W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Przewody kominowe

08.03.2021

Komin większości społeczeństwa kojarzy się z kominiarzem. Jednak rolą każdego właściciela budynku jest prewencja, bagatelizowanie stanu technicznego integralnej części budynku - komina, który ma znaczący wpływ na stan techniczny instalacji użytkowych może doprowadzić do tragedii. Każdego roku odnotowuje się pożary sadzy, które przeradzają się w pożar innych elementów budynku, straty często są znaczące, a nawet bezcenne jeśli podkreślimy zagrożenie życia ludzi. Nieodzownym elementem są zatrucia tlenkiem węgla tzw. czadem. Cichy zabójca jest bezlitosny, zwłaszcza podczas snu domowników kiedy czujność jest uśpiona, czad potrafi „zabrać wiele żyć”. Lekceważenie obowiązku okresowych przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych znacząco przyczynia się do nieszczęśliwych następstw, do których są wielokrotnie wzywani strażacy.

Zdjęcie obrazuje 3 strażaków lejących wodę z węży na palący się budynek, który jest objęty kłębami dymu.

Jak z tym walczyć ?

            Przede wszystkim poważnie podejść do problematyki. Prostym sposobem jest zaznaczenie w kalendarzu terminu czyszczenia przewodów kominowych, które dzieli się na:

  • dymowe (czyszczenie co najmniej raz na 3 miesiące),
  • spalinowe (czyszczenie co najmniej raz na 6 miesięcy),
  • wentylacyjne (czyszczenie co najmniej raz na rok),
  • w zakładach zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych  (co najmniej raz
    w miesiącu).  

Dodatkowo właściciel lub zarządca obiektu budowlanego powinien w czasie jego użytkowania poddawać okresowej kontroli co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych. 

 

Wyposażyć newralgiczne pomieszczenia w czujki czadu oraz czujki dymu. Istotne jest umieszczenie czujki czadu w sypialni na wysokości głowy w czasie snu. Czad może znajdować się w różnych strefach pomieszczenia, czujka ma zadanie zasygnalizować sygnałem akustycznym o zagrożeniu spowodowanym wystąpieniem czadu, zanim dotrze on do dróg oddechowych człowieka. Natomiast czujkę dymu należy zamontować w najwyższym punkcie pomieszczenia, w którym może powstać zadymienie, czyli wszędzie tam gdzie są materiały palne i mogą przebywać ludzie. Dostępne czujki zasilane są bateriami, nie ma więc potrzeby ingerencji w instalację elektryczną.

 

Kto może czyścic komin ?

Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego, może wykonać osoba która nie posiada kwalifikacji kominiarskich, czyli każdy kto jest fizycznie w stanie wyczyścić przewody kominowe
z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności, ochrony indywidualnej, zasad bezpieczeństwa.

Główne przyczyny powstania pożaru sadzy oraz zatrucia tlenkiem węgla !

  • brak okresowego czyszczenia przewodów spalinowych i dymowych,

  • brak wentylacji nawiewno–wywiewnej,

 

  • podłączanie urządzeń ogrzewczych do przewodów wentylacyjnych,

  • niezachowanie odległości przewodów spalinowych i dymowych od łatwo zapalnych elementów konstrukcyjnych budynków,
  • brak okresowego czyszczenia, przeglądu urządzeń ogrzewczych.

 

 

Podsumowując !

Przewody kominowe w zależności od ich rodzaju należ czyścić regularnie 
w odpowiednich odstępach czasu. Natomiast stan techniczny przewodów kominowych sprawdza co najmniej raz w roku, osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia.

 

Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanie społeczne „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” mające na celu uświadamianie zarówno osoby dorosłe jak i dzieci  o istniejących zagrożeniach.

 

Opracował: st. sekc. Daniel Leśniewski, KM PSP w Suwałkach.

Zdjęcie: Archiwum KM PSP w Suwałkach.

{"register":{"columns":[]}}