W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Manewry ratownicze OSP powiatu suwalskiego

14.09.2021

11 września 2021 r. na terenie Gminy Bakałarzewo zostały przeprowadzone VI Manewry Ratownicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu suwalskiego, w których uczestniczyło 9 drużyn.

Zdjęcie obrazuje strażaków OSP i PSP ustawionych w szyku w tle samochody pożarnicze i budynek oraz las

Celem przedsięwzięcia było doskonalenie umiejętności druhów OSP podczas akcji ratowniczej, podnoszenie sprawności fizycznej, propagowanie zasad niesienia pomocy potrzebującym oraz integracja środowiska wśród strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej. Ponadto manewry mają na celu upowszechnianie wśród społeczeństwa idei oraz wiedzy o działalności ratowniczej strażaków ratowników jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Ćwiczenia rozpoczęły się na boisku gminnym w Bakałarzewie. Podczas ich trwania zorganizowano 7 różnorodnych sytuacji (symulowanych zdarzeń) zlokalizowanych
na terenie Gminy Bakałarzewo, takich jak:

- pobranie wody z rzeki do celów gaśniczych  i napełnienie zbiornika o dużej 

  pojemności,

- osoba zbierająca grzyby wchodzi w sidła zastawione na zwierzynę,

- porażenie prądem,

- pożar w budynku użyteczności publicznej,

- wywrócenie jednostki pływającej, człowiek w wodzie,

- wypadek drogowy,

- ćwiczenie sprawnościowe.

W jednym z epizodów druhowie zostali poddani dużej presji psychicznej i w celu właściwego przygotowania ratowników na tego rodzaju sytuacji, w ćwiczeniach uczestniczył psycholog z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białystoku. W roli pozorantów wystąpili funkcjonariusze z KM PSP w Suwałkach, druhowie z OSP w Suwałkach, ratownicy medyczni z PRM, a także przedstawiciele Mazurskiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej oraz Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej Anikar-Mazury.    

Na każdej stacji sędziowie z Komendy Miejskiej PSP w Suwałkach oceniali prawidłowe przeprowadzenie działań, m. in. dowodzenie, prowadzenie łączności, dobór sprzętu, działania gaśnicze, techniczne i medyczne oraz przestrzeganie przepisów BHP.

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
1 miejsce – OSP w  Nowej Wsi,
2 miejsce – OSP w Przerośli,
3 miejsce – OSP w Podwysokiem Jeleniewskiem,
4 miejsce – OSP  w Raczkach,
5 miejsce – OSP w Jeleniewie,
6 miejsce – OSP w Potaszni,
7 miejsce – OSP w Bakałarzewie,

8 miejsce – OSP w Filipowie,

9 miejsce – OSP w Szypliszkach.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Komendę Miejską PSP w Suwałkach  przy współudziale Urzędu Gminy i OSP w Bakałarzewie oraz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Suwałkach.

Opracowanie: bryg. Kazimierz Golubiewski, KM PSP w Suwałkach.

Zdjęcia: KM PSP w Suwałkach, MGPR w Olecku.

Zdjęcia (6)