W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejna edycja Baltic Sea Subregional Meeting

09.05.2024

Bezpieczeństwo oraz transformacja energetyczna to najważniejsze tematy poruszone podczas spotkania państw regionu Morza Bałtyckiego. W Baltic Sea Subregional Meeting, zorganizowanym w ramach Konwencji z Espoo przez Republikę Litewską 8 maja 2024 r., wzięli udział przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Na pierwszym planie widać morze, na horyzoncie wystające cztery wiatraki, w tle pochmurne niebo oraz dwa lecące ptaki

Podczas tegorocznego BSSM rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz transformacji energetycznej w kierunku przejścia na bezemisyjne źródła wytwarzania energii. Państwa przedstawiły swoje plany dotyczące rozwoju energetyki jądrowej, w tym również plany wdrożenia technologii małych reaktorów modułowych SMR. W drugiej części spotkania omówiono kwestie związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. W trakcie dyskusji państwa zwróciły uwagę na istotną rolę ocen oddziaływania na  środowisko, w szczególności oceny skumulowanych oddziaływań na ekosystem Morza Bałtyckiego , w związku z intensywnym rozwojem morskiej energetyki wiatrowej.

W spotkaniu, oprócz osób pełniących funkcję Punktów Kontaktowych ds. Konwencji z Espoo z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Danii, Finlandii oraz Niemiec, wzięli udział także eksperci w zakresie ocen oddziaływania na środowisko oraz przedstawiciele Sekretariatu Konwencji z Espoo.

Spotkania państw regionu Morza Bałtyckiego odbywają się regularnie w ramach współpracy regionalnej Stron Konwencji z Espoo1 i Protokołu strategiczneg2. Celem jest zacieśnianie relacji pomiędzy Punktami Kontaktowymi ds. Konwencji z Espoo oraz omawianie bieżących tematów będących przedmiotem zainteresowania regionu w zakresie ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć oraz strategicznych ocen oddziaływania na środowisko.

Kolejne spotkanie państw regionu Morza Bałtyckiego zorganizowane będzie przez GDOŚ w czerwcu 2025 r. w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE.

 

1 Konwencja o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzona w Espoo dnia 25 lutego 1991 r. (Dz. U. z 1999 r. Nr 96, poz. 1110 z późn. zm.).

2 Protokół w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko do Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzony w Kijowie dnia 21 maja 2003 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 180, poz. 1074).

{"register":{"columns":[]}}