W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Obszar chroniony

Położenie geograficzne, powierzchnia, zaludnienie.

Teren działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Siedlcach obejmuje swoim zasięgiem obszary terytorialne dwóch powiatów: miasta Siedlce, funkcjonującego na prawach powiatu i powiatu siedleckiego, z siedzibą w Siedlcach. Powiat siedlecki, okalający miasto Siedlce, położony jest we wschodniej części województwa mazowieckiego. Swoim zasięgiem obejmuje trzynaście gmin, w tym 1 gminę miejsko-wiejską i 346 miejscowości. Graniczy z powiatami: łosickim, garwolińskim, mińskim, węgrowskim i sokołowskim – z województwa mazowieckiego. Ponadto powiat siedlecki graniczy z powiatami z województwa lubelskiego - łukowskim i bialskim, a także z powiatem siemiatyckim z województwa podlaskiego. Siedlce leżą w połowie drogi (ok. 90 km) z Warszawy do przejścia granicznego w Terespolu i wolnej strefy ekonomicznej w Brześciu.

Położenie geograficzne powiatu siedleckiego wyznaczają skrajne punkty położone:
- w miejscowości Mogielnica (gm. Korczew),
- w miejscowości Kochany (gm. Wodynie),
- w miejscowości Borki (gm. Wodynie),
- w miejscowości Ruda (gm. Korczew).

Obszar działania Komendy Miejskiej charakteryzuje się małym zróżnicowaniem terenu, jest terenem nizinnym. Zróżnicowanie wysokościowe powiatu siedleckiego charakteryzują najwyżej położone punkty w miejscowości Świniary (gm. Mokobody) 200,4 m nad poziomem morza i w Seroczynie (gm. Wodynie) 199,1 m nad poziomem morza. Najniżej położony punkt w powiecie znajduje się w miejscowości Mogielnica (gm. Korczew) na rzece Bug - 110,8 m nad poziomem morza.

Głównym skupiskiem ludzkim jest miasto Siedlce (średnie zaludnienie 2416 osoby na km2), gdzie przebywa prawie połowa mieszkańców powiatów. Średnia gęstość zaludnienia poza terenem Siedlec wynosi 50 osoby na km2 i jest bardzo zróżnicowana terytorialnie. Największa koncentracja ludności wykazuje się gmina Siedlce, gdzie na 1 km2 przypada 109 mieszkańców. Ludność gminy Siedlce liczy 15 488 mieszkańców i stanowi 19,7% ludności powiatu siedleckiego. Bardzo wysoki wskaźnik koncentracji ludności gminy Siedlce spowodowany jest lokalizacja terenów gminy w sąsiedztwie Miasta Siedlce. Szereg firm, zakładów przemysłowych, usługowych, placówek kulturalno-oświatowych, szkół istniejących w mieście Siedlce daje zatrudnienie mieszkańcom pobliskich gmin.

Mapa - miasto Siedlce i powiat siedlecki

 

{"register":{"columns":[]}}