W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

CodeWeek

Grafika przedstawia animowaną ilustrację trzech postaci stojących na podium, nad którym wiszą flagi: Estonii, Polski oraz Austrii. Grafika ma niebieskie tło. Na środku grafiki znajduje się biało pomarańczowy napis, który brzmi: “Polska zwycięzcą CodeWeek2020”. Na samym dole grafiki znajduje się ciąg logotypów na białym tle: logo Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa, logo Ministerstwo Cyfryzacji, logo NASK, logo Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Europejski Tydzień Kodowania

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów.

Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia.

To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je tutaj: codeweek.eu/add

Kilka prostych kroków i Twoje wydarzenie znajdzie się na mapie, czyli zostanie wliczone do europejskiego rankingu.

Kto może zorganizować takie wydarzenie? Każdy! Ty, Twoi znajomi, nauczyciele, samorządowcy, pasjonaci komputerów i książkowe mole, wielbiciele nowych technologii i ci, którzy są z nimi na bakier. Wszyscy. Jak ma wyglądać takie wydarzenie? Niezależnie od poziomu zaawansowania organizatora zasada jest jedna: spotykamy się, aby bawić się programowaniem. Jako wydarzenie możesz zgłosić lekcje informatyki, warsztaty z robotami, spotkanie ze znajomymi, podczas którego będziesz rozwiązywał zagadki logiczne z przyjaciółmi czy dyskutował o nowych technologiach. Tu liczy się zapał i dobre chęci.

Dowiedź się więcej na temat rekordowej edycji 2020 – “Polska zwycięzcą #CodeWeek2020!

Następna okazja do zaangażowania się w inicjatywę już w październiku 2021!

 

Wszystkich zainteresowanych CodeWeek zapraszamy do kontaktu:
Facebook: Code Week Pl
Twitter: @codeweekpl
mail: programowanie@mc.gov.pl

Edycja 2019

Mieliśmy po prostu pobić rekord z 2018 roku. Nie dość, że to zrobiliśmy, to jeszcze potroiliśmy wynik marzeń. W trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania 2019 wydarzenia w Polsce zaczynały się co… półtorej minuty!

16 dni, 15 139 wydarzeń i historyczne (drugie) miejsce na podium – oto najkrótsze podsumowanie #CodeWeek2019! Polska zajęła drugie miejsce w kategorii liczba inicjatyw w stosunku do populacji, według której ustalany jest coroczny ranking. To najlepszy wynik jaki kiedykolwiek, w siedmioletniej historii Europejskiego Tygodnia Kodowania, zajęła Polska. To nie tylko nasza zasługa, a przede wszystkim m.in. nauczycieli i organizacji pozarządowych, których zaangażowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Tym najbardziej aktywnym w poniedziałek osobiście podziękował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Edycja rekordów

W 2014 r. Polacy zrealizowali 283 inicjatywy, w 2015 r. były to już 2062 wydarzenia, edycję 2016 skończyliśmy z wynikiem 4674, w 2017 r. zrealizowaliśmy 2302 inicjatywy, a rok 2018 – czyli nasz dotychczasowy rekord – to 5088 wydarzeń! Jak sami widzicie – tegoroczne 15 139 wydarzeń to historyczny rekord.

– Sukces #CodeWeek2019 nie byłby możliwy bez zaangażowania mieszkańców całego kraju. Najwięcej wydarzeń zostało zorganizowanych w Warszawie, niewiele mniej w Krakowie czy Łodzi – powiedział minister Marek Zagórski. – Niezależnie od poziomu zaawansowania organizatora zasada była jedna: spotykaliśmy się, aby bawić się programowaniem. Jako wydarzenie można było zgłaszać lekcje informatyki czy warsztaty z robotami – dodał szef MC.

Lider Europy

W tym roku zajęliśmy drugie miejsce pod względem liczby inicjatyw przypadających na populację (po Malcie – 448 wydarzeń) oraz trzecie miejsce pod względem łącznej liczby inicjatyw (po Turcji – 20 113 wydarzeń i Włochach – niemalże ex aequo z Polską – 15 505 wydarzeń).

Naprawdę daliśmy z siebie wszystko! Wasze wydarzenia to blisko ¼ wszystkich 66 340 wydarzeń zgłoszonych w tej edycji.

– Ten historyczny wynik nie byłby możliwy bez wsparcia szkół, bibliotek, instytucji kultury, firm IT oraz prywatnych osób, które chciały promować naukę programowania w swojej lokalnej społeczności! – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Przedszkolaki i seniorzy, mieszkańcy dużych miast i mniejszych miejscowości, nauczyciele oraz specjaliści z branży IT – bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy zawód, CodeWeek tworzą wszyscy Ci, którzy chcą uczyć się oraz nauczać innych programowania! – dodał szef MC.

Edycja 2018

5284 wydarzenia, rozpoczynające się częściej niż co cztery minuty – to najkrótsze podsumowanie tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce. To była rekordowa edycja!

Od 6 do 21 października kodowały duże miasta i małe miejscowości. Przedszkolaki i studenci informatyki. Wydarzenia były organizowane i zgłaszane do ostatnich godzin akcji.

Co 4 minuty

W sumie w Polsce w trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania w 2018r.  zarejestrowano 5088 wydarzeń. Oznacza to, że statystycznie częściej niż co 4 minuty startowała nowa inicjatywa. To wielki sukces i historyczny rekord. CodeWeek tworzą wszyscy entuzjaści programowania. Wydarzenia rejestrowały m.in. szkoły, biblioteki, firmy, a także rodzice. Dla niektórych była to pierwsza przygoda z kodowaniem. Dla innych – „przystanek ” w programistycznej edukacji. Wszystkich połączyły wspólna idea oraz pasja.

Cała Polska programuje!

Najwięcej wydarzeń zgłoszono w województwie śląskim i na Mazowszu. W samej Warszawie odbyło się 290 wydarzeń. Programowaliśmy jednak nie tylko w stolicy! Na brawa zasługują m.in. Tychy, w których zorganizowano 55 wydarzeń, Sokołów Podlaski – 36 inicjatyw, czy Tarnobrzeg – 33 inicjatywy.

W zabawę zaangażowali się najmłodsi, ich opiekunowie, pracownicy różnych branż, a także seniorzy. Bez względu na doświadczenie, wiek, płeć czy zawód. Wszyscy programowaliśmy, bawiąc się przy tym doskonale. Podczas akcji dostaliśmy mnóstwo wiadomości i zdjęć z całego kraju.

Nie zatrzymujemy się.

Promocja kompetencji przyszłości jaką jest programowanie, to jedno z zadań, jakie stawia sobie Ministerstwo Cyfryzacji. Zapraszamy do Klubów Młodego Programisty, które działają w 16 miastach na terenie całego kraju.

Materiały

Więcej informacji o polskiej edycji CodeWeek
CodeWeek - strona oficjalna