W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia doskonalące z zakresu obronności pk. „RADOMKA 2023”

21.09.2023

Zdjęcie wykonane podczas ćwiczeń zgrywających współdziałanie różnych podmiotów dbających o bezpieczeństwo publiczne. Ćwiczenia zorganizowane na zalewie wodnym w miejscowości Domaniów. Na zdjęciu widać fragment zapory wodnej. Zapora zbudowana jest z betonu. Na drodze technicznej będącej częścią zapory widać ustawione dwa pojazdy terenowe typu pick-up należące do Państwowej Straży Pożarnej. Na zaporze stoją strażacy ze specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego. Ratownicy wykonują pozorowaną ewakuację osoby poszkodowanej która spadła poniżej zapory. Do tego celu używają lin alpinistycznych oraz noszy. Zdjęcie wykonane w formie widoku z góry przy użyciu drona.

W dniu 21 września 2023 roku odbyły się ćwiczenia doskonalące z zakresu obronności pk. „RADOMKA 2023”. Głównym założeniem ćwiczeń było doskonalenie technik ratowniczych oraz współdziałania służb w sytuacji zagrożenia terrorystycznego. Scenariusz z ćwiczeń przewidywał kilka epizodów.

Pierwszy z nich zakładał napad uzbrojonego napastnika na Urząd Gminy w Zakrzewie oraz podłożenie ładunku wybuchowego. W działaniach udział brała Nieetatowa Grupa Realizacyjna KMP Radom. Zabezpieczenie działań prowadziła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakrzewie. W ramach tego epizodu 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przedstawiła pokaz sprzętu oraz zastosowanie Elektrowni Polowej typu KEP.

Kolejne założenia ćwiczeń realizowane były już na terenie Zalewu Domaniów, gm. Przytyk. Była to konsekwencja zdarzeń, które miały miejsce w pierwszym epizodzie. Uciekający samochodem sprawcy napadu powodują duże zagrożenie dla ruchu drogowego, czego wynikiem jest kolizja z samochodem dostawczym na drodze biegnącej przez akwen wodny w Domaniowie. W wyniku zdarzenia kierujący pojazdem dostawczym traci kontrole i uderza w barierki ochronne na wysokości zapory czołowej zbiornika Domaniów. W następstwie przerwania barier ochronnych kierowca wraz z pojazdem dostawczym wypada do zbiornika wodnego, a pasażer pojazdu wypada przez przednią szybę wskutek czego znajduję się na dnie zapory hydrotechnicznej (tzw. suchy kanał o wysokości około 10 m). W dalszej kolejności dochodzi do rozszczelnienia się zbiornika (znajdującego się w samochodzie dostawczym) z niezidentyfikowaną substancją chemiczna, która rozprzestrzenia się na powierzchni wody.

Podczas tych epizodów do ćwiczeń przystępują specjalistyczne grupy ratownicze z Komendy Miejskiej Państwowej Straży pożarnej w Radomiu. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego „RADOM 5” prowadziła poszukiwania osoby pod powierzchnią wody. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „RADOM 6” przystąpiła do usuwanie wycieku nieznanej substancji, która pojawiła się na akwenie wodnym. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „RADOM 7” realizowałam założenie dotyczące podjęcia osoby poszkodowanej za pomocą technik linowych.

Ćwiczenia miały na celu:

  • Rozpoznanie operacyjne terenu.
  • Prowadzenie działań w zakresie ratownictwa wodno – nurkowego, chemiczno-ekologicznego oraz wysokościowego.
  • Sprawdzenie współdziałania grup specjalistycznych przy prowadzeniu działań ratowniczych.
  • Doskonalenie dowodzenia na szczeblu taktycznym podczas akcji ratowniczych.
  • Sprawdzenie poziomu wyszkolenia ratowników oraz gotowości operacyjno-technicznej sił i środków wchodzących w skład Mazowieckiej Brygady Odwodowej funkcjonujących w ramach KSRG.
  • Sprawdzenie i doskonalenie działania systemu łączności.

Siły i środki biorące udział w ćwiczeniach:

  1. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu:
  • Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 1 - Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego „RADOM 5”,
  • Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 2 - Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „RADOM 6”,
  • Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 3 -  Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „RADOM 7”.
  1. Ochotnicza Straż Pożarna we Wrzosie
  2. Ochotnicza Straż Pożarna w Domaniowie

Jednostki Współdziałające:

  • Komenda Miejska Policji w Radomiu w tym m. in. Komisariat Policji w Jedlińsku oraz Komisariat Policji w Zakrzewie.
  • 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
  • Kompania Saperów z Pomiechówka
  • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • 62 Batalion Lekkiej Piechoty

Współorganizatorem ćwiczeń było Starostwo Powiatowe w Radomiu oraz Urząd Gminy w Przytyku.

 

Opracowanie: st. kpt. Ewelina Borcuch, KM PSP w Radomiu,

Zdjęcia: st. kpt. Radosław Nachyła, KM PSP w Radomiu,

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}