W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O ochronie przyrody w Europie

05.12.2023

W dniach 27 listopada – 1 grudnia w Strasburgu odbyło się coroczne posiedzenie Stron Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, tzw. Konwencji Berneńskiej.

W oddali na zdjęciu górzysty teren. Na pierwszym planie widoczne koryto rzeki i piaszczysty obszar. Widać pola, drzewa, błękitne niebo.

Podczas spotkania dyskutowano pilne tematy dotyczące ochrony przyrody w Europie. Polska była reprezentowana przez eksperta Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obrady zakończyły się uzgodnieniem treści nowych wytycznych i kroków na kolejny rok (lista podjętych decyzji).

Przyjęta została Strategia dla Konwencji do 2030 r., która ma na celu m.in. wypełnienie w Europie postanowień światowej strategii dla różnorodności biologicznej z Kunmingu-Montrealu. Światowa strategia przewiduje 23 cele, które mają zatrzymać i odwrócić utratę różnorodności biologicznej, aby skierować przyrodę na ścieżkę odnowy z korzyścią dla ludzi i planety.  

Opracowano wytyczne dla ochrony żółwi morskich w basenie Morza Śródziemnego. Żółwie takie jak karetta (Caretta caretta) czy żółw zielony (Chelonia mydas) składają jaja na plażach, m.in. głównie na Cyprze, w Grecji i Turcji. Są one jednak zagrożone poprzez niszczenie naturalnego charakteru wybrzeży morskich i zakłócanie lęgów, w szczególności w wyniku intensywnego rozwoju turystyki.

Przedstawiciele Państw-Stron Konwencji omówili proces powstawania poza UE nowych obszarów Emerald, które są komplementarne z siecią obszarów Natura 2000 w UE. Odnowiono również Dyplomy Europy m.in. dla parku narodowego Piatra Craiului w Rumuni. Ponadto rozpatrzone zostały sprawy o naruszenie Konwencji, w szczególności wskutek planowanych inwestycji w obszarach chronionych. Mimo napotykanych trudności w usunięciu stwierdzonych naruszeń, odnotowano także sukcesy, takie jak rezygnacja z budowy sieci elektrowni wodnych na rzece Vjosa w Albanii i utworzenie tam parku narodowego oraz cofnięcie zezwoleń na budowę elektrowni wodnych w parku narodowym Mavrovo w Północnej Macedonii.

Konwencja Berneńska została sporządzona 19 września 1979 r., podpisało ją 50 państw oraz Unia Europejska (jako instytucja). Polska przystąpiła do niej w 1995 r. Więcej o Konwencji na stronie: https://www.gov.pl/web/gdos/konwencja-bernenska.

{"register":{"columns":[]}}