W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W ataku terrorystycznym na World Trade Center zginęli również strażacy

11.09.2021

Zdjęcie przedstawia gruzowisko po zawaleniu się dwóch wież World Trade Center. Z gruzów unosi się dym. Wśród gruzów, zawalonych elementów konstrukcyjnych budynków widać strażaków – ratowników, którzy przeszukują miejsce katastrofy w poszukiwaniu osób ocalałych, które mogły przeżyć zamach terrorystyczny.

Wielu ludzi uważa, że tego dnia zatrzymał się świat. 11 września 2001 roku miał miejsce najbardziej śmiercionośny atak terrorystyczny w historii Stanów Zjednoczonych. Terroryści związani z al-Kaidą, posługując się samolotami pasażerskimi, zniszczyli dwa wieżowce Światowego Centrum Handlu World Trade Center w Nowym Jorku oraz część budynku Pentagonu w miejscowości Arlington. Kolejny z samolotów rozbił się na polach w stanie Pensylwania.
Łącznie w zamachu zginęło prawie trzy tysiące osób. Wśród ofiar było również
343 strażaków uczestniczących bezpośrednio w akcji ratunkowej.

W ciągu ostatnich 16 lat, jakie minęły od tragedii w wyniku chorób związanych ze służbą w okolicy Strefy Zero, śmierć poniosło dodatkowo jeszcze 142 funkcjonariuszy.

U większości z nich, którzy jako pierwsi ruszyli z pomocą ofiarą zamachów
i przeżyli, zaczęły z upływem czasu objawiać się choroby nowotworowe.
W niektórych przypadkach objawy pojawiły się dopiero po 10 latach, a nawet później. 

Za główną przyczynę rozwoju nowotworów u funkcjonariuszy uważa się związek z wdychaniem pyłu i substancji będących czynnikami rakotwórczymi, które unosiły się nad miejscem ataku po zawaleniu się wież World Trade Center.


Opracowanie: st. kpt.  Marcin Gierczak, KM PSP w Radomiu

Źródło: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-08-19/niesli-pomoc-po-ataku-na-wtc-smierc-strazakow-w-wyniku-nowotworow/


 

Zdjęcia (1)