W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 7.03.2025

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Większość produktów leczniczych z grupy antybiotyków jest obecnie dostępna na rynku. Pomimo odnotowanych dostaw, w dalszym ciągu utrzymuje się utrudniona dostępność produktów z substancją czynną clarithromycinum, które dotyczą głównie produktów w formach pediatrycznych.

W dalszym ciągu obserwujemy wysoką liczbę wystawionych opakowań na produkty lecznicze z substancją czynną oseltamivirum. W chwili obecnej większość zapasu zgromadzona jest po stronie aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych.  W związku z powyższym, mogą występować lokalne utrudnienia w dostępności. W bieżącym miesiącu spodziewamy się dostaw wszystkich dawek produktów, część z nich została zadeklarowana na pierwszą połowę marca.

Prognozujemy, że utrudniona dostępność do produktów leczniczych z emtricitabinum + tenofovirum disoproxilum nadal będzie się utrzymywaćPodmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie wprowadzenia do obrotu dla jednego produktów z tą substancją czynną do końca października 2025 r. (wcześniej do końca czerwca 2025 r.). Dostawa drugiego z produktów planowana jest na marzec br. 

Produkt zawierający substancję czynną carbamazepinum, 200 mg, 50 tabl. o przedłużonym uwalnianiu – podmiot zrealizował dostawę przedmiotowego produktu, co wpłynie na poprawę dostępności dla pacjentów.

{"register":{"columns":[]}}