W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia w Kościele Katedralnym

31.05.2021

31 maja 2021 roku w Kościele Katedralnym p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Siedlcach ul. Biskupa Świrskiego 55 odbyły się ćwiczenia z zakresu prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w budynkach zabytkowych (sakralnych).

Ćwiczenia w Kościele Katedralnym

Podczas niewłaściwego zabezpieczenia wykonywania prac pożarowo – niebezpiecznych dochodzi do pożaru na antresoli kościelnego chóru. Z dwóch pracowników, którzy wykonywali prace remontowe na zewnątrz wieży, wychodzi jeden. Informuje on księdza, który jest w konfesjonale, o zaistniałej sytuacji. Ksiądz, widząc zadymienie na chórze, zarządza ewakuację w kościele oraz dzwoni na numer alarmowy 998 informując o pożarze.

Pożar rozprzestrzenił się na drewnianą klatkę schodową wschodniej wieży. Po przyjeździe zastępów PSP ksiądz informuje o zastanej sytuacji Kierującego Działaniem Ratowniczym. Drugi pracownik znajduje się na klatce schodowej prowadzącej na chór.

Działania ćwiczących strażaków polegały na sprawieniu linii gaśniczej zakończonej prądownicą wodną, wejściu dwóch ratowników ubranych w sprzęt ochrony układu oddechowego na klatkę schodową wieży wschodniej, odnalezieniu poszkodowanego oraz jego ewakuacji poza strefę pożaru.

Celem ćwiczeń było:

  • rozpoznanie zagrożeń występujących w budynku sakralnym,
  • sprawdzenie umiejętności alarmowania podmiotów ratowniczych przez użytkowników,
  • sprawdzenie przygotowania użytkowników i pracowników do podjęcia wstępnych działań ratowniczych do momentu przybycia profesjonalnych służb,
  • doskonalenie współpracy z pracownikami parafii oraz proboszczem,
  • trening założeń taktycznych do likwidacji zagrożenia związanego z pożarem w przestrzeniach zamkniętych,
  • praktyczne sprawdzenie przejezdności i drożności dróg dojazdowych z uwzględnieniem możliwości rozstawienia drabiny mechanicznej,
  • doskonalenie umiejętności praktycznych z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy,
  • zapoznanie z obiektem – terenem, zaopatrzeniem wodnym do celów przeciwpożarowych.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}