W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie projekty w finale Europejskiej Nagrody Natura 2000

25.03.2024

Komisja Europejska ogłosiła 27 finalistów edycji Europejskiej Nagrody Natura 2000. O Nagrodę Obywatelską UE (EU Citizen’s Award) w konkursie rywalizują „Błękitny Patrol” oraz „BocianiMy” - projekty z Polski.

Dwa zdjęcia zestawione ze sobą. Na jednym biały ptak na wodzie, na drugim krajobraz z budowlą typu zamek i napis: Zagłosuj!
Na dole napis #Europejska Nagroda Natura 2000 i dwa logotypy: Komisji Europejskiej i Europejskiej Nagrody Natura 2000.

Rozpoczęło się głosowanie na finalistów tegorocznej edycji Europejskiej Nagrody Natura 2000. W ramach konkursu projektowi, który otrzyma największą liczbę głosów, zostanie przyznana Nagroda Obywatelska UE.

Finaliści konkursu reprezentują wybitne inicjatywy na obszarach Natura 2000. Są to reprezentanci z Belgii, Estonii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Łotwy, Litwy, Polski, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji i Holandii.
Inicjatywy te są konkretnymi przykładami wielu sposobów, w jakie ochrona przyrody i zrównoważony rozwój mogą się wzajemnie wzmacniać i przyczyniać do tworzenia odpornych ekosystemów, które przynoszą korzyści ludziom, klimatowi i planecie.

Nasz kraj reprezentują dwa projekty. „Błękitny patrol” (Blue Patrol) wolontariatu WWF, który dotyczy ochrony ssaków morskich i ptaków morskich na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Polsce. W ramach tej inicjatywy ochotniczy „Błękitny Patrol” wspiera rehabilitację ponad 250 rannych lub chorych fok oraz ochronę prawie 200 gniazd sieweczki obrożnej.
 „BocianiMy" to drugi polski finalista. Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie (SGGW) prezentuje najlepsze praktyki ochrony i zarządzania bocianem czarnym. W ramach projektu wdrożono szereg działań poprawiających ochronę bociana czarnego, a także przeprowadzono monitoring, dzięki któremu bocian czarny jest obecnie jednym z najintensywniej monitorowanych gatunków w Polsce.

Poznaj szczegółowe informacje o finalistach i ich projektach.  

Zagłosuj na wybranego finalistę do 25 kwietnia do godziny 23:59.

Poza Nagrodą Obywatelską UE przyznaną w głosowaniu publicznym, jury Europejskiej Nagrody Natura 2000 oceni finalistów, aby wybrać pięciu zwycięzców w kategoriach: „Ochrona lądu”, „Ochrona mórz”, „Komunikacja”, „Wspólna praca na rzecz przyrody” i „Współpraca transgraniczna”.

Wszyscy laureaci zostaną ogłoszeni podczas ceremonii, która odbędzie, w ramach Zielonego Tygodnia, 29 maja 2024 r. o godzinie 18:30 w budynku Charlemagne.

***

Nagroda Natura 2000 została ustanowiona 10 lat temu przez Komisję Europejską.  Wyróżnienie honoruje osiągnięcia w zakresie ochrony przyrody w ramach europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Przez minioną dekadę do konkursu zgłoszono ponad 500 inicjatyw mających imponujące osiągnięcia w obszarach Natura 2000.

 

{"register":{"columns":[]}}