W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Genewskie obrady

22.12.2022

W Genewie, po raz jedenasty spotkali się przedstawiciele Grupy Roboczej ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko i Strategicznych Ocen Oddziaływania na Środowisko (Working Group on EIA and SEA) w ramach Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ).

Na drewnianym tle po lewej stronie logotyp - kształty kontynentów otoczone wieńcem z liści. W centralnej części anglojęzyczny napis: Nations Unies United Nations

Spotkaniu, które odbyło się w dniach 19-21 grudnia 2022 r., przewodniczyła Dorota Toryfter-Szumańska z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Strony Konwencji z Espoo i Protokołu strategicznego dyskutowały nad kwestiami finansowania pracy Sekretariatu, realizacji projektów i działań pod auspicjami obu Traktatów. Ponadto poruszono zagadnienia dotyczące zbliżających się ratyfikacji poprawek do Konwencji z Espoo, które umożliwią przystąpienie do Traktatu innym państwom - członkom ONZ.

Szczególnego wyróżnienia wymaga działanie realizowane w ramach planu pracy dotyczące identyfikacji synergii i możliwości współpracy w regionach morskich – finansowane przez Włochy. W ramach przedmiotowego działania przedstawiono projekt sprawozdania z oceny dotyczącego określenia synergii i możliwych przyszłych działań pomiędzy Konwencją z Espoo i jej Protokołem, a Konwencja barcelońską[1], Radą Arktyczną, Konwencją helsińską[2], Konwencją bukareszteńską[3], Konwencją teherańską[4] oraz Konwencją OSPAR[5].

Strony omówiły również organizację przyszłego Spotkania Stron Konwencji z Espoo oraz Spotkania Stron Protokołu strategicznego, planowanego w dniach 12-15 grudnia 2023 r.

Podczas posiedzenia Grupy Roboczej głos zabrała również Marta Truszewska z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Reprezentantka Polski zaprezentowała dwa przykłady dobrych praktyk w stosowaniu Konwencji z Espoo oraz Protokołu strategicznego, które zostały przygotowane w porozumieniu z Sekretariatem oraz konsultantami do prac nad działaniem w zakresie identyfikacji synergii i możliwości współpracy w regionach morskich.

Polska opracowała factsheet dotyczący dobrych praktyk w stosowaniu Konwencji z Espoo w zakresie postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko dla budowy gazociągu Baltic Pipe. W zakresie Protokołu strategicznego Polska przygotowała factsheet dotyczący strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym w zakresie projektu planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich.

Marta Truszewska przedstawiła również raport z dwunastego spotkania państw regionu Morza Bałtyckiego w ramach Konwencji z Espoo i jej Protokołu, które odbyło się w Warszawie w dniach 14-15 czerwca 2022 r. przy udziale przedstawicieli z Litwy, Szwecji, Estonii, Finlandii, Norwegii, Danii oraz Komisji Europejskiej i Sekretariatu Konwencji z Espoo.

Zamykając obrady, Dorota Toryfter-Szumańska - Przewodnicząca Grupy Roboczej,  podziękowała wszystkim obecnym za owocne dyskusje, zaangażowanie oraz pracę na rzecz Konwencji z Espoo i jej Protokołu. W szczególności za pracę w trakcie trzech dni obrad spotkania Grupy Roboczej.

Oficjalny komunikat po spotkaniu Grupy Roboczej.

***
W skład Grupy Roboczej wchodzi 45 państw – Stron Konwencji z Espoo oraz 33 państwa – Strony Protokołu strategicznego.  

 

 

 

[1] Konwencja o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego

[2] Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego

[3] Konwencja o ochronie Morza Czarnego przed zanieczyszczeniem

[4] Konwencja ramowa o ochronie środowiska morskiego Morza Kaspijskiego

[5] Konwencja o ochronie środowiska morskiego północno-wschodniego Atlantyku

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}