągi komunikacyjne w budynku są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

Na poziomie 0 budynku znajduje się toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem przewodnikiem osoby niewidomej lub niedowidzącej oraz psem asystentem osoby niepełnosprawnej ruchowo. W Ministerstwie obowiązuje zasada, że pracownicy odbierają z recepcji umówionych gości osobiście. Gość może także zostać zaprowadzony do odpowiedniego pokoju przez pracownika ochrony.

W budynku, poza windami,  nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a. Nie ma także oznaczeń kontrastowych lub informacji dostępnych w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Procedury ewakuacyjne uwzględniają pomoc osobom ze szczególnymi potrzebami.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
18.01.2024 13:53 Joanna Ekstowicz
Pierwsza publikacja:
14.12.2023 14:32 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}