Powrót

Główny Inspektor Farmaceutyczny na 24. Kongresie Medycyny Rodzinnej

27.05.2026

W dniach 21-24 maja 2026 roku w Krakowie odbył się 24. Kongres Medycyny Rodzinnej. Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak wziął udział w wydarzeniu, wygłaszając prelekcję pt. „Poprawa przestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjentów”.

Kongres Kolegium Lekarzy Rodzinnych

Kongres Medycyny Rodzinnej, zorganizowany przez Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, to niezwykle ważna platforma wymiany wiedzy dla środowiska medycznego. Zgodnie z programem wydarzenia, wystąpienie Łukasza Pietrzaka miało miejsce 22 maja podczas sesji pod hasłem „W centrum opieki - pacjent, lekarz i codzienne decyzje”.
W swojej prelekcji Główny Inspektor Farmaceutyczny omówił zagadnienie adherencji, czyli świadomego przestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjentów. Podkreślił, że nawet najlepsza terapia nie będzie skuteczna, jeśli pacjent nie współpracuje z personelem medycznym i nie przestrzega ustalonego planu terapii. Takie zjawisko wciąż stanowi jedno z głównych wyzwań systemu ochrony zdrowia, szczególnie w leczeniu chorób przewlekłych. Łukasz Pietrzak zaznaczył, że właściwy poziom adherencji pacjenta minimalizuje ryzyko groźnych powikłań wynikających z nieskutecznej farmakoterapii, a niebagatelną rolę w budowaniu tej postawy może odgrywać także opieka farmaceutyczna. Równie ważna jest edukacja pacjenta, upraszczanie terapii, jak również wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Tegoroczna edycja Kongresu zgromadziła w Krakowie szerokie grono ekspertów, stanowiąc ważny głos w dyskusji o przyszłości i efektywności podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce.

{"register":{"columns":[]}}