Suwerenność lekowa w dobie zagrożeń
27.05.2026
Podczas II Ogólnopolskiego Kongresu i Forum Samorządowego „Bezpieczna Polska i Obywatele. Nowy system obrony cywilnej w Polsce” eksperci z całego kraju dyskutowali o budowie kompleksowego systemu bezpieczeństwa państwa. Główny Inspektorat Farmaceutyczny reprezentowała Olga Sierpniowska, dyrektor Biura GIF.
Wydarzenie 25 maja 2026 r. otworzył wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. W dyskusji wypowiadali się przedstawiciele kluczowych sektorów z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa: administracji publicznej, instytucji regulacyjnych oraz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Bezpieczeństwo to nie tylko armia – to również odporność systemu ochrony zdrowia. Zabierając głos w panelu pt. „System zabezpieczenia leków i wyrobów medycznych w czasie kryzysu”, dyrektor Olga Sierpniowska przedstawiła spojrzenie na suwerenność lekową Polski i zagwarantowanie dostępu do terapii w sytuacjach zagrożenia. Odniosła się także do wyzwań dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polski i Europy. Panel dyskusyjny obejmował szeroki zakres tematyczny, od roli RARS w tworzeniu rezerw strategicznych, po zagrożenia dla łańcuchów dostaw w sytuacjach kryzysowych.
W swoim wystąpieniu przedstawicielka Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wskazywała, w jaki sposób realnie wykorzystać regulacje takie jak Pharma Package czy Joint Clinical Assessment do stymulowania rozwoju i produkcji leków na terytorium Europy, a tym samym chronić pacjentów przed nagłymi brakami asortymentu. Istotnym elementem dyskusji była analiza kryteriów wyboru leków krytycznych. Dyrektor Biura Głównego Inspektora Farmaceutycznego omówiła ranking leków z różnych perspektyw – zarówno potrzeb ogółu społeczeństwa, jak i zabezpieczenia wojska. Wskazała, jak ważne jest odpowiednie przypisanie wag do poszczególnych kryteriów, aby precyzyjnie określić, które preparaty są rzeczywiście niezbędne do ratowania życia i zdrowia w czasie wielowymiarowego kryzysu.