W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo na akwenach wodnych w sezonie letnim

08.07.2022

Zdjęcie wykonane na terenie zbiornika wodnego „Borki” w Radomiu. Na zdjęciu widać łódź ratowniczą należąca do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Łódź w kolorze czerwono – srebrnym. Na boku posiada biały napis Państwowa Straż Pożarna. W łodzi znajduje się mieszany patrol złożony z Policjantów i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Jeden z Policjantów w rękach trzyma lornetkę wypatrując niebezpiecznych zachowań.

W ramach współpracy Policji z Państwową Strażą Pożarną strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Radomiu przeprowadzają wspólnie z funkcjonariuszami policji prewencyjne patrole wodne, w dniach 6 - 8 lipca na zalewie Borki, w dniach 13 - 15 lipca na kąpielisku Jezioro Iłżeckie. W kolejnych dniach planowane są również patrole na innych akwenach wodnych.

Podczas wypoczynku nad wodą należy pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych:

  • Przede wszystkim należy korzystać z kąpielisk, na których obecni są ratownicy WOPR sprawujący opiekę nad wypoczywającymi.
  • Nie należy kąpać się na tzw. dzikich kąpieliskach oraz na kąpieliskach będących zalanymi żwirowniami lub gliniankami, są one głębokie, mają nierówne dno, a przede wszystkim nie ma na nich ratowników.
  • Należy przestrzegać regulaminu konkretnego kąpieliska.
  • Nie należy skakać do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiadomo, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem!
  • Nigdy nie należy wchodzić do wody, kiedy ratownicy umieszczają na maszcie czerwoną flagę – oznacza to bezwzględny zakaz kąpieli!
  • Spędzając nad wodą czas z dziećmi, nie wolno nawet na chwilę spuszczać ich z oczu, należy mieć nad nimi ciągły nadzór – chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie.
  • Nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu.
  • Nie można po długim wygrzewaniu ciała na słońcu wskakiwać do wody od razu, należy stopniowo ochlapać klatkę piersiową, szyję i nogi – pozwoli to uniknąć wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
  • W przypadku korzystania z łódki czy kajaka, koniecznie należy założyć dopasowany do wzrostu i masy ciała kapok.
  • Pływając na materacu czy pontonie nie wolno wypływać za daleko, ponieważ nie służą one do wypływania na głęboką wodę.

 

Opracowanie: kpt. Ewelina Borcuch, KM PSP w Radomiu

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}