W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary sadzy w kominach

16.01.2024

Zdjęcie przedstawia dwóch strażaków znajdujących się w koszu podnośnika. Kosz znajduje się w pobliżu dachu. Na dachu znajduje się komin z którego wydobywają się kłęby ciemnego dymu. Strażacy próbują ugasić pożar sadzy w kominie. Ubrani są w ubrania specjalne w jasnym kolorze. Na głowach mają hełmy w kolorze czerwonym oraz żółtym. Jeden ze strażaków na twarzy dodatkowo ma założoną maskę ochronną połączoną przewodem z butlą z powietrzem znajdującą się na jego plecach.

W sezonie grzewczym dużym problemem są m.in. pożary sadzy w kominie. W poprzednim sezonie radomscy strażacy interweniowali 45 razy, na szczęście w zdarzeniach tych nikt nie ucierpiał. W tym sezonie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu wpłynęło 29 zgłoszeń dotyczące pożarów sadzy w kominie.

Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego właściciele lub zarządcy obiektu budowlanego obowiązani są do przeprowadzenia co najmniej raz w roku okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych). Ponadto w zależności od stosowanego paliwa wymagane jest regularne czyszczenie przewodów dymowych i spalinowych nawet 4 razy w roku – w przypadku urządzeń grzewczych zasilanych paliwami stałymi.

Sadza jest to produkt uboczny powstający w wyniku niecałkowitego spalania różnych materiałów. Odkładnie się dużych ilości sadzy w przewodzie kominowym może być spowodowane spalaniem w piecu takich materiałów, jak śmieci i odpady komunalne, elementy z tworzyw sztucznych, gumy, a także płyty wiórowe i mokre drewno.

Często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi niestety również do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla potocznie nazywanym czadem.

Należy zatem podkreślić, że użytkownik obiektu ma ogromny wpływ na poziom jego bezpieczeństwa, aby nie dopuścić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym, należy m. in.:

  • nie spalać w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów i innych nieodpowiednich materiałów poza dedykowanym paliwem;
  • przeprowadzać regularne czyszczenie przewodu kominowego w odstępach czasu zależnych od stosowanego paliwa;
  • przeprowadzać przeglądy stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych.

Jeżeli jednak dojdzie już do pożaru sadzy w kominie należy:

  • niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
  • w miarę możliwości wygasić ogień w urządzeniu grzewczym;
  • zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe również od góry.

Uwaga!

Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.

Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.

 

Opracowanie: st. kpt. Ewelina Borcuch KM PSP w Radomiu,

Zdjęcia: Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbicy,

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}