W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ma 15 lat!

14.11.2023

Decyzje dla kluczowych inwestycji infrastrukturalnych, stworzenie sieci Natura 2000 w Polsce, realizacja strategicznych projektów finansowanych ze środków europejskich, a także inicjowanie działań i edukacja ekologiczna. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) działa na rzecz ochrony przyrody w Polsce już 15 lat!

Na grafice w środkowej części złoty napis: "15 lat" pod tym napisem logotyp GDOŚ - zielony listek i napis Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Po lewej i prawej stronie taki sam motyw roślinny, rysunek przedstawiający zielone rośliny.

15 listopada 2008 roku weszła w życie ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, która powołała do życia nowy organ.

Z okazji Jubileuszu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Teatrze Kamienica w Warszawie odbyła się uroczysta Gala.

Uroczystość rozpoczął Andrzej Szweda-Lewandowski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który podkreślił, że przez ostatnie 15 lat udało się zrealizować wiele z postawionych przed nowym urzędem zadań.

„Przed nowo utworzonym urzędem postawiono trudne zadania, które w największym skrócie można by sprowadzić do pogodzenia ochrony przyrody z rozwojem gospodarczym kraju. W tym celu ustawa przyznała nowemu organowi stosowne uprawnienia: od tych związanych z procesem inwestycyjnym, przez kwestie zarządzania ochroną przyrody, po zagadnienie odpowiedzialności za szkody w środowisku.

Podjęliśmy te wyzwania i udało nam się je realizować z sukcesami, zgodnie z powierzonymi kompetencjami. Tylko przez ostatnich pięć lat regionalne dyrekcje wydały blisko 5000 decyzji środowiskowych. Generalna Dyrekcja rozpatrzyła w tym czasie 250 odwołań, a także wydała ponad 3000 rozstrzygnięć w pozostałych sprawach administracyjnych, w tym dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz ustawy o ochronie przyrody. W ogromnej większości nasze decyzje były podtrzymywane przez sądy. To są liczby, ale za nimi stoi bezpieczeństwo środowiska naturalnego”.

Jubileusz 15-lecia był także okazją do podziękowań.

„(…) w dniu Jubileuszu pragnę podziękować wszystkim, którzy w okresie minionych piętnastu lat przyczynili się do rozwoju naszego Urzędu i wspierali w różnych przedsięwzięciach na rzecz ochrony środowiska. Na ręce obecnych tu Pań Minister składam podziękowania za dobrą, pełną zrozumienia i życzliwości współpracę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Dziękuję regionalnym dyrektorom ochrony środowiska za oddanie i rzetelną pracę. Dziękuję także dyrektorom, prezesom, przedstawicielom świata nauki i reprezentantom wszystkich tych instytucji, które wspierały i wspierają naszą misję.

Ale szczególnie słowa podziękowania kieruję do zespołu – liczącego obecnie blisko dwustu pracowników – Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Bez zaangażowania w codzienne obowiązki, bez włożonego trudu, bez Waszego nieustannego rozwoju i profesjonalizmu osiągnięcie żadnego z wcześniej wspomnianych sukcesów nie byłoby możliwe”.

Galę jubileuszową uświetniła obecnością minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która podkreśliła zasługi urzędu na rzecz ochrony przyrody.

To nie tylko urząd, ale patrząc na liczbę realizowanych zadań, na ich wieloaspektowość i obecność w tak wielu obszarach, to podmiot, który prawdziwie dba o środowisko, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju – powiedziała szefowa resortu. - Dzięki pracy GDOŚ i jej regionalnych organów pod koniec 2022 r. w Polsce funkcjonowały 1002 obszary Natura 2000 (145 obszary ptasie i 867 obszarów siedliskowych, w tym 10 obszarów wspólnych). Powiodło się przeprowadzenie kompensacji przyrodniczych dla strategicznych inwestycji realizowanych w kraju i uzgodnionych z Komisją Europejską. Do inwestycji takich zaliczyć należy np. Budowę Terminala Kontenerowego w Porcie Zewnętrznym w Świnoujściu.

Dodała również, że liczba decyzji środowiskowych wydawanych przez GDOŚ i regionalne dyrekcje, ich przyrost, pokazują dynamikę rozwoju Polski.

To właśnie one zapewniają mądre, zrównoważone podejście. Dziękujemy więc także za nadążanie za nowymi technologiami i rozwiązaniami. Dobrym przykładem jest projekt jądrowy - dziękuję nie tylko za proces krajowy, ale i uzgodnienia transgraniczne

– dodała minister klimatu i środowiska.

Podczas uroczystości pracownicy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zostali uhonorowani odznakami resortu klimatu i środowiska, a także innymi wyróżnieniami za pracę na rzecz ochrony środowiska. Przedstawiciele instytucji, które wspierały Urząd w realizacji zadań, otrzymali statuetki GDOŚ.

Wydarzenie zaszczyciła swoją obecnością również Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, główny konserwator przyrody.

Galę uświetnił występ Marcina Sójki z zespołem.

Wideo

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}