W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydarzenia międzynarodowe

Wykład podczas konferencji PIC/S w 2018 r.
  • 26 listopada 2019 r. odbyła się „Krajowa konferencja na temat walki z fałszowaniem produktów leczniczych przeznaczonych dla ludzi” zorganizowana przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego przy współudziale i środkach Komisji Europejskiej. 
    Podczas konferencji prezentowali się prelegenci zagraniczni, reprezentujący Komisję Europejską, Ministerstwo Zdrowia w Portugalii, Europol, Radę Europy – EDQM, Węgierski Instytut Zarządzania Funduszami Ubezpieczeń Zdrowotnych, Health Action International oraz Serbską Agencję Leków.Wystąpili także prelegenci z Polski, reprezentujący: GIF, NIL, URPL, KAS i GIS.
    Problematyka sfałszowanych leków jest niezwykle ważna w kontekście dbania o bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów w kraju i na świecie. Wymiana doświadczeń i wiedzy eksperckiej pozwoliła na szersze omówienie zagadnień w kontekście istniejących zagrożeń, sposobów ich eliminowania, prowadzonych działań zwalczania obecności sfałszowanych leków oraz roli prowadzonych kampanii edukacyjnych, których zadaniem jest zwiększanie świadomości społecznej.
  • W roku 2018, w dniach 23-25 ​​października, Główny Inspektor Farmaceutyczny był gospodarzem 24 spotkania Koła Ekspertów PIC/S „Human Blood, Tissues, Cells & ATMPs”, które odbyło się w Warszawie. Przedsięwzięcie dotyczyło współczesnych zagadnień z zakresu składników krwi, pochodnych osocza i tkanek, ze szczególnym uwzględnieniem produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP). Międzynarodowa grupa inspektorów, licząca blisko 100 osób brała udział w warsztatach i wykładach, wizytowała Polski Bank Komórek Macierzystych oraz zakład produkcyjny ATMP. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń inspektorów w dziedzinie kontroli placówek krwi, tkanek i komórek oraz kontroli ATMP w celu poprawy spójności przyszłych audytów.
  • W roku 2017 GIF był organizatorem warsztatu opracowanego przez ekspertów Rady Europy - EDQM Workshop for Pharmaceutical inspectors in scope of falsified medicinal products. Kontrofertę w zakresie organizacji warsztatu zgłosiła Wielka Brytania, jednak Rada Europy przyznała pierwszeństwo Polsce. Możliwość organizacji takiego wydarzenia wynikała z zaangażowania reprezentanta GIF w pracę Committee of Experts on Minimising Public Health Risks Posed by Falsification of Medical Products and Similar Crimes (CD-P-PH/CMED).
  • W 2016 roku nasze zaangażowanie w pomoc ukraińskiej administracji zaowocowało kolejnym pozytywnie zaopiniowanym wnioskiem o projekt współpracy rozwojowej MSZ. Tym razem skupiliśmy się na praktycznym szkoleniu dla inspektorów. Wykłady realizowane w ramach projektu In-depth capacity building of the Ukrainian pharmaceutical inspection cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony ukraińskiej. Do tego stopnia że były one prowadzone również w formule online dla uczestników z inspektoratów regionalnych.
  • W tym samym roku (2015) Główny Inspektorat farmaceutyczny przygotował wniosek o realizację programu współpracy rozwojowej dla Ukrainy.  Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozytywnie oceniło wniosek GIF i przyznało nam środki na zrealizowanie zaplanowanych działań. Projekt Capacity bulidning of State Administration of Ukraine on Medicinal Products (SAUMP) in the scope of supervision of manufacturing and distribution of medicnal products był realizowany pomiędzy lipcem i grudniem 2015 roku na Ukrainie i w Polsce. 
  • W roku 2015 zaangażowanie GIF w projekt współpracy bliźniaczej w Kosowie przyniosło zaproszenie do realizacji projektu w formule TAIEX Medium-term support to the Kosovo  Medicines Agency in setting up modern and effective pharmaceutical inspections carried out on pharmacies, wholesale companies, manufacturing and importers of medicines - Tasks 20168-9, TAIEX. W projekcie polegającym na cyklicznych szkoleniach udział wzięło dwóch ekspertów GIF. 
  • W marcu 2014 po raz kolejny zaprosiliśmy do Warszawy uczestników koła eksperckiego PIC/S. Tym razem było to spotkanie i szkolenie Koła Eksperckiego Inspektorów Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. W dniach 25-27 marca 2014 gościliśmy w Polsce grupę ok. 80 inspektorów GDP z całego świata.
  • W drugiej połowie 2011 roku – GIF aktywnie uczestniczył w Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, organizując jedno ze spotkań organizowanych w ramach sieci HMA. Spotkanie Working Group of Enforcement Officers organizowaliśmy we współpracy z Głównym Lekarzem Weterynarii w dniach 24-26 października 2011r. Ponadto pracownicy GIF uczestniczyli
    w licznych spotkaniach międzynarodowych organizowanych w tym czasie w Polsce jako eksperci narodowi i prelegenci.
  • W latach 2010 – 2012 wybrani eksperci Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego mieli okazję aktywnie uczestniczyć w projekcie współpracy bliźniaczej realizowanym przez niemiecki  Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych (Bfarm). W projekcie Capacity Building of the Kosovo Medicines Agency, Główny Inspektor Farmaceutyczny odpowiedzialny był za realizację komponentu 3. Inspekcja farmaceutyczna i badania jakościowe. Do uczestnictwa ze strony polskiej zaprosiliśmy też ekspertów z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Wojewódzkich Laboratoriów Kontroli jakości Leków.  Zaproszenie od udziału było następstwem bardzo udanego projektu współpracy bliźniaczej jaki zrealizowali Niemcy dla Polski w ramach środków przejściowych w latach 2005-2006.
  • We wrześniu 2010 Główny Inspektorat Farmaceutyczny po raz kolejny gościł w Polsce uczestników szkolenia firmowanego przez PIC/S. Tym razem było to szkolenie dla Inspektów Dobrej Praktyki Wytwarzania w zakresie Zarządzania Ryzykiem Jakości (QRM Training for GMP Inspectors). Szkolenie odbyło się w Warszawie w dniach 7-8 września 2010r. Było to pierwsze ze szkoleń, które zostało nagrane w całości i jest udostępniane członkom PIC/S.
  • W maju 2008 Główny Inspektorat Farmaceutyczny gościł uczestników seminarium Organizacji Schematu Inspekcji Farmaceutycznych (PIC/S). Na temat seminarium wybraliśmy Dobrą Praktykę Dystrybucyjną, która w owym czasie nie była jeszcze ujednolicona na poziomie całej Unii Europejskiej. Seminarium „Dobra Praktyka Dystrybucyjna jako jedne z kluczowych elementów dla zapewnienia jakości produktów leczniczych” odbyło się w dniach 28-30 maja 2008 roku w Krakowie. Gościliśmy około 150 uczestników z całego świata.
{"register":{"columns":[]}}