W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łąki kwietne wsparciem dla zapylaczy

05.06.2023

W Dzień Dzikich Kwiatów zasiej łąkę kwietną z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Zamień trawniki na pożyteczne kwiaty, twórz kolorowe łąki i wspieraj różnorodność biologiczną.

Zdjęcie kolorowych, polnych kwiatów. Dominują kolory czerwony i fioletowy płatków. W lewym górnym rogu napis: 6 czerwca 2023 r., Dzień Dzikich Kwiatów, Spotkaj się z GDOŚ, miejsce (przed wejściem do Łazienek Królewskich - od ul. Agrykola), godzina 11:00-13:00. W prawym górnym rogu logo Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (biały liść).

W Dzień Dzikich Kwiatów, 6 czerwca 2023 r., w godzinach od 12.00 do 13.30, zapraszamy do odwiedzenia stoiska Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Przy wejściu do Łazienek Królewskich (od strony ulicy Agrykola) będzie można otrzymać nasiona kwietnych łąk, wziąć udział w zabawach i zdobyć ciekawe nagrody oraz pozyskać informacje o roślinach miododajnych, a także inwazyjnych gatunkach obcych.  


Zalety wysiewania łąk kwietnych:
•    Łąka kwietna to ostoja różnorodności biologicznej. 
•    Tworząc łąki kwietne wspieramy dzikie zapylacze.
•    Odtwarzamy siedliska przyrody.
•    Zwiększamy retencję wód opadowych, oczyszczamy wodę oraz glebę, zapobiegamy suszy. 
•    Rośliny łąkowe zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, obniżają temperaturę. 
•    Nie wymaga koszenia, dzięki czemu oszczędzamy.
•    Łąka nie wymaga dodatkowego nawadniania.


Łąka kwietna daje pożywienie i schronienie dla wielu zapylaczy. Najbardziej znana jest pszczoła miodna, ale grupa dziko żyjących zapylaczy jest o wiele bardziej liczna.
Między innymi są to trzmiele: ziemny (Bombus terrestris), gajowy (Bombus lucorum), kamiennik (Bombus lapidarius), ogrodowy (Bombus hortorum), rudy (Bombus pascuorum) – ogółem w Polsce mamy 28 gatunków trzmieli objętych ochroną częściową.

Na uwagę zasługuje także zadrzechnia czarnoroga (Xylocopa varga) – objęta ochroną ścisłą oraz zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) – objęta ochroną częściową. Są to gatunki rzadkie, ale bardzo urokliwe, potocznie nazywane czarnymi pszczołami.

Objęte ochroną częściową są również: rozrożka chabrowa (Tetralonia dentata), porobnica mularka (Anthophora parietina), porobnica włochatka, (Anthophora plumipes) oraz porobnica opylona (Anthophora pubescens).


Otaczanie się zielenią wpływa pozytywnie nie tylko na komfort życia, ale również na nasze zdrowie i samopoczucie. Wysiewając łąki kwietne wkomponowujemy w nasz krajobraz nie tylko więcej zieleni, ale także innych barw, a przede wszystkim wspieramy dzikie zapylacze.


***
Dzień Łąki, czyli Dzień Dzikich Kwiatów obchodzony jest 6 czerwca. Tego dnia przypada rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej. Autorka „Nad Niemnem” była nie tylko pisarką, która tworzyła fascynujące opisy przyrody, ale także zielarką. Orzeszkowa samodzielnie tworzyła zielniki i była propagatorką piękna polskiej przyrody.
 

{"register":{"columns":[]}}